CALENDAR
Thursday 24
• Spring term registration begins; first two days reserved for seniors.
ADRC Lecture
“Sleep in AD Caregivers: Results From an ADRC Seed Money Pilot Study,” Martica Hall, psychiatry; ADRC conf. rm. Montefiore, noon
Endocrine Conference
“Transriptomics in Perspective: Application to Biological Questions,” David Peters; 1195 BST, noon
EOH Seminar
“Computational Assessment of Proteins Structure-Function Relations,” Ivet Bahar, molecular genetics & biochemistry; 2nd. fl. conf. rm. 3343 Forbes, noon-1 pm
HA & A Talk
“Problems of Researching the Dream Painting,” Karen Gerhart; 203 FFA, noon
Health Services Seminar
“Spatial Data Analysis of Area Effects for Infant Health in Allegheny County, PA,” Lucas Musewe; A216 Crabtree, noon
Immunology Seminar
“Glucosamine: Potent Immunosuppressive Properties of a Fad Compound,” Nick Giannoukakis, pathology; lecture rm. 5 Scaife, noon
Pulmonary & Critical Care Case Conference
Donna Zhang; 628NW Montefiore, noon
Biosciences Seminar
“2D Electrophoresis Approach to Proteomic,” Stacey Loyland; E1295 BST, 1 pm
Chemistry Lecture
“Rosette Nanotubes: Adaptive Materials With an Intrinsic Ability to Self-Replace,” Hicham Fenniri, Purdue, 2:30 pm; “Nitric Oxide Releasing Polymers: Preparation, Characterization & Biomedical Applications,” Mark Meyerhoff, U of MI, Ashe Aud. Chevron, 4 pm
Women’s Studies Lecture
“Beggars & Choosers: How the Politics of Choice Shapes Adoption, Abortion & Welfare in the United States,” Rickie Solinger; Pitt Club, 3 pm
Biostatistics Seminar
“Measuring Sensitivity to Nonignorability,” Daniel Heitjan, Penn; A115 Crabtree, 3:30 pm
Geology & Planetary Science Colloquium
“Using Geophysics & Remote Sensing Technology to Characterize Watersheds,” Robert Kleinmann; 11 Thaw, 4-4:50 pm
Sleep Medicine Conference
Anne Germain; 628NW Montefiore, 4 pm
Provost’s Inaugural Lecture
“In Pursuit of Racial Harmony, Insight & Justice,” Larry Davis, social work; 125 FFA, 4:30 pm
Global Studies Lecture
“Whose Education Will It Be This Time? The Politics of Afghan Education,” Andrea Rugh; 9th fl. conf. rm. 600 Wm. Penn Place, Downtown, 6:30 pm
Friday 25
• Fall term deadline for students to submit monitored withdrawal forms to the dean’s office.
Aron E. Szulman Pathology Seminar
“Evolution of Imprinted Tumor Susceptibility Genes,” Randy Jirtle, Duke; 0 level aud. Magee, 8 am
Dental Education Seminar
“Soft Tissue Biopsy Technique,” Bobby Collins & Lee Johns; 2148 Salk, 9 am
Internal Medicine Conference
Bernie Good; 933W Montefiore, 9 am
Mortimer & Harold Cohen Pathology Seminar
“Current Concepts in the Pathology of Uterine Sarcomas & Implications for Patient Management,” Charles Zaloudek, UC San Francisco; 0 level aud.
