Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

April 16, 2009


(Calendar of Events follows)

Friday 24

Business Graduation Ceremony
Alumni 7th fl. aud.,
1 pm, followed by reception in Alumni Ballrm. (8-1668 or 8-1569)

CGS Recognition Ceremony
5:30 pm (4-6608)

SHRS Recognition Ceremony
Soldiers & Sailors Mem.,
6 pm, followed by reception in CL Commons Rm. (3-6554)

Saturday 25

GSPIA Graduation Ceremony
Soldiers & Sailors Mem.,
10 am (8-7632)

Greensburg Campus Commencement Ceremony
Michael Jones, PBS;
Chambers, UPG,
11 am

CBA Recognition Ceremony
Heinz Hall, Downtown,
11:30 am-1:30 pm (3-7409)

Johnstown Campus Commencement
Sports Ctr., UPJ,
1 pm (814/269-1900)

GSPH Convocation Ceremony
20th Century Club,
2-4 pm (alumni dinner, 20th Century Club, 6 pm, 4-3004)

Nursing Pinning Ceremony
Soldiers & Sailors Mem.,
6 pm, followed by reception in CL Commons Rm. (4-2404)

Engineering Recognition Night
DL aud.,
7 pm, followed by reception in DL lobby (4-9815)

Sunday 26

Psychology Graduation Ceremony
DL aud.,
9 am

Education Graduation Ceremony
Soldiers & Sailors Mem.,
9 am (8-1771)

SIS Recognition Ceremony
Alumni 7th fl. aud.,
9:30 am, followed by breakfast reception in CL Commons Rm. (4-9749)

Hispanic Languages & Literatures Graduation Ceremony
WPU Assembly Rm.,
9:30-11 am

Bradford Campus Nurses’ Pinning Ceremony
Bromeley Family Theater, Blaisdell, UPB,

Bert O’Malley; Petersen,
1 pm

Bradford Campus Commencement
Lt. Gov. Joe Scarnati; Sport & Fitness Ctr. Arena, UPB,
2 pm

Nursing Dinner
4 pm (4-2404)

Social Work Recognition
Soldiers & Sailors Mem.,
4 pm, followed by reception in ballrm. (4-6327)

Pharmacy Reception & Dinner
Pgh Hilton., Downtown,
4:30 pm (8-1014)


Friday 15

Law Commencement Ceremony
Soldiers & Sailors Mem.,
3 pm (8-1373)

Saturday 16

Dental Medicine Ceremony
Heinz Hall, Downtown,
1 pm (8-8422)

Monday 18

Medicine Ceremony
Carnegie Music Hall,
10 am (8-8935)


Thursday 16

Epidemiology Seminar
“Vascular Mechanisms Contributing to Functional Decline in Gait,”
Caterina Rosano;
A115 Crabtree, noon

Endocrine Research Conference
“Mechanistic Insights Into Human Islet Graft Failure,”
Michael Rickels;
1195 Starzl BST, noon

Immunology Seminar
“Glycan-Lectin Lattices on the Lymphocyte Surface Regulate Cell Function,”
Linda Baum;
Scaife aud. 5, noon

IRB Workshop
“Ask the IRB for Exempt/Expedited Research,”
Christopher Ryan;
211 Lawrence, noon

ADRC Lecture
“Genetic Variation & Trajectories of Psychosis in AD,”
Robert Sweet, psychiatry & neurology;
ADRC conf. rm., S439 Montefiore, noon

Global Studies Lecture
“Image of War in Chechnya,”
Zarema Mukusheva;
4217 Posvar, noon (4-2918)

Chemistry Lecture
“Recent Structural & Functional Insights Into the Heart of the Human Spliceosome,”
Andrew MacMillan, U of Alberta;
12B Chevron, 2:30 pm

REES Lecture
“Texts & Rites for the Pre-Baptismal Period: The Mother, Child, Midwife & the Priest,”
Margaret Dimitrova, Sofia U, Bulgaria;
1401 CL, 3 pm

Chemistry Lecture
“Biological Molecules in & out of Water: Mass Spectrometry, Optical Spectroscopy & Computational Studies,”
Rebecca Jockusch, U of Toronto;
12A Chevron, 4 pm

