Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

October 9, 2014


Thursday 9

Starlight Studio and Art Gallery, an art studio habilitation program created by the Learning Disabilities Association of Western New York, will stage an exhibit at Pitt-Bradford Oct. 13-31 in KOA Art Gallery as part of Disabilities Awareness Month.

Starlight Studio and Art Gallery, an art studio habilitation program created by the Learning Disabilities Association of Western New York, will stage an exhibit at Pitt-Bradford Oct. 13-31 in KOA Art Gallery as part of Disabilities Awareness Month.

CIDDE Workshops

“Multimedia Teaching & Learning,”

B26 Alumni, 10 am;

“TA: Developing a Lesson Plan,”

G74 Hillman, 2 pm


Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar

“pH-dependent Unfolding & Membrane Association of the Diphtheria Toxin Translocation Domain,”

Maria Kurnikova, CMU;

6014 BST3, 11 am

Greensburg Campus Graduate Professional School Fair

Chambers gymnasium, UPG,

11 am-1 pm


Immunology Seminar

“Regulation of TLR Signaling & Inflammation by Ubiquitiniation,”

Shao-Cong Sun;

Scaife aud. 5, noon


Public Health Lecture

“Sexual Health & Adolescent Girls: A Vulnerable Population for Public Health Intervention,”

Maria Trent, Johns Hopkins;

public health aud., noon

Bradford Campus Filmmaker Talk

Sam Zalutsky;

Frame-Westerberg Commons Mukaiyama U Rm., UPB, noon

EOH Seminar

“Many Faces of Marcellus,”

John Wenzel, Carnegie Museum of Natural History, & Jacob Slyder, Geographic Information Systems;

540 Bridgeside Pt., noon


Chemistry Seminars

“Solvation Dynamics & Vibrational Spectroscopy in Ionic Liquids,”

Steven Corcelli, U of Notre Dame, 2:30 pm;

“Selective & Promiscuous Targeting of Protein Kinases With Tunable Electrophilic Inhibitors,”

Jack Taunton, UC-San Francisco, 4 pm;

150 Chevron

Geology & Planetary Science Colloquium

“Heat and CO2 Fluxes Along the Main Central Thrust, Nepal & the Carbon Balance of Himalayan Uplift,”

Louis Derry, Cornell;

11 Thaw, 3:50 pm

Chemical & Petroleum Engineering Lecture

“Catalysis for Sustainable Energy,”

Jens Nørskov, Stanford;

102 Benedum, 5 pm

Friday 10

Marshall S. Levy Memorial Lecture

“Micro Molecules With Macro Effects in Rheumatology,”

Iain McInnes, U of Glasgow;

1105AB Scaife, 9 am


French/Italian Languages & Literatures Graduate Conf.

“Short Fuse,” Jan Miernowski, U of WI;

Alumni 5th fl., 9 am-5 pm

Chemical & Petroleum Engineering Lecture

“In Search of the Catalyst Genome,”

Jens Nørskov, Stanford;

102 Benedum, 9:30 am

CIDDE Workshops

“CourseWeb: Assessment Tools,” B26 Alumni;

“TA Workshop: Encouraging Student Participation,”

G74 Hillman; 10 am


Health Services Research Seminar

“Use of Tracking Technologies in Health Care Context,”

Noam Shoval, Hebrew U;

305 Parkvale, 11 am


Psychiatry Lecture

“The Sleepless Night Blues: The Importance of Sleep Health in Promoting Emotional Health,”

Peter Franzen;

WPIC aud., noon

Office of Academic Career Development Seminar

“Medical Science Liaison,”

Andrew Lapisto;

1105ABC Scaife, noon


IRB Seminar

“Social Networking & Online Recruiting Strategies: Ethical & Practical Challenges for Researchers & IRBs,”

Brenda Curtis;

O’Hara ballrm., noon


Philosophy of Science Talk

“Case Structure & the Epistemology of Disagreement,”

Joshua Alexander, Siena College;

817R CL, 12:05 pm


Oakland Forever Celebration

Schenley Plaza, 3 pm

(also Oct. 11, 10 am;

Hispanic Languages & Literatures Lecture

“Borges, Poeta Intellectual,”

Mireya Camurati, U of Buffalo;

501 CL, 4 pm

Saturday 11


“Music of West Java: The Past, Present & Future of Sundanese Performing Arts”;

Bellefield aud., 8 pm

Sunday 12

Episcopal Service

Heinz Chapel, 11 am


Organ Concert

David Richards;

Heinz Chapel, 3 pm

Ukrainian-American Film Festival

“Letter From the Past” & “The Island of Crimea. Déjà Vu”;

FFA aud., 5:30 pm

Monday 13

• Fall break — no classes; University offices remain open.

