Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

September 25, 2008


Thursday 25

HSLS Workshop

“Introduction to HSLS Resources & Services at WPIC Library,”

Rebecca Abromitis;

WPIC Library, 9:30 am

HSLS Workshop

“Advanced PowerPoint for Presentations,”

Sam Lewis;

Falk Library classrm. 2, 10 am-noon

Science 2008 Supplier Showcase

Petersen, 10 am-3 pm (4-8586)

Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar

“ESR Spectroscopic Rulers: Putting Another Spin on Protein Dynamics,”

Sunil Saxena;

6014 BST3, 11 am

EOH Seminar

“Cellular Response to Base Damage Involves the Interplay of Base Excision Repair, DNA Damage Response & NAD+ Metabolism Proteins,”

Robert Sobol;

Bridgeside Point, 100 Technology Dr., 5th fl. conf. rm., noon

ADRC Lecture

“MR Imaging Methods & Their Application to Alzheimer’s Disease & Late-Life Depression,”

Howard Aizenstein;

ADRC conf. rm., S439 Montefiore, noon


Endocrine Research Conference

“Suppression of Beta-cell Autoimmunity in Type 1 Diabetes With the Immuno-Regulatory Lectin Galecin-1,”

Adrian Morelli;

1195 Starzl BST, noon

Asian Studies Lecture

“Why Is Pacific Island Studies Part of Asian Studies? Asian Connections in Pacific Prehistory,”

Richard Scaglion, anthropology;

4130 Posvar, noon

Epidemiology Seminar

“Supercourse & Global Health (from Pgh. & Tehran),”

Ronald LaPorte & Ali Ardalan;

G23 Parran, noon

Int’l Week Workshop

“Make Your Own Shofar,”

info table outside WPU, noon-3 pm

Int’l Week Health Sciences Study Abroad Info Session

lower lounge, WPU, noon-3 pm

Int’l Week Engineering Study Abroad Info Session

Benedum Lobby, noon-3 pm

Dental Medicine Faculty Development Lecture

“Recognizing & Managing Domestic Violence & Abuse in Dental Patients,”

Deb Polk & Erik Scheifele;

457 Salk, 1 pm

Roth 403(b) Info Session

342 Craig, 1 pm (4-8057 or 8-7858)

German Lecture

“Göthes Tränen: Leben, Mythos, Dichtung,”

Matthias Mayer, U of Augsburg;

144 CL, 2:30 pm (4-5909)

IS Sara Fine Inst. Lecture

“A Declaration of Independence,”

Lawrence Lessig, Stanford;

Teplitz Moot Courtrm., Barco, 3 pm

McGowan Inst. for Regenerative Medicine Seminar

Ira Herman, Tufts;

Scaife aud. 5, 4 pm

Chemistry Seminar

“Drivers & Road Maps for Improving the Undergraduate Chemistry Experience,”

Cynthia Larive, UC-Riverside;

12B Chevron, 4 pm

Int’l Week Multimedia Showcase

G17 CL, 4-6 pm

CILE Law Lecture

“The Rule of Law in Modern Iraq: Personal Perspectives,”

Haider Ala Hamoudi & USMC Col. Paul Amato;

Teplitz Moot Courtrm., Barco, 6 pm (3-6754)

Ridgway Lecture

“A Status Report on the Global War on Terror,”

Rand Beers;

WPU lower lounge, 7 pm

Int’l Week Films

“Life: The Story So Far” & “Silent Killer,”

4130 Posvar, 7 pm (4-2918)

Friday 26

SBDC Seminar

“The 2nd Step: Developing a Business Plan,”

115 Mervis, 7:30-10 am (4-5678)

HPI Briefing

“Major Implications of the New 990 on the Board,”

Ed Weisgerber;

PAA, 8-9:30 am (412/621-2400)

Bradford Campus Seminar

“Google Analytics”;

Mukaiyama University Rm., Frame-Westerberg Commons, UPB, 9 am-3:30 pm (814/362-5056)

Book Center Book Sale

WPU Assembly Rm., 9 am-5 pm

Endocrine Conference

“Toward Closing the Loop & Artificial Pancreas,”

Moshe Phillip;

1195 Starzl BST, 9:30 am

HSLS Workshop

“EndNote Basics,”

Andrea Ketchum;