Geology & Planetary Science Colloquium
“CO2 Sequestration Potential of the North Michigan Silurian Reef Trend,”
Brian Toelle, Schlumberger;
11 Thaw, 4 pm

Johnstown Campus Education Open House
K-12 principal certificate program;
220 Krebs, UPJ, 4:30-6 pm (814/269-2934)

Integrative Medicine Lecture
“Tai Chi: A Daily Dose of Preventative Medicine,”
Joseph Bozzelli;
580 S. Aiken Ave., suite 310, Shadyside, 5:30 pm (412/623-3023)

Int’l Legal Education Lecture
“Mixed Marriages Prohibitions in Nazi Germany & Their Rule of Law Implications for Past & Future,”
Vivian Curran;
Alcoa Rm., Barco, 6 pm (8-7023)

Global Studies Film
“Sisters on the Planet”;
4130 Posvar, 7 pm

Bradford Campus Comedy Show
The Improvers;
Bromeley Family Theatre, Blaisdell, UPB, 7 pm

Friday 17

• Last day for spring term undergrad day classes.

SBDC Workshop
“The First Step: Mechanics of Starting a Small Business”;
117 Mervis, 7:30-10 am (8-1542)

Endocrine Conference
“Pancreas & Islet Transplantation for Type 1 Diabetes,”
Michael Rickels;
1195 Starzl BST, 9:30 am

General Internal Medicine Journal Club
“Delirium After Elective Surgery Among Elderly Patients Taking Statins,”
Peri Unligil;
933W Montefiore, 10 am

WPIC Lecture
“In Harm’s Way: A Case Study of Community Violence & a Mental Health Response,”
Michael Hogan;
Detre 2nd fl. aud., 11 am-12:30 pm

Human Genetics Seminar
“Genes & Molecules Involved in Type 1 Diabetes,”
Massimo Trucco;
A115 Crabtree, noon

Sr. VC’s Research Seminar
“Deciphering the DNA Damage Response Using SV40 Large T Antigen,”
Ole Victor Foenss Gjoerup;
Scaife aud. 6, noon

Senate Budget Policies Committee Mtg.
501 CL, noon-2 pm

Katz Business Lecture
“Employee Free Choice Act,”
Glen Meakem, Meakem Becker Venture Capital;
Steiner Atrium, Mervis, 12:30 pm

Latin American Studies/Anthropology Lecture
“The Women in the Middle: Inca Concepts Manifested in Farfan’s Burials,”
Carol Mackey, Cal State-Northridge;
3106 Posvar, 1 pm

Dental Education Seminar
“Dental Photography: Shooting Digital,”
Ali Seyedain;
2148 Salk, 1-4 pm

Katz Business McKinsey Cup Competition
Carnegie Art Museum Theater, 2-5 pm

Industrial Engineering Capstone Presentations
1021 Benedum, 2 pm

Hispanic Languages & Literatures Lecture
“E Pluribus Unum/Ex Uno Plura: Legislating & Deregulating American Studies Post 9/11,”
Sophia McClennen, Penn State;
142 CL, 3 pm

Psychology Colloquium
“Self-Compassion & Reactions to Negative Life Events,”
Mark Leary, Duke;
4127 Sennott, 3 pm

Philosophy of Science Lecture
“Human Societies as Ecosystems: Culture & the Evolution of Social Differentiation,”
Rob Boyd, UCLA;
817R CL, 3:30 pm (4-1052)

Film Studies Film
“YouTube Poop” & “Nowhere”;
1501 Posvar, 6:30 pm

Saturday 18

• Reading day.

• CGS, Sat., graduate & evening classes continue to meet;
final exams should be held during the last scheduled class meeting.

Dental Education Seminar
“How to Optimize the Results With Photoshop,”
Heiko Spallek;
2148 Salk, 9 am-4 pm

Johnstown Campus Concert
Pasquerilla Performing Arts Ctr., UPJ, 7:30 pm

Sunday 19

Heinz Chapel Choir Concert
Heinz Chapel, 3 pm

Monday 20

• Final exam period for all undergrad day classes through April 25.