Bradford Campus Visitation Day

UPB, 10 am


Bradford Campus Disabilities Awareness Month Exhibit Opening Reception

KOA Art Gallery, UPB, 6:30 pm

Tuesday 14

• Due to the Oct. 13 fall break, Monday classes will meet today. Tuesday classes will not meet this week.

Bradford Campus Seminar

“Women’s Health: Issues & Answers”;

Frame-Westerberg Commons Mukaiyama U Rm., UPB, 7:45 am


Faculty & Staff Development Program

“Within Reach: Transitioning From Career to Retirement,”

Chris Yoest;

342 Craig, 9 am


MMR Seminar

“Targeting Protein Homeostasis to Restore Balance in Neurodegenerative Disease,”

Jason Gestwicki, UC-San Francisco;

Rangos aud., noon


Global Health Film

“Pink Saris”;

109 Parran, noon-2pm

Philosophy of Science Talk

“The Koan of Pyrrhonism,”

Armando Cintora, Metropolitan Autonomous U;

817R CL, 12:05 pm


MWRI Work-in-Progress Seminar

“Antibiotic Use In Nonpregnant Women & Its Association With Rectovaginal Lactobacillus Colonization & Yeast Vaginitis,”

Leslie Meyn;

MWRI 1st fl. conf. rm., 12:30 pm

HSLS Workshop

“Undead PubMed,”

Mary Lou Klem;

Falk library classrm. 1, 1 pm


HSLS Workshop

“EndNote Basics,”

Pat Weiss;

Falk library classrm. 2, 1-3 pm


Office of Academic Career Development

“Negotiating Matters: A Skill for the Present & the Future,”

Jennifer Woodward;

O’Hara ballrm., 3-5 pm


UCIS Faculty Forum

“The Future of International & Area Studies: Implications for Faculty & Research Funding,”

Stephen Hanson;

UClub ballrm. A, 3:30 pm


Wednesday 15

Clinical Oncology & Hematology Grand Rounds

“DNA Methylation & Demethylation in AML,”

Jean-Pierre Issa, Temple;

Herberman conf. ctr. aud., 8 am


Faculty & Staff Development Program

“Strategies for Excellence in Written Professional Communication,”

Beth Bateman Newborg;

342 Craig, 9-11:30 am


CIDDE Workshop

“Teaching With PowerPoint”;

815 Alumni, 10 am

MMG Seminar

“Allosteric Inhibitors of HIV-1 Integrase: How Small Molecules Bring Big Proteins Together,”

Mamuka Kvaratskhelia, OH St.;

503 Bridgeside Pt. II, noon

SAC Mtg.

102 Benedum, noon

HSLS Workshop

“Cancer Informatics,”

Ansuman Chattopadhyay;

Falk library classrm. 2, 1-4 pm


Senate Council Mtg.

2700 Posvar, 3 pm

Greensburg Campus Flu Shot Clinic

214 Chambers, UPG, 3-5 pm

IEE Workshop

“The 2nd Step: Developing a Business Plan”;

Carnegie Library of Homestead, 510 E. 10th Ave., Munhall,

5:30-7:30 pm


Thursday 16

Faculty & Staff Development Program

“Different Like You!”

Warren McCoy & Kristy Rzepecki;

342 Craig, 9-11 am


Medicine Lecture

“RNA Structures & Protein Interactions Involved in HIV Splicing,”

Blanton Tolbert, Case Western;

6014 BST3, 11 am

Psychiatry Clinician Educator Showcase

WPIC, 11:45 am-3:45 pm

Epidemiology Seminar

“Development of a Neighborhood Database for Use in Public Health Research,”

Anthony Fabio & Dara Mendez;

public health aud., noon


EOH Seminar

“Endosome Traffic Machinery Meets the DNA Damage Response,”

Gary Thomas;

540 Bridgeside Pt., noon


Brain, Behavior & Cancer Seminar

“‘Well-Adjusted’ Life: Race or Resource? Disparities in the Adverse Effects of Breast Cancer Treatment,”

Lorraine Dean, Penn;

Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. C, noon


ADRC Walter Allen Memorial Lecture

“Can Alzheimer’s Disease Be Prevented? Understanding the Role of Sports-Related Head Injuries & Other Newly Identified Risk Factors for Alzheimer’s,”

Joseph Maroon;

Kaufmann Ctr. 2nd fl. conf. rm., 1835 Centre Ave., 2 pm


CIDDE Workshop

“Practical In-Class Formative (Ungraded) Assessments”;

O’Hara 2nd fl., 2-4 pm


Chemistry Seminars

“Conversion of Solar Into Chemical Energy on Plasmonic Metal Nanostructures,”

Suljo Linic, U of MI, 2:30 pm;

“Arsenic Poison in Drinking Water: Solving a Health Crisis Through a Simple & Effective Filtration Technology,”

Abul Hussam, George Mason, 4 pm;

150 Chevron

Senate PUP Committee Mtg.