Magee, 9 am
Endocrine Conference
“PTHrP & Osteoporosis,” Mara Horwitz; 1195 BST, 9:30 am
Psychiatry Grand Rounds
“Behavioral Medicine Services,” Marsha Marcus; Thomas Detre Aud. WPIC, 11 am
Business 51+ Homecoming Luncheon
2nd fl. lobby Sennott, noon (8-1654)
Senior Vice Chancellor’s Research Seminar
“Biomechanics & Pathophysiology of Abdominal Aortic Aneurysm,” David Vorp; aud. 6 Scaife, noon
Senate Budget Policies Committee Meeting
Dining Rm. B, 1-3 pm
GSPIA Counseling Session
Master of Public Administration; 3rd fl. Posvar, 1-3 pm
Asian Studies/Women’s Studies/Anthropology Workshop
“Gender in Contemporary East Asia,” Nancy Abelmann, U of IL, Lynne Nakano, Chinese U of Hong Kong, Nicole Constable, anthropology; Dining Rm. A WPU, 2-5 pm
Pgh. Development Ctr. Seminar
“Tissue Engineering Essentials From an Endocrinologist’s Point of View: Hormones, Cells & ECM,” Phil Campbell; 2131 Magee, 3 pm
Swimming & Diving
Vs. St. Bonaventure; Trees, 3 pm
Classics Lecture
“Exemplary Conflicts: Politics, Personality & Philosophy in Cicero’s De Officiis,” Andrew Dyck, UCLA; 149 CL, 3:30 pm
Journalism Lecture
“From A to E: Total Arts & Entertainment Journalism,” Brian Hyslop, P-G; 527 WPU, 4 pm
CAS Dean’s Homecoming Reception
4127 Sennott, 4:30-6:30 pm (4-3202)
Johnstown Campus Alumni Assn. Dinner
Living/Learning Ctr. Heritage, UPJ, 5:30 pm (814/269-1960)
Business Administration Homecoming Open House
2nd fl. Sennott, 6-8 pm
Engineering Reception & Dinner Homecoming Reunion Gala
PAA, 6:15 pm (4-9813)
Medicine Alumni Homecoming Dinner
Holiday Inn Univ. Ctr., 6:30 pm (8-8910)
Women’s Soccer
Vs. Syracuse; Founders Field, 7 pm
Asian Studies Film
“Warm Water Under a Red Bridge”; Carnegie Museum of Art, 7:30 pm (also Oct. 27)
PPC Homecoming Fireworks & Laser Show
Bigelow Blvd., 9 pm (8-7900)
PPC Homecoming Extravaganza
Main fl. WPU, 9:30-11:30 pm (8-7900)
Saturday 26
GSPH Conference
“Educational Conference on Polycystic Ovary Syndrome”; GSPH, 8 am-4:30 pm (4-1510)
CGS Homecoming Breakfast
4th CL, 9 am (4-7683)
Education Homecoming Breakfast
5T01 Posvar, 9-11 am (1-888/258-6338)
Engineering Homecoming Breakfast
Benedum lobby, 9-11 am (4-9813)
Medicine Homecoming Breakfast
Univ. Club, 9 am (3-7658)
Survival Skills & Ethics Workshop
“Making Research Presentations”; lecture rm. 2 Scaife, 9 am-3 pm (4-7098)
Pitt Football/Homcoming
Vs. Boston College; Heinz Field, North Side, noon
Indian Sub-Continent Assn. Concert
Anoushka Shankar; Carnegie Music Hall, 6 pm
Homecoming Organ Recital
Robert Sutherland Lord; Heinz Chapel, 8:30 pm (also Oct. 27, 3 pm)
Sunday 27
Women’s Soccer
Vs. Syracuse; Founders Field, 7 pm
Monday 28
Urology & UPCI Lecture
“Mode of Action of BCG in Bladder Cancer,” Andreas Böhle, U of Lübeck; conf. rm. C Shadyside Medical Ctr., 9-10 am
Senate Plant Utilization & Planning Committee Meeting
1627 CL, 1:30-3 pm
Biological Sciences Seminar
“Spatial Regulation of Cell Division in E. coli,” Joseph Luthenhaus, U of KS; 169 Crawford, 4:15 pm
Orthopaedic Seminar
“Use of Muscle Derived Stem Cells in Gene Therapy & Tissue Engineering for the Musculo-skeletal System,” Johnny Huard; lecture rm. 2 Scaife, 5 pm