Falk Library classrm. 2, 10 am-noon

Int’l Week Study Abroad Info Sessions

WPU Ballrm., Kurtzman Rm., Assembly Rm. & lower lounge, 11 am-3 pm

Anthropology Lecture

“The Domestic Mode of Production & the Development of the Spondylus Industry: Evidence From the Coast of Ecuador,”

Alexander Martin;

anthropology lounge, 3106 Posvar, noon

Philosophy of Science Talk

“Mathematics & Scientific Representation,”

Christopher Pincock, Purdue;

817R CL, 12:05 pm (4-1052)

OED Limbach Lecture

“From California to Pgh.: Starting a Biopharmaceutical Company to Discover Drugs for Alzheimer’s Disease,”

Susan Catalano;

1105A Scaife, 1-3 pm (4-3160)

Int’l Week UCIS African Festival

WPU Assembly Rm., 2-10 pm

Chemistry Seminar

“Finding a Needle in a Haystack: New Analytical Approaches for Characterizing Glycosaminoglycans,”

Cynthia Larive, UC-Riverside;

12B Chevron, 2:30 pm

Asian Studies Lecture

“Walking the Magazine, Reading the Street: The Birth of the Capitalist Semiosis in Japanese Women’s Magazines, 1900-1930,”

Miyako Inoue, Stanford;

anthropology lounge, 3rd fl. Posvar, 3 pm

History Book Symposium

“Before Renaissance: Planning in Pgh., 1889-1943,”

Morton Coleman, social work;

WPU lower lounge, 3:30-5:30 pm

Int’l Week African Studies/African Student Organization Showcase

WPU Ballrm., 5-9 pm

Global Studies Maghrebi-French Film

“Bled Number One,”

FFA aud., 7 pm (4-2918)

Ramadan Iftar Dinner

6th fl. WPU, 7-9 pm (412/608-4999 or 412/519-7508)

Latin American Studies Salsa Dance Workshop

Marlon Silva;

1st. fl. galleria, Posvar, 9:15 pm (8-7394)

Saturday 27

Dental Education Seminar

“Digital Radiography—Hands-On,”

Anitha Potluri & Lawrence Schneider;

2148 Salk, 8:30 am-12:30 pm

Greensburg Campus Golf Outing

Cherry Creek Golf Club, Greensburg, 10 am (724/836-7039)

Int’l Week Latin American & Caribbean Festival

Ballrm., Assembly Rm. & Kurtzman Rm., WPU, noon-mid. (8-7394)

Johnstown Campus Homecoming

Parade, Living/Learning Ctr. to Sport Ctr., noon;

wing fest, Campus Mall, 1 pm;

walking tour, Mountain Cat, 3 pm;

soul food fest, Student Union Cambria Rm., 4 pm;

The Clarks & Chris Higbee Project, Sports Ctr., UPJ, 8 pm (info:

Bradford Campus Concert

Hanan Alattar;

Bromeley Family Theater, Blaisdell Hall, UPB, 7:30 pm

Monday 29

Bariatric Surgery Info Session

George Eid; zero level aud., Magee, 6:30-8 pm (412/641-3632)

Pgh. Contemporary Writers Reading

Maxine Hong Kingston;

FFA aud., 8:30 pm

Tuesday 30

SBDC Seminar

“You Said What?!?! The Things You Say Can Hurt You,”

PAA, 8-10:30 am (4-5678)

Health, Safety & Security Day

WPU patio & lawn, 10:30 am-2:30 pm

Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar

“Toward Structural Mechanisms of Secretion & Virulence in Gram-Negative Pathogens,”

Hye-Jeong Yeo;

1018 BST3, 11 am

Greensburg Campus Poetry Reading

“Incident at the Edge of Bayonet Woods,”

Paula Bohince;

campus coffeehouse, UPG, 7 pm

Bradford Campus Poetry Reading

Kevin Prufer;

Mukiyama University Room, Frame-Westerberg Commons, UPB, 7:30 pm


Wednesday 1

Science 2008 Seminar

“Responsible Conduct in Research for Emerging Investigators: Understanding Relations Between Academia & Industry,”

Barbara Barnes, medicine, & Leland Glenna, Penn State; Connolly Ballrm., Alumni, 9 am-noon (8-8486)

Student Affairs Job/Internship Fair

Petersen, noon-6 pm

HSLS Workshop

“Vector NTI Advance,” Ansuman Chattopadhyay; Falk Library conf. rm. B, 1-3 pm

Memorial Service

For Keiko McDonald, faculty member in East Asian languages & literatures; Heinz Chapel, 3 pm

Latin American Film

“Valentín,” FFA aud., 7:30 pm

Thursday 2

Endocrine Research Conference

“Apolipoprotein D: Friend or Foe in the Metabolic Syndrome?”