Biological Sciences Seminar
“Looking for the Good News in the Human Genome: Remedial Genetic & Epigenetic Variations,”
Jasper Rine;
169 Crawford, 4:15 pm

Tuesday 21

HSLS Workshop
“EndNote Basics,”
Mary Jo Dorsey;
Falk Library classrm. 2, 10 am-noon

Pharmacy Distinguished Lecture
“From Naturally Occurring Compounds to the Clinic,”
G. Robert Pettit, Arizona State;
355 Salk, noon

Basic Research Seminar
“Epigenetics & Chromatin Organization in Human Embryonic Stem Cells,”
Paul Sammak;
Cooper Conf. Ctr. classrm. B & C, noon

Health Services Research Seminar
“Applying Principles of Community-Based Participatory Research: Exploring the Experiences of Individuals Living in a Housing Crisis Through Photovoice,”
Michael Yondas & Adrienne Walnoha;
305 Parkvale, noon

Pharmacology & Chemical Biology Seminar
“Caveolin-1, Cellular Senescence & Aging,”
Daniela Volonte;
1395 Starzl BST, 3:30 pm

ReSET Roundtable Discussion
“Smoking Cessation: What Do Young Adults Really Want?”
Chime Nnadi;
109 Parran, 3:30 pm

Wednesday 22

Blue, Gold & Green Sustainability Festival
A showcase of “green” businesses, artists & speakers;
WPU & Schenley Plaza, 9 am-4 pm (to register:

Clinical Oncology & Hematology Grand Rounds
“Myeloma Geneticx,”
Rafael Fonseca;
Herberman Conf. Ctr. 2nd fl. aud., 8 am

CRSP Lecture
“Marriage, Men & Money: African-American Women’s Continued Investment in the Romantic Ideal,”
M. Belinda Tucker, UCLA;
2017 CL, noon-1:30 pm (4-7382)

HSLS Workshop
“Microarray Data Analysis,”
Uma Chandran;
Falk Library conf. rm. B, 1-3 pm

Thursday 23

Bioethics & Health Law Grand Rounds
“A Short History of Clinical Medical Ethics Ending in My Being Banned in Canada,”
William Meadow, U of Chicago;
Children’s Hospital gr. fl. McCluskey aud., 8 am

HSLS Workshop
“PowerPoint for Beginners & Advanced PowerPoint,”
Sam Lewis;
Falk Library classrm. 2, 10 am-2 pm

HSLS Lunch With A Librarian
“PubMed: Something Old, Something New,”
Patricia Weiss;
Falk Library conf. rm. B, noon

Sr. VC’s Laureate Lecture
“A Cilia Pathway to Congenital Heart Disease,”
Cecilia Lo, Nat’l Heart, Lung & Blood Inst.;
Scaife aud. 6, noon

Endocrine Research Conference
“Beyond Fat: Leptin as a Cardioprotective Adipokine,”
Kenneth McGaffin;
1195 Starzl BST, noon

Epidemiology Seminar
“Insights of Aging From Studies of Longevity,”
Anne Newman;
A115 Crabtree, noon

OED Limbach Lecture
“Perspectives on Starting a Company Using University Technology,”
Paul Petrovich;
1105 Scaife, 1-3 pm

MMG Seminar
“Using CT/PET Imaging to Monitor TB Progression & Its Response to Chemotherapy,”
Charles Scanga;
1295 Starzl BST, 2:30 pm

Chemistry Lecture
“Molecular Ingredients of Catalytic Selectivity,”
Gabor Somorjai, UC-Berkeley;
12B Chevron, 2:30 pm

Friday 24

Dental Education Seminar
“Esthetic Implant Solutions 2009,”
Robin Windl;
2148 Salk, 9 am-4 pm

Endocrine Conference
“Developing Molecularly Targeted Therapies for Thyroid Cancer,”
Steven Sherman;
1195 Starzl BST, 9:30 am

WPIC Lecture
“Traits, States & Dysfunction: A New Formula for DSM-V Diagnoses?”
Lee Anna Clark;
Detre 2nd fl. aud., 11 am-12:30 pm

GSPH C.C. Li Lecture
“Pro/Con of Genome-Wide Association Studies for Pharmacogenetics & the Role of Population Genetics, in Honor of C.C. Li,”
Daniel Schaid, Mayo Clinic;
A115 Crabtree, noon Faculty

Development Lecture for Medical Educators
“Tools to Enhance Teaching, Session 2: Clinical Resources at HSLS,”
Ahlam Saleh;
Scaife lecture rm. 3, noon

Unum Long Term Care Insurance Presentation
WPU Ballrm., noon (1-800-227-4165)

Simulation & Modeling Seminar
Ivet Bahar, computational biology;
1175 Benedum, 2:30 pm (8-3094)

Saturday 25

• Spring term ends; official date for degrees awarded for spring term.