PCMS Concert
Berlin Philharmonic Wind Quintet & John Nakamatsu, piano; Carnegie Music Hall, 8 pm (4-4129)
Tuesday 29
Faculty & Staff Development Program Workshop
”OSHA Bloodborne Pathogens,” Larry Milchak; Benedum aud., 9-10 am
Epidemiology Seminar
“Etiologic Investigations of Prostate Cancer in the PLCO Trial,” Richard Hayes, NCI; A115 Crabtree, noon-1:25 pm
HA & A Colloquium
“The Relationship of Contemporary Art, Contemporaneity & Post-Modernity,” Terry Smith; 203 FFA, noon
Neurobiology Seminar
“Neuroimaging Studies of Reward-Related Processing,” Julie Fiez; 1495 BST, noon
Research on Health Care/Health Equity Research & Promotion Seminar
“Quality Improvement Panel Discussion,” Mark Roberts & Gary Fischer; S123 BST, noon
Wellness Program Seminar
Derietra Ferguson, behavioral medicine & oncology; Kurtzman Rm. WPU, noon-1 pm
Faculty & Staff Development Program Workshop
“The University Structure & Governance,” Robert Pack; 100 Craig, 1-3 pm
Molecular Genetics & Biochemistry Seminar
“Multiple Functions of the RAG Proteins in V (D) J Recombination,” Moshe Sadofsky; E1295 BST, 3:30 pm
Magee Seminar
“Towards Antimicrobial Drug Development: Structure-Function Analysis of Aminoglycoside Mediated Inhibition of RNA Catalysis,” Soumitra Basu; 1st fl. conf. rm. Magee, 4 pm
Pgh. Prevention Ctr. Seminar
“CHD Prevention in the Elderly: Should All Older Adults be Treated?” Lewis Kuller; A115 Crabtree, 4 pm
Jazz Seminar Film
“International Sweethearts of Rhythm” & “Maxine Sullivan: Love to Be in Love”; Assembly Rm. WPU, 7 pm
Wednesday 30
Sports Medicine Grand Rounds
“Non-Surgical Fracture Management,” Stephen Conti; Aircast rm. Kaufmann, 8 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“The Sandwich Generation,” Paul Ganster; 100 Craig, 9-10:30 am
Intercultural Bag Lunch
5th fl. Medical Arts, noon
Pathology Seminar
“Interplay Between DNA Repair Factors & p53 in Genomic Stability Tumorigenesis,” David Ferguson, Brigham & Women’s Hospital; 1104 Scaife, noon
Renal Research Seminar
“Stretch-Regulated Adaptations in Urinary Bladder Epithelium,” Steve Truschel; F1145 Presby, noon
Toastmasters Meeting
L5 Clapp, noon-1 pm (also Nov. 6)
ASDA Grand Rounds
“Newly Marketed Analgesics & Anesthetics,” Paul Moore; 458 Salk, 4 pm
Cell Biology & Physiology Seminar
“Chloride Channels & Macular Degeneration,” Criss Hartzell; 5th fl. boardrm. EEI, 4 pm
Jazz Seminar Lecture
“The Business of Music: Arts Management—Training for the Future,” Chuck Suber; Heinz Chapel, 7 pm
Men’s Soccer
Vs. Cleveland State; Founders Field, 7 pm
Univ. Chamber Orchestra Halloween Concert
Bellefield aud., 8 pm
Thursday 31
Board of Trustees Meeting
Assembly Rm. WPU, 10:30 am
Clinical Oncology Grand Rounds
“Finding GEMS in Brain Tumors,” Kevin Walter; conf. rm. C Shadyside, 8 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Be Prepared: Don’t Let Winter Get You Down,” Mary Heath; 100 Craig, 9-11 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Financial Information Fundamentals,” Carolyn Kaempf; 342 Craig, 9-11 am
Bioethics & Health Law Grand Rounds