German Perdomo-Hernandez;

1195 Starzl BST, noon

Epidemiology Seminar

“An Update on a Syndemics Approach to HIV Prevention Among Gay Men,”

Ron Stall;

A115 Crabtree, noon

Asian Studies Lecture

“Building Resilience Through Sociotechnical Systems: Early Tsunami Detection for Sumatra, Indonesia,”

Louise Comfort, GSPIA;

4130 Posvar, noon

Bioethics & Health Law Grand Rounds

“Why Sociology Matters in Bioethics,”

Linda Morrison, Duquesne;

113 Barco, noon

Geology & Planetary Science Colloquium

“Basaltic Volcanoes—Surface to Source—& Ties to Risk Assessment,”

Greg Valentine, SUNY-Buffalo;

203 Thaw, 4 pm

Global Issues Lecture

“Slavery: An Old Crime in the New Global Economy,”

Kevin Bales, Roehampton U, & Benjamin Skinner;

107 Barco, 6 pm (4-2918)

Asian Studies Ghandi Celebration

“Non-Violence in an Age of Terrorism,”

David Cortright, Notre Dame;

Heinz Chapel, 8 pm (8-7370)


Registration/Continental Breakfast

Alumni foyer, 8 am

Spotlight Session 1: Cellular Traffic Management & Molecular Signposts

Moderator: Russell Salter;

“Exit From the Endoplasmic Reticulum: Interplay Between Proteins & Lipids,”

Meir Aridor;

“Getting to the Top (of a Polarized Cell),”

Ora Weisz;

“Hypoxic Stress & Placental Fat Trafficking,”

Yoel Sadovsky;

“The Role of Toll-Like Receptors in Modulating Enterocyte Trafficking During Intestinal Mucosal Injury & Repair,”

David Hackam;

3rd fl. science lecture hall, Alumni, 9 am

Spotlight Session 2: Thinking Small: Nanoscience & Nanosafety

Moderator: George Klinzing;

“Biological Ion Channels: From Nanopores to Nanotechnology,”

Rob Coalson;

“Biological Effects of Carbon Nanotubes: ‘Once Harm Has Been Done, Even a Fool Understands It,’”

Valerian Kagan;

“Half Light, Half Matter: Coherent States of Solids,”

David Snoke;

“Ultrasensitive Nanobiosensors: Coordinating 3-D Structural Information With Electrode Platforms to Harness Biological Specificity & Functionality,” Joanne Yeh;

532 Alumni, 9 am

Spotlight Session 3: Delivering Health Care From a Distance

Moderator: Paul Paris;

“How Physicians Can Treat Patients Remotely Without Ever Seeing Them in Person — Telemedicine as the New Successful Paradigm for Patient Care,”

Andrew Watson;

“Telemedicine Services Past, Present & Future,”

Richard Bakalar;

“Project Tristan: The Mechanics of Defining the Need & Providing a Solution,”

Mark Zarick;

531 Alumni, 9 am

Plenary Session 1: Dickson Prize in Medicine Lecture

“Dissecting the Secretion Process: From Basic Mechanism to Human Disease,” Randy Schekman;

aud. 7 Alumni, 11 am

Poster Session 1

Alumni 1st fl. Ballrm., 1 pm

Science at Work Session 1:

IBM — Enabling Technologies: Transforming Health Care; Current & Future Impact on Patient Safety, Culture & Process

Moderator: G. Daniel Martich;

presenter: Marion Ball;

3rd fl. science lecture hall, Alumni, 1 pm

Science at Work Session 2: Innovation Works — Reaping the Value of Interns in a Technology Company Environment

Moderator: Andrew Remes;

panelists: Kathy Mitchell, Mark DeSantis, Jeff Swoveland, Apoorva Choudhary, Kurt Lesker III, Daniel Rogan & Anna Khromey;