153 Benedum, 3 pm

Geology & Planetary Science Colloquium

“Appalachian Basin Unconventional Reservoirs: A Discussion of Past, Present & Future Play Trends,”

William Zagorski;

11 Thaw, 3:50 pm

FFA Exhibit Opening Reception

“Conflict Zone: A Groundbreaking Look at War”;

FFA Gallery, 4 pm


Greensburg Campus St. Clair Lecture

“Was the Whiskey Rebellion Really About Whiskey?”

Terry Bouton;

Ferguson Theater, UPG, 7:30 pm

Football Vs. VA Tech;

Heinz Field, 7:30 pm

Contemporary Writers Lecture

Adam Hochschild;

FFA aud., 8:30 pm


Friday 17

IEE Workshop

“The 2nd Step: Developing a Business Plan”;

Mervis, 7:30-10:30 am


Faculty & Staff Development Program

“Campus Security & the Clery Act,”

Kathleen Schreiber;

342 Craig, 9-11 am


Flu Shot Clinic

WPU ballrm., 10 am-2 pm

MEGR Lecture

“Assessment of Professionalism as an Obligation for Self Regulation,”

Maxine Papadakis;

1104 Scaife, noon


Sr. VC’s Research Seminar

“HMGB1 in Pancreatic Tumorigenesis,”

Daolin Tang, medicine;

Scaife lect. rm. 6, noon

Psychiatry Seminar

“Mitochondria in Parkinson’s Disease: Pathogenesis, Experimental Therapeutics & Biomarkers,”

J. Timothy Greenamyre;

WPIC aud., noon

Philosophy of Science Talk

“Induction in the Socratic Tradition,”

John McCaskey, Brown;

817R CL, 12:05 pm


Allegheny Observatory Lecture

“Simulating the Universe,”

Tiziana Di Mattteo, CMU;

Riverview Park, North Side, 7:30 pm (RSVP: 412/321-2400)

Saturday 18

Bradford Campus Open House


Sunday 19

Organ Concert

James Hicks; Heinz Chapel, 3 pm

Ukrainian-American Film Festival

“Women of the New Ukrainian Cinema: Short Films & Documentaries” & “Shadows of Unforgotten Ancestors”;

FFA aud., 5:30 pm

Music on the Edge Concert

MOTE Chamber Orchestra;

Bellefield aud., 7 pm


Monday 20

Senate Admissions & Student Aid Committee Mtg.

229 Alumni, noon

CIDDE TA Workshop

“Cheating & Plagiarism”;

G74 Hillman, noon


Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“Disruption of TRPV4 Calcium Signaling at Myoendothelial Projections Impairs Endothelial Vasodilation in Hypertension,”

Swapnil Sonkusare, U of VT;

1395 BST, 3:30 pm


Tuesday 21

CSSD Cyber Security Presentation

David Hickton, U.S. Attorney, & David Kennedy, hacking expert;

WPU Assembly Room, noon

Faculty & Staff Development Programs

“Immigration Services: F-1/F-2 & J-1/J-2 Student Visa Classifications,”

Richard Sherman & Alice Zdrale, 342 Craig, 9-11 am;

“Microsoft Word 2010 Fundamentals,”

Vernon Franklin, 302 Bellefield, 9 am-noon


MWRI Work-in-Progress Seminar

“Placental Protein Secretions Measured in Early Pregnancy Are Targets of Endocrine Disruption & Are Indicators of Sex-Specific Fetal Development,”

Jennifer Adibi;

MWRI 1st fl. conf. rm., noon

Basic & Translational Research Seminar

“Investigation of Nanoscale Nuclear Architecture as an Early Sign of Cancer,”

Yang Liu;

UPMC Shadyside west wing aud., noon


MMR Seminar

“The Developmental Origins of Polycystic Ovarian Syndrome,”

Andrea Dunaif, Northwestern, & Charles Ketttering;

Rangos aud., noon


CIDDE Workshops

“TA Workshop: Assessing Writing Assignments,”

G74 Hillman, 10 am;

“Digital Media Tools,”

B26 Alumni, noon


Anne C. Sonis Memorial Lecture

“Learning Organizations, Implementation Science & Quality Improvement: Health Services Research at the Crossroads?”