“Paying for Participation in Human Subjects Research,” Margaret Byrne, U of TX; 2nd fl. aud. WPIC, noon-1 pm
Endocrine Conference
“Effect of Parathyroid Hormone-Related Protein on Pancreatic Beta Cell Survival,” Rupangi Vasavada; 1195 BST, noon
Human Resources Info Session
“Managing Your Retirement”; S100A BST, noon-2 pm
Immunology Seminar
“Thymic Education: What Governs the Change From Thymocyte to T Cell,” Clayton Mathews, pediatrics; S123 BST, noon
Pulmonary & Critical Care Conference
Nilesh Dave; 628NW Montefiore, noon
Biostatistics Seminar
Daniel Heitjan, Penn; A115 Crabtree, 3:30 pm
November
Friday 1
Audiology Clinical Seminar
“Vestibular Rehabilitation,” Susan Whitney; 5073 Forbes Tower, 7:30 am
HPI Governance Initiative Briefing
“The Role of the Audit Committee in a Post-Enron World,” Robert Cindrich, U.S. District Court, Christine Piatt, Ernst & Young; Univ. Club, 8-9:30 pm
Internal Medicine Conference
Amber Barnato & Matt Panahandeh; 933W Montefiore, 9 am
Rheumatology Grand Rounds
David Wolfe; S712 BST, 9:15 am
Computer Science Lecture
“Myths, Fads & False Economies” How NOT to Get Secure Systems,” Eugene Spafford, Purdue; 2400 Sennott, 10:30 am
Jazz Seminars
“Composing & Orchestrating for Film,” Benny Golson, 10 am; “The Role of the Guitar in Jazz,” Pat Martino, 1 pm; “Brass Connection,” Benny Bailey, Oscar Brashear & Curtis Fuller, 2:30 pm; “Rhythm Section in Jazz,” Monty Alexander & Bob Magnusson; Assembly Rm. WPU, 4 pm
Bioethics & Health Law Colloquium
“Disability Perspective on Peter Singer’s Views,” Miriam Hertz; 300 Medical Arts, noon
Human Resources Info Session
“Budget & Debt Management”; Kurtzman Rm. WPU, noon-2 pm
Pharmacology Seminar
“Mechanistic Details of Aldehyde Dehydrogenase Chemistry by Computer Simulations,” Troy Wymore, PSC, 1395 BST, noon
Ctr. for Philosophy of Science Talk
“The Cognitive Turn in Philosophy of Science: Naturalism, Realism & Unitarianism,” Daniel Andler, U of Paris; 817R CL, 12:05 pm
Anthropology Talk
“Khirigsuurs, Skulls & Heavenly Bodies: Recent Archaeological Findings in Central Mongolia,” Francis Allard; 3D10 Posvar, 3 pm
Dental Education Seminar
“Focus on Periodontal Infection & Clinical Resolution for the Dental Hygienist,” Nancy Lieberman; 2148 Salk, 3 pm
Pgh. Development Seminar
“Immune Cells & Pregnancy: Friend or Foe?” Julie Lieberman; 1st fl. conf. rm. Magee, 3 pm
Psychology Colloquium
“Biobehavioral Processes in Human Pregnancy: Effects on Fetal Development & Health,” Pathik Wadhwa, UC Irvine; Glaser Aud. LRDC, 3 pm
Classics Lecture
“Pity in Herodotus & Thucydides,” Donald Lateiner, OH Wesleyan; 149 CL, 3:30 pm
Asian Studies Film
“All About Lily Chou Chou”; Carnegie Museum of Art, 7:30 pm (also Nov. 3)
Saturday 2
UPMC Gymnastics Sports Medicine Seminar
UPMC Sports Performance Complex, South Side, 8:30 am
Jazz Seminar
“The Legends of Jazz,” Bobby Watson, 10 am; “Artistry & Rhythm,” Carl Allen; Assembly Rm. WPU, 4 pm
Men’s Soccer
Vs. Providence; Founders Field, noon
Jazz Seminar Concert
Carnegie Music Hall, 8 pm (tickets: 8-7814)
Monday 4
• Spring term add/drop periods begins.