532 Alumni,1 pm

Science at Work Session 3:

PLSG — Concept to Commercialization ™: A Successful System for Turning Innovation Into Enterprise

Moderator: Margaret McDonald;

presenters: John Manzetti & Peter DeComo;

531 Alumni,1 pm

Spotlight Session 4:

Application of Multiscale Computer Simulation to Complex Systems of Chemical, Biological, Material & Environmental Relevance

Moderator: Kenneth Jordan;

“Trying to Build Proteins Piece by Piece on a Computer,”

Daniel Zuckerman;

“Making Clean Coal Cleaner: Modeling Contaminant Removal,”

J. Karl Johnson;

“Toward the Computational Discovery of Porous Materials,”

David Earl;

“Modeling Microcapsules That Communicate Through Nanoparticles to Undergo Self-Propelled Motion,”

Anna Balazs;

3rd fl. science lecture hall, Alumni, 2 pm

Spotlight Session 5:

NO, NO, a Thousand Times NO

Moderator: Bruce Freeman;

“NO & Life & Death,”

Timothy Billiar;

“NO More Liver Damage,”

David Geller;

“The ‘Greening’ of Your Cardiovascular System,”

Volker Rudolph;

“Haldane, Hot Dogs & Halitosis: The Emerging Biology of the Nitrite Anion,” Mark Gladwin;

532 Alumni, 2 pm

Spotlight Session 6:

Immunology — Keeping Up Our Guard

Moderator: Penelope Morel;

“Of Asthmatic Mice & Men: New Views on the Zoo of TH2,”

Sally Wenzel;

“Heat Shock Proteins & Immune Responses,”

Robert Binder;

“Cellular Mechanisms Regulating the Skin Immune Function,”

Adriana Larregina;

“Innate Mechanisms of Transplant Rejection,”

Fadi Lakkis;

531 Alumni, 2 pm

Plenary Session 2:

Provost Lecture

“Bridging the Scales: Connecting Computer Simulations of Molecular Phenomena to the Problems of the Real World,”

Gregory Voth;

7th fl. aud. Alumni, 4 pm

Reception & Technology Showcase

WPU lower lounge, 5 pm

Friday 3

Dental Education Seminar

“Custom Fabrication of Athletic Mouthguards: A Hands-On Experience,”

Dennis Ranalli;

2148 Salk, 8:30 am-noon

Philosophy of Science Konstanz Colloquium


817R CL, 9 am-7 pm (also Oct. 4, 10 am-7:30 pm; 4-1052)

Pathology Research Seminar/Szulman Lecture

“Choosing Children: Practical & Moral Choice in the Practice of Preimplantation Genetics,”

Peter Braude, Kings College London;

Magee conf. ctr., 9:20 am (8-1040)

Endocrine University-Wide Conference

“Nelson’s Syndrome: Diagnosis, Pathophysiology & Management,”

Janet Amico;

1195 Starzl BST, 9:30 am

Senate Budget Policies Mtg.

501 CL, noon-2 pm

Industrial Engineering Holzman Learning Ctr. Dedication

10th fl. Benedum, noon-1:30 pm (4-2344)

Pitt/CMU Japanese Film

“Honey & Clover,”

McConomy Hall, CMU, 7 pm

Allegheny Observatory Open House

159 Riverview Ave., Riverview Park, North Side, 7-10 pm (412/321-2400)


Registration/Continental Breakfast

Alumni foyer, 8 am

Professional Development Workshop:

Early Career Transitions — Exploring Your Passions & Recognizing Your Potential

7th fl. aud. & Cathedral Views Gallery, Alumni, 8:30 am

Spotlight Session 7:

Organelle Abundance & Protein Dynamics

Moderator: John Woolford Jr.;

“Organelle Assembly & Functional Consequences,”

Adam Linstedt;

“Generating Membrane Networks,”

Tina Lee;

“Atomistic Simulations of Natively Unfolded Proteins,”

Lillian Chong;

“Garbage in, Garbage Out: How to Clear the Secretory Pathway of Aberrant Proteins,”

Jeffrey Brodsky;

3rd fl. science lecture hall, Alumni, 9 am

Spotlight Session 8:

Wicked Problems

Moderator: John Camillus;

“Epidemic Diseases in a Globally Warmed World: Apocalypse or Status Quo?”