Lisa Rubenstein, UCLA;

G23 public health;



Senate Community Relations Committee Mtg.

272 Hillman, noon-2 pm

SAC Seminar

“Education Benefits”;

WPU Assembly Rm., noon


Philosophy of Science Lecture

“Biological Regulation: A Conceptual Clarification & Proposal,”

Leonardo Bich, U of Basque Country;

817R CL, 12:05 pm


Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“Chromatin Responses to DNA Double-Strand Breaks,”

Roger Greenberg, Penn;

1395 BST, 3:30 pm


Nat’l Library of Medicine Traveling Exhibit Lecture

“A Clinician Looks at Shakespeare & Medicine,”

Robin Maier;

Scaife lect. rm. 5, 6 pm

Wednesday 22

Clinical Oncology & Hematology Grand Rounds

“Health Equity Training”;

Herberman conf. ctr. aud., 8 am


Office of Academic Career Development

“How the NIH Can Help Get You Funded,”

Michelle Kienholz & Jeremy Berg;

S100 BST, 8:30-10:30 am


HSLS Workshop

“Undead PubMed,”

Rebecca Abromitis;

Falk library classrm. 1, 9 am


Faculty & Staff Development Programs

“Developing Your Career at the University of Pittsburgh,”

Sherry Miller Brown, 1400 Posvar, 9-11:30 am;

“PittSource New-User Training,”

Michelle Fullem & Kaitlyn Konkle, 342 Craig, 9-11:30 am


MMG Seminar

“To Build a Biofilm,”

George O’Toole;

503 Bridgeside Pt. II, noon

CIDDE Workshops

“Teaching With Prezi,” B26 Alumni, noon;

“TA Workshop: Dealing With Difficult Situations,”

G74 Hillman, 2:30 pm


HSLS Workshop

“Microarray Data Analysis,”

Uma Chandran;

Falk library classmrm. 2, 1-3 pm


Senate Athletics Committee Mtg.

Petersen Minno conf. rm. lawn level, 2:30 pm

IEE Workshop

“The 2nd Step: Developing a Business Plan,”

Donora Career Link, 70 Galiffa Dr., Donora, 5:30-7:30 pm


Alumni Assn. Homecoming Lecture

“Sports Concussions: Modern Approaches to Managing an Age-Old Problem,”

Michael Collins;

UClub ballrm. A, 6-8 pm

Pitt Symphony Orchestra Concert

Bellefield aud., 8 pm

Thursday 23

Pgh-Munich International Lung Conf.

UClub, 8 am-5:30 pm

(also Oct. 24, 8 am-5:30 pm;

Book Workshop

“Renewables: The Political History of Global Energy Transition,”

Michael Aklin & Johannes Urpelainen, Columbia;

UClub Gold Rm., 8:30 am-4 pm

Faculty & Staff Development Programs

“Engaging Your Employees,”

Maureen Lazar, 342 Craig, 9 am-12:30 pm;

“P Card Administration,”

Gina Olinski, 116 Atwood St., 9-11 am;

“Microsoft Excel 2010 Fundamentals,”

Vernon Franklin, 302 Bellefield,

9 am-noon


Bleed Blue & Gold Blood Drive

WPU, 9 am-2 pm


Flu Shot Clinic

503 Bridgeside Pt., 11 am-1 pm

Epidemiology Seminar

“Biological Stress in Depression & Anxiety Disorders: Results From the Netherlands Study of Depression & Anxiety (NESDA),”

Catherine Black;

public health aud., noon


ADRC Lecture

“Update on Predicting Driving Risk in Dementia & Cognitive Disorders of Aging,”

Beth Snitz;

S439 Montefiore, noon

Senate Fall Plenary Session

“Managing Research Data: Challenges & Opportunities at the University”;

WPU Assembly Rm., noon-3 pm

Integrative Cancer Wellness Fair

Cancer Pavilion, UPMC Shadyside, noon-4 pm


Chemistry Seminars

“Single-Sensor Arrays for Measuring the Full Range of Neuronal Communication,”

Michael Heien, U of AZ, 2:30 pm;

“The Effect of Covalent Chemistry on the Electronic Structure & Properties of Carbon Nanotubes & Graphene: Role of Organometallic Complexation Reactions in the Interconnection of Graphitic Surfaces,”

Robert Haddon, UC-Riverside, 4 pm;

150 Chevron

HAA Lecture

“After Digging Comes the Hard Part: Decoding Florence Cathedral Without Leaving Frick Fine Arts,”