Research in Chronic Disorders Presentation
“Parent Care as a Mid-Life Developmental Task,” Kathleen Sherrell, Northwestern; 129 Victoria, noon-1:30 pm
Linguistics Talk
“Congrajulations on Your Febuary Shedule [sic],” John Wells, U College London; 144 CL, 3 pm
Pgh. Development Seminar
“Male Genetic Abnormalities in Sperm From 200 Patients Undergoing Intracytoplasmic Sperm Injection,” William Kearns; 2131 Magee, 3 pm
Biological Sciences Russell Memorial Lecture
“Signal Transduction in C. elegans Sexually Dimorphic Development & Behavior,” Paul Sternberg, CA Inst. of Technology; 169 Crawford, 4:15 pm
Orthopaedic Seminar
“Low-Intensity Pulsed Ultrasound Enhances Early Healing of Medial Collateral Ligament Injuries in Rats,” Yoshiyuki Takakura; lecture rm. 2 Scaife, 5 pm
Asian Studies Concert
“Jin Hi Kim: Komungo Muse & Permutations,” Jin Hi Kim; FFA aud., 8 pm
Tuesday 5
Health & Rehabilitation Sciences Meeting
5047 Forbes Tower, 11:30 am-noon
Epidemiology Seminar
“Nuclear Matrix Proteins as Cancer Biomarkers,” Rob Getzenberg, urology; A115 Crabtree, noon-1:25 pm
HA & A Colloquium
“War as Art,” Barbara McCloskey; 203 FFA, noon
Research on Health Care/Health Equity Research & Promotion Seminar
“Let the CRHC Data Center Work for You,” Doris Rubio; 1105 Scaife, noon
Faculty Assembly Meeting
2P56 Posvar, 3 pm
Molecular Genetics & Biochemistry Lecture
“Gene Therapy in Experimental Models of Arthritis,” Raphael Hirsch; E1295 BST, 3:30 pm
Magee Seminar
“Integratin Physiological Indicators of Pubertal Development & Sexual Behavior,” Willa Doswell; 1st fl. conf. rm. Magee, 4 pm
Mini-Medical School Lecture
“Hypertension—Don’t Let the Pressure Mount,” Lewis Kuller & James Johnston; Scaife, 7-8:30 pm
Wednesday 6
Sports Medicine Grand Rounds
“Meniscal Injuries Part 2,” Michael Rytel; 504 Victoria, 8:30 am
Dental Education Seminar
“High Tech Dentistry Options,” Pentti Nupponen; 2148 Salk, 9 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Interviewing & Hiring”; 342 Craig, 9 am-1 pm
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Sexual Harassment Prevention for Supervisors,” Carol Mohamed; 100 Craig, 10:30 am-noon
CGS Adult Student Info Day
4th fl. CL, 1-7 pm (4-6600)
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Sexual Harassment Prevention for Non-Supervisory Staff,” Carol Mohamed; 100 Craig, 1:30-2 pm
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Sexual Harassment Prevention for Faculty,” Carol Mohamed; 100 Craig, 2:30-3:30 pm
UCIS Presentation
“Who Influences Whom? Global Perspectives of the Impact of Media on Formulating Foreign Policy,” Mannika Chopra, journalist & media activist, New Delhi, and Greg Victor, PG; 2M56 Posvar, 3 pm
Contemporary Writers Panel Discussion
“Editors to Writers: A Dialogue About Creative Nonfiction”; FFA aud., 3 pm
Cell Biology & Physiology Seminar
“Regulated Degradation of the Epithelial Sodium Channel by Ubiquitin Protein Ligases,” Peter Snyder; 5th fl. boardrm. EEI, 4 pm
Eli Lilly Chemistry Lecture
“On Inventing Reactions for Atom Economy,” Barry Trost, Stanford; 12 Chevron, 5:30 pm
UPMC Neurological Inst. Lecture
Paul McCormick; 4th fl. neurological surgery conf. rm. Presby, 6 pm
Bradford Campus Reading
George Singleton; 104 Swarts, UPB, 7:30 pm
Thursday 7
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Purchasing Fundamentals,” Tom Lawrence & Jim Muha; 100 Craig, 9 am-12:30 pm
ADRC Lecture
“Do Anticholinergic Medications Contribute in the Cognitive Decline Seen With Normal Aging?” Robert Nebes, psychiatry; ADRC conf. rm. Montefiore, noon-1 pm
Endocrine Research Conference
“Lipid Phosphates & Lipid Phosphate Phosphatases in Regulating Signal Transduction, Cell Division, Death & Movement,” David Brindley; 1195 BST, noon
Immunology Seminar