Donald Burke;

“The Interrelated Wicked Problems of Lava Flow Emplacement & Explosive Volcanic Hazard Mitigation,”

Michael Ramsey;

“Designing Resilience to Extreme Events: Sociotechnical Approaches for Communities at Risk,”

Louise Comfort;

“Effect of Variability in Gene Expression on the Bacterial Response to Temperature,”

Hanna Salman;

531 Alumni, 9 am

Spotlight Session 9:

Plasticity — A Means to Adaptation

Moderator: Edda Thiels;

“Shape-Shifting When Death Is on the Line: How Predators Induce Changes in Their Prey,”

Rick Relyea;

“Plant Responses to Global Change: Plasticity & Adaptation in Arabidopsis,”

Stephen Tonsor;

“Behavioral Modulation of Sensory Responses in the Rat Thalamocortical System,”

Erika Fanselow;

“A Critical Role of Efferent Innervation of the Ear in Sharpening Auditory Brain Connections,”

Karl Kandler;

532 Alumni, 9 am

Plenary Session 3:

Mellon Lecture

“The Unfolded Protein Response: How the Endoplasmic Reticulum Talks to the Nucleus,”

Peter Walter;

7th fl. aud. Alumni, 11 am

Poster Session 2

1st fl. ballrm. Alumni, 1 pm

Science at Work Session 4:

Vivisimo — Thinking Outside the (Search) Box: Enterprise Search at the University of Pittsburgh & Vivisimo

Moderator: Barbara Epstein;

presenters: Raul Valdes-Perez & Frances Yarger;

531 Alumni, 1 pm

Science at Work Session 5:

Intel Research — Biomedical Applications of Computer Vision

Moderator: Drazen Jukic; presenter:

Mei Chen; 532 Alumni, 1 pm

Spotlight Session 10:

Brain Functional Evidence of Normative & Impaired Behavior

Moderator: Peter Strick;

“Can Functional Brain Imaging Be Used to Inform Educational Practice?”

Julie Fiez;

“The Young & the Restless: fMRI Studies of Adolescent Brain Development,” Beatriz Luna;

“Facing Facts About Face Recognition: Underlying Neural & Psychological Mechanisms,”

Marlene Behrmann;

“Imaging Emotion in the Brain: From Normal Feelings to Mood Disorders,”

Mary Phillips;

3rd fl. science lecture hall Alumni, 2 pm

Spotlight Session 11:

Modeling Biochemical Processes

Moderator: Michael Grabe;

“Toward Comprehensive Models of Cell Regulatory Networks,”

James Faeder;

“Understanding Cell Membrane Remodeling by Using Coarse Grained Molecular Dynamics Simulations,”

Markus Deserno;

“Relaying the Message: A Transcribing RNA Polymerase at Atomic Resolution,”

Guillermo Calero;

“Project GATTACA: Accelerating Biomedical Discovery & Reducing Public Health Response Time via Computational Inference,”

Roni Rosenfeld;

532 Alumni, 2 pm

Spotlight Session 12:

Stem Cells in Development & in Cancer

Moderator: Albert Donnenberg;

“Selective Chemotherapeutic Targeting of Cancer Stem Cells,”

Edward Prochownik;

“Stem Cell Diversity in the Mouse Brain,”

Laura Lillien;

“Molecular Dissection of Functional Stem Cell Properties,”

Tao Cheng;

“Liver Stem Cells in Development & Cancer: You WNT Some, You Lose Some!” Satdarshan (Paul) Monga;

531 Alumni, 2 pm

Plenary Session 4:

Klaus Hofmann Lecture

“Two Views of Brain Function,”

Marcus Raichle;

7th fl. aud. Alumni, 4 pm

Closing Happy Hour

5th fl. foyer Alumni, 5 pm

Saturday 4

Dental Education Seminar

“Radiology Review for the Dental Assistant,”

Judith Gallagher;

2148 Salk, 8:30 am-12:30 pm

Bradford Campus Vendor Fair

Bromeley Quadrangle, UPB, noon-5 pm

(in case of rain, McDowell Fieldhouse; 814/362-5091)

Latin American Studies Concert

“The Americas: In Concert,”

Lilly Abreu;

FFA aud., 7:30 pm (8-7394)