Survival Skills & Ethics Workshop
“Grant Writing”;
Scaife lecture rm. 2, 10 am-3 pm

Sunday 26

• Residence halls close, except for graduating seniors.

Bert O’Malley, Baylor College of Medicine;
Petersen, 1 pm

Pgh. Chamber Music Society Concert
Pacifica Quartet;
Carnegie Music Hall, 3 & 8 pm

Monday 27

Psychiatry Lecture
“‘For Want of a Nail’: Hierarchical Cascades of Neurocognitive Dysfunction in Schizophrenia,”
Daniel Javitt;
S100A Starzl BST, noon

Unum Long Term Care Insurance Presentation
4127 Sennott, noon (1-800/227-4165)

Pgh. Chamber Music Society Concert
Pacifica Quartet & Miró Quartet;
Carnegie Music Hall, 8 pm

Tuesday 28

Johnstown Campus Benefits Fair
Cambria Rm., UPJ, 10:30 am-1:30 pm

Survival Skills & Ethics Brown Bag Lunch
“Grants Over Lunch”;
S100 BST 2, noon-1:30 pm (412/578-3716)

CVR Seminar
“Molecular Mechanisms of Pathogenesis in the Human Pathogen, Toxoplasma Gondii,”
Jon Boyle;
6014 BST3, noon

Health Services Research Seminar
“The Cost-Effectiveness of Osteoporosis Screening Strategies for Postmenopausal Women,”
Smita Nayak;
305 Parkvale, noon

Pharmacology & Chemical Biology Seminar
“Zinc Regulation of Ionic Fluxes in the Life & Death of Neurons,”
Elias Aizenman, neurobiology;
1395 Starzl BST, 3:30 pm

Endocrinology & Metabolism Bone Club
“The Osteoporotic Fractures in Men Study,”
Elsa Strotmeyer;
1195 Starzl BST, 4:30 pm

Wednesday 29

• Spring term grades must be approved by 5 pm.

Orthopaedic Surgery Grand Rounds
“MRI of Abnormal Knee Mechanics,”
Jeffrey Towers, radiology;
Montefiore LHAS aud. 7 Main, 7 am

Clinical Oncology & Hematology Grand Rounds
“The Emerging Role of Novel Therapies in Multiple Myeloma,”
Paul Richardson;
Herberman Conf. Ctr. 2nd fl. aud., 8 am

Epidemiology/Biostatistics Lecture
“An Overview of Recent Development of Group-Based Trajectory Modeling,”
Daniel Nagin;
A115 Crabtree, 11:30 am-1 pm

Pathology Research Seminar
“Mechanisms of Hepatic Stellate Motility in Liver Cirrhosis & Cancer,”
Vijay Shah, Mayo Clinic;
1105 Scaife, noon

Benefits Fair
WPU lower lounge, noon-3 pm (also April 30)

HSLS Workshop
“Gene Regulation Resources,”
Ansuman Chattopadhyay;
Falk Library conf. rm. B, 1-3 pm

Thursday 30

EOH Seminar
“Intrinsic Dynamics of Proteins: Insights From Network Models,”
Ivet Bahar;
540 Bridgeside Point, noon

PhD Defenses

A&S/Hispanic Languages & Literatures
“Conflicto, hegemonía y nacionalismo tutelado en colombia 2002-2008: Entre la comunicación gubernamental y la ficción noticiosa de televisión,”
Fabio López de la Roche;
April 16, 1528 CL, 10 am

SIS/Library & Information Science
“On & On We Go With Copyright: The Role of the Association of Research Libraries in the Development of the Copyright Act of 1976,”
Jonathan Miller;
April 16, 501 IS, 11 am