Franklin Toker;

FFA aud., 4 pm

CBA Homecoming Block Party

Sennott parking lot, 6-9 pm

Alumni Assoc. Young Alumni Mixer

Mario’s East Side Saloon, 5442 Walnut St., Shadyside, 7-10 pm


A&S/Biological Sciences

“Loss of TRPML1 Alters Cellular Functions Outside of the Lysosome: Dissecting the Relationship Between Lysosomal & Mitochondrial Health in MLIV,”

Jessica Coblentz;

Oct. 14, A219B Langley, 9:30 am

Public Health/Biostatistics

“Time Varying Coefficient Models for Gap Times in Ecological Momentary Assessment (EMA) Data,”

Xiaoxue Li;

Oct. 17, 109 Parran, 10 am


“Feasting & Food Security: Negotiating Infant & Child Feeding in Urban & Peri-Urban Vanuatu,”

Chelsea Wentworth;

Oct. 20, 3106 Posvar, 10 am


“Continuity & Discontinuity: Sofia Gubaidulina’s Quasi Hoquetus for Viola, Bassoon & Ode to Broken Things for Clarinet, Cello & Piano,”

Sookyung Sul;

Oct. 21, 114 Music, 1:30 pm

IS/Telecommunications & Networking

“Spectrum Sharing: Quantifying the Benefits of Different Enforcement Scenarios,”

Mohammed Altamaimi;

Oct. 23, 828 IS, 10 am


Theatre Arts Production

“Stop Kiss”;

through Oct. 12,

Henry Heymann Theatre,

Th-Sat 8 pm, Sun 2 pm


PICT Production


Charity Randall Theatre, through Oct. 25



Barco Law Library

“Botany in Black & White”

by Tim Anderson;

through Nov. 7,

M-Th 7:30 am-10 pm, F 7:30 am-5 pm, Sat 10 am-6 pm, Sun noon-8 pm


Jewish Studies Exhibit

“Jewish Refugees in Shanghai (1933-41)”;

through Oct. 15,

Hillel Jewish U Ctr., 4607 Forbes Ave.,


Falk Library Exhibit

“And There’s the Humor of It: Shakespeare & the Four Humors”;

through Nov. 8, M-Th 7 am-mid.,

F 7 am-10 pm, Sat 9:30 am-10 pm, Sun 9:30 am-mid.

Bradford Campus Disabilities Awareness Month Exhibit

KOA Art Gallery, UPB,

Oct. 13-31,

M-Th 8:30 am-8 pm, F 8:30 am-6 pm

Hillman Library Exhibit

“All In: The University in the Great War”;

Hillman Library gr. fl., through Dec. 13,

Sun 10 am-F 10 pm, Sat 9 am-10 pm


FFA Exhibit

“Conflict Zone: A Ground Breaking Look at War”;

FFA Gallery, Oct. 15-31,

M-Th 9 am-9pm, F 9 am-5 pm, Sat noon-5 pm, Sun noon-7 pm


Chancellor’s Distinguished Teaching Awards

Nominations due Oct. 10.


Chancellor’s Distinguished Public Service Awards

Nominations due Oct. 10.


Browne Leadership Fellows Program

Application due Oct. 17.


Chancellor’s Distinguished Research Awards

Nominations due Oct. 24.


Provost’s Excellence in Mentoring Award

Nominations due Oct. 24.


Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the Community

Nominations due Oct. 27.


Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the University

Nominations due Oct. 27.


Engineering Sustainability 2015 Call for Abstracts

Submission deadline is Oct. 27.


Ampco-Pittsburgh Prize for Excellence in Advising Award

Submit nominations to 140 Thackery by Oct. 31.


A&S Bellet Teaching Excellence Awards

Submit nominations to 140 Thackery by Oct. 31.


Provost & MCSI Faculty Sustainability Fellowship

Applications due Oct. 31.


Coulter TPII Awards for Translational Research

Letter of intent due Nov. 3.


Basic to Clinical Collaborative Research Pilot Program

Submission deadline is Dec. 15.


Event Deadline

The next issue of the University Times will include University & on-campus events of Oct. 23-Nov. 6. Information for events during that period must be received by 5 pm on Oct. 16. Send information to


The University Times events calendar includes Pitt-sponsored events as well as non-Pitt events held on a Pitt campus. Each events calendar covers a two-week period; material must be submitted one week prior to publication.

For deadlines, see the current publication schedule.

Information submitted for the calendar should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program’s specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person should be included. Information should be sent by email to:, by FAX to: 412/624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.