Monday 6

Part-Time MBA Info Session

101 Mervis, 6-7:30 pm (

Tuesday 7

Pulmonology/Allergy & Immunology Research Conference

“Promotion of & Protection From Allergic Asthma,”

Matthew Poynter;

1st. fl. conf. rm., Rangos Research Ctr., 8 am

HSLS Workshop

“The WOW Factor: Creating Posters With PowerPoint,”

Sam Lewis;

Falk Library classrm. 2, 10-11:30 am

Cell Biology & Physiology Seminar

“New Insights Into the Man-6-P Lysosomal Enzyme Targeting System From Mouse Models,” Stuart Kornfeld;

5th fl. boardrm., E&EI, 11 am

CHP Molecular Medicine Research Seminar

“Liver Disease in Alpha-1-Antitrypsin Deficiency: How Cells Respond to Protein Misfolding & Aggregation,” David Perlmutter;

1st fl. conf. rm., Rangos Research Ctr., noon

Vaccine Research Seminar

“A Tale of Two Invasions: CHIKV Reaches Italy,”

Ann Powers;

6014 BST3, noon

HSLS Lunch With a Librarian

“Tools for Quick Searching,” Charles Wessel;

Falk Library conf. rm. B, noon

CIDDE Service-Learning Seminar

Tracy Soska, social work;

2017 CL, noon-1:30 pm (4-6307)

Faculty Assembly Mtg.

2700 Posvar, 3 pm

CGS Info Session

Grad. certificate in gerontology;

4th fl. CL, 6-7 pm (4-6600)

Mini-Medical School

“Will We Be Ready for a Flu Pandemic?”

Scaife aud. 6, 7-8:30 pm (3-7255)

Titusville Campus Concert

Blue Jupiter;

Henne Aud., UPT, 7:30 pm (814/827-4429)

Ridgway Lecture

“Iran in the New Middle East,”

Ray Takeyh;

1500 Posvar, 7:30 pm (4-7884)

Wednesday 8

HSLS Workshop

“Transitioning to Ebsco CINAHL,”

Mary Lou Klem;

Falk Library classrm. 1, 10:30 am-noon

Survival Skills & Ethics Seminar

“Careers Over Lunch,”

S100 BST 2, noon-1:30 pm (412/578-3716)

Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“Transitioning from Academia to a Biotechnology Company,”

Frank Delfino, Cellumen;

1395 Starzl BST, noon

Inst. on Aging Elder Care Workshop

“No Elder Care? Know Medicare,”

WPU Ballrm., noon-1:30 pm (866/647-3432)

CIDDE Workshop

“Developing a Course,”

Joanne Nicoll;

815 Alumni, noon-1:30 pm

Studio Arts Exhibition Talk

Lenore Thomas & Barbara Weissberger;

University Art Gallery, FFA, noon (8-2430)

HSLS Workshop

“Pathway Analysis Tools,”

Ansuman Chattopadhyay;

Falk Library conf. rm. B, 1-3 pm

Latin American Film

“25 Watts”;

FFA aud., 7:30 pm

Greensburg Campus St. Clair Lecture

“The ‘British & Indian War’ in PA, 1758,”

Michael McConnell, U of AL-Birmingham;

Ferguson Theater, UPG, 7:30 pm

Thursday 9

Endocrine Research Conference

“Making Insulin: Trouble in Paradise?”

Peter Arvan;

1195 Starzl BST, noon

Epidemiology Seminar

“The Increasing Numbers of the Uninsured: Causes & Consequences,”

Judith Lave;

A115 Crabtree, noon

Asian Studies Talk

“International Cooperation on Counter-Terrorism: A Comparative Case Study of Indonesia & Saudi Arabia,”

A.S.M. Ali Ashraf;

4130 Posvar, noon

Medieval & Renaissance Studies Lecture

“Quid Is Veritas? Trying to Disentangle the Real From the Mythical Pilate,” Colum Hourihane, Princeton;

203 FFA, 3:30 pm (4-5220)

McGowan Inst. Seminar

Jeremy Mao, Columbia;

Scaife aud. 5, 4 pm

Greensburg Campus Book Discussion

“When Huai Flowers Bloom,”

Shu Jiang Lu;

2nd fl. Millstein Library, UPG, 7-9 pm (also Oct. 10, 3-5 pm; 724/836-9689)

Global Studies Maghrebi-French Film

“Memories of Oct. 17,”

also “Memoire d’Immigres (Part I),”

FFA aud., 7 pm (4-2918)

Ridgway Lecture

“Which Candidate Is Better for National Security?”

Richard Clarke, Harvard;

Teplitz Moot Courtrm., Barco, 7:30 pm

PhD Defenses


“Contraction Dyssynchrony & Left Ventricular Mechanoenergetic Function,”

Lauren Johnson;

Sept. 26, 2nd fl. conf. rm., Ctr. for Bioengineering, 300 Technology Dr., 8 am


“Photodegradable Nanocarriers for Externally-Triggered Drug Delivery,” Michelle Ward Muscatello;

Sept. 26, 325 Eberly, 11:30 am

GSPH/Infectious Diseases & Microbiology

“Studies of Human Herpesvirus-8 Interactions With Dendritic Cells,”

Heather Hensler;

Sept. 30, 109 Parran, 9:30 am


“Charge Transfer Through Chiral Organic & PNA Molecules,”

Amit Paul;

Oct. 1, 325 Eberly, 3:30 pm

Education/Health & Physical Activity

“Effects of Training Status, Exercise Mode & Intensity on Differentiated Ratings of Perceived Exertion,”

Melinda Bolgar;

Oct. 2, Petersen conf. rm., 1 pm

Education/Instruction & Learning

“Cognitive Tutoring Systems: A Look at How the Utilization of an Audio Support System Impacts the Word Problem Solving Skills of Struggling Readers,”

Eileen St. John;

Oct. 3, 5140 Posvar, 1 pm


Hillman Library Audubon Exhibit

“Sharp-Tailed Finch,” through Oct. 6;

“Red-eyed Vireo,” Oct. 7-20;

Hillman Library ground fl. exhibit case, reg. library hours (8-7715)

Study Abroad Office Photography Contest

Public judging of entries for

“Pitt Around the Planet,”

through Oct. 3; Kimbo Art Gallery, 1st fl. WPU.

Barco Law Library Photography Exhibit

“Pittscapes” by Kaoru Tohara;

through Nov. 7;

Barco 4th fl. exhibit gallery, reg. library hours (8-1376)

Studio Arts Faculty Exhibition

Oct. 1-Nov. 21;

University Art Gallery, FFA, M-F 10 am-4 pm (opening: Oct. 1, 4-6 pm; info: 8-2430)


Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the Community

Nominations due Sept. 29 to Jane Thompson, 1817 CL. (4-6576)

Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the University

Nominations due Sept. 29 to Jane Thompson, 1817 CL. (4-6576)

Chancellor’s Distinguished Teaching Awards

Nomination letters due Oct. 10 to Patricia Beeson, c/o Nancy Reilly, G33 CL.

Grant Program for Faculty Research or Teaching in Germany

Applications due Oct. 15. (info:

Chancellor’s Distinguished Research Awards

Nomination forms due Oct. 24 to George Klinzing, 826 CL.

Pittsburgh Innovates

Submissions due online Oct. 26 for technology competition. (info:

International Symposium on Academic Globalization Paper

Papers/abstract & invited session proposals due Oct. 28. Author notifications due Dec. 18. Camera-ready full papers due Feb. 11. Submit online at

Ampco Pgh. Prize for Excellence in Advising

Send nominations to Juan Manfredi, 140 Thackeray, Oct. 1-31. (info:

Bellet Teaching Excellence Awards

Send nominations to Juan Manfredi, 140 Thackeray, Oct. 1-31. (info:

GSPIA Johnson Award for Best Papers in Ethics & Accountability in Public Service

Entries must be received by Nov. 1. (8-1336)

UCIS Faculty Fellowship Program

Requests for proposals due Nov. 1. (info:

Chancellor’s Distinguished Public Service Awards

Nomination letters due Nov. 14 to Andrew Blair, 826 CL.

European Studies Ctr. Faculty European Grant

Deadline is Dec. 5. (info & application:

EUCE Faculty Research Grant Competition

Deadline is Dec. 12. (info & application:


Information submitted for the Calendar of the Times should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program's specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person also should be included. Information should be sent to the University Times by email to:, by FAX to: 412/ 624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.

Leave a Reply