A&S/Political Science
“Surveying Public Opinion in Transitional China: An Examination of Survey Response,”
Liying Ren;
April 16, 4606 Posvar, 11 am

Education/Health & Physical Activity
“Validation of Adult OMNI Perceived Exertion Scales for Elliptical Ergometry,”
Ryan Mays;
April 16, Baierl Conf. Rm., Petersen, 2 pm

A&S/History of Art & Architecture
“The Sanctuary of Demeter at Pergamon: Architecture & Dynasty in the Early Attalid Capital,”
Cornelie Piok-Zanon;
April 17, 104 FFA, 9 am

“Mycoplasma genitalium: Risk Factors, Clinical Characteristics & Pregnancy Outcome,”
Vanessa Short;
April 17, A638 Crabtree, 9 am

GSPH/Behavioral & Community Health Sciences
“Health Information Technology & Nursing Homes,”
Darren Liu;
April 17, 226 Parran, 9:30 am

SIS/Telecommunications & Networking
“Overflow Channels for Optimal Core Optical Networks,”
Pratibha Menon;
April 17, 502 IS, 10 am

“Inflammatory Cytokines Interleukin-1A (IL-1A), IL-1B, IL-1RN, IL-6 & IL-6R Gene Polymorphisms & Prostate Cancer Risk in African-American & Caucasian Men,”
Kwame Appenteng;
April 17, 109 Parran, 10 am

Education/Health & Physical Activity
“The Relationship Between Physical Activity, Physical Performance & Psychosocial Variables in Individuals s/p Gastric Bypass Surgery,”
Deborah Josbeno;
April 17, 6050 Forbes Tower, 1 pm

“Medea & Its Chinese Audience,”
Lihua Zhang;
April 17, 1518 CL, 1 pm

“Between the Kitchen & the State: Domestic Practice & Chimu Expansion in the Jequetepeque Valley, Peru,”
Robyn Cutright;
April 17, 3307 Posvar, 3 pm

“In the Footsteps of Cristo Obrero: Chile’s Young Catholic Workers Movement in the Shantytown, Factory & Family, 1946-1973,”
Tracey Jaffe;
April 20, 3703 Posvar, 11 am

“Whole Genome Expression Profiling of Acute Ischemic Stroke in Humans,”
Taura Palfreyman-Barr;
April 20, 138 Victoria, noon

“Contentious Urbanization From Below: Land Squatting in Montevideo, Uruguay,”
Maria Jose Alvarez;
April 21, 2431 Posvar, 2:30 pm

“EU-Russia Regional Cooperation & Energy Networks in the Russian Northwestern & Southern Regions: Implications for Democratic Governance,”
Ekaterina Turkina;
April 21, 4217 Posvar, 3 pm

“Essays on Social Insurance,”
Athanasios Thanopoulos;
April 22, 4900 Posvar, 9:30 am

“‘Under the Colombian Flag’: Nation-Building on San Andres & Providence Islands, 1887-1930,”
Sharika Crawford;
April 22, 3703 Posvar, 10 am

“Jacques Milet’s ‘Destruction de Troie la Grant’: Reassessing French Theatre in the Late Medieval Period,”
Lofty Durham;
April 22, 1627 CL, 10 am

“Institutions, Values Conflict & Values Hierarchies,”
Ann Rudnicki;
April 22, 3412 Posvar, noon

“The Role of Information Among Policy Elites in the Federal Communications Commission: A Case Study,”
Mark Perry;
April 22, 3200 Posvar, 12:30 pm

“Essays on Dynamic Matching Markets,”
Morimitsu Kurino;
April 22, 4716 Posvar, 3 pm

“US Decision-Making on Missile Defense,”
Yeonmin Cho;
April 24, Ridgway Ctr. conf. rm., Posvar, 10 am

“Signaling Mechanisms for Gene Regulation by Metals & Metal Mixtures,”
Antonia Nemec;
April 24, 540 Bridgeside Point, 2 pm

Medicine/Molecular Pharmacology
“Epithelial Reparative Capacity Regulates Extracellular Matrix Dynamics & Innate Immunity,”
Joshua Snyder;
April 30, 1395 Starzl BST, 2 pm


Pitt Theatre Arts Production
“Cold Mountain Elementary”;
April 15, 8 pm, Studio