“MUC1 On T Cells,” Jessica Kettel; “CD8_+DC Migration,” Bridget Colvin; lecture rm. 5 Scaife, noon
Pulmonary & Critical Care Conference
Eustace Fernandes; 628NW Montefiore, noon
Eli Lilly Chemistry Lecture
“On the Impact of New Methodology on Synthesis & Assignment of Absolute Configuration of Callipeltoside A,” Barry Trost, Stanford; 12 Chevron, 2:30 pm
Biostatistics Seminar
Roger Day; A115 Crabtree, 3:30 pm
Geology & Planetary Science Lecture
“Circles & Other Oddities,” Jay Parrish, PA Topographic & Geologic Survey; 11 Thaw, 4-4:50 pm
C.F. Reynolds Medical History Society Lecture
“Enhancing the Popular Image of the American Medical Profession: Sidney Kingsley’s Men in White,” Donald Madison; lecture rm. 5 Scaife, 6 pm
UPMC Depression Prevention Presentation
“Depression: Everything You’ve Always Wanted to Know,” Ellen Frank, psychiatry & psychology, Alan Mallinger, psychiatry; Carnegie Library Mt. Washington, 6:30 pm (to register: 1-877/624-4100)
Ph.D. Defenses
Intelligent Systems
“Expected Value of Experimentation in Casual Discovery From Gene Expression Studies,” Changwon Yoo; Oct. 24, 8084 Forbes Tower, 10 am-12:30 pm
Library & Information Sciences
“A Study of the Information Needs & Information Seeking Behaviors of Rural Women in Botswana,” Neo Patricia Mooko; Oct. 25, 5th fl. commons area IS, 9:30-11:30 am
Psychology
“An Evaluation of Cross-Adaptation & Cross-Sensitization Effects Between Orally Presented Vanilloids: Use of a Dynamic Model,” Mark Affeltranger; Oct. 30, Lowy Rm. Clapp, 1:30 pm
Business
“Mergers & Acquisitions: Transfer of Control & CEO Turnover,” Mengxin Zhao; Oct. 30, 359 Mervis, 2-4 pm
Psychology in Education
“Mild to Moderate Head Injuries in Preschool Aged Children: An Exploration of Immediate & Post-Acute Morbidity,” Sheri Goldstrohm; Oct. 31, 5C51 Posvar, 10 am
Physics & Astronomy
“K+ -> pi0 e + nu (Ke3) Branching Ratio Measurement in the E865 Experiment at Brookhaven National Laboratory AGS,” Alexander Sher; Nov. 1, 216 Allen, 10:30 am
Anthropology
“Continuity & Change at Contact Period Norridgewock,” Ellen Cowie; Nov. 4, 3H51 Posvar, 9 am
Epidemiology
“Cardiovascular Reactivity to Mental Stress, Psychosocial Factors and Their Relationship to Vascular Stiffness,” Rachel Wildman; Nov. 4, 127 Parran, 1-3 pm
Communication
“Conscious Rebellion,” Maxwell Schnurer; Nov. 6, 1128 CL, noon
Mathematics
“Degree Theory for Compact Perturbations of Fredholm Maps of Index Zero,” Mary Salter; Nov. 7, 3rd fl. conf. rm. Thackeray, 9 am
Instruction & Learning
“Motivation & Attitude Toward Integrated Instruction Through Technology in College-Level EFL Reading & Writing in Taiwan,” Nan-Torng Nathan Lin; Nov. 7, 4B52 Posvar, 1 pm
Exhibits
University Art Gallery
“I Gave You My Song: The Art of Ora Lerman,” & “Selections From the Permanent Collection”; 1st fl. FFA, through Dec. 6, M-Sat. 10 am-4 pm, Th. until 8 pm
Theatre
Pitt Repertory Theatre
“Ballad Hunter,” directed by Jenny Laird; through Oct. 27, W-Sat. at 8 pm, Sun. at 2 pm, Henry Heyman Theatre (4-7529)
Kuntu Repertory Theatre
“Hieroglyphic Graffiti,” by Chadman Boesman; through Nov. 2, Th.-Sat. at 8 pm & Sun. at 4 pm, 7th fl. aud. Masonic (4-7298)
Johnstown Campus Alumni Assn. Production
“Once on This Island”; Oct. 25 Pasquerilla, UPJ, 8 pm (814/269-1960)
Johnstown Campus Theatre
“La Boheme”; Oct. 29, Pasquerilla, UPJ, 7 pm
Titusville Winter Theatre
“Carbondale Dreams”; Nov. 7, Henne Aud., UPT, 7:30 pm
Event Deadline
The next issue of the University Times calendar will be published Nov. 7. It will contain events of Nov. 7-21. Information for events during that period must be received by 5 pm Oct. 31 at 308 Bellefield Hall. Information may be sent by fax to 4-4579 or e-mail to utcal@pitt.edu.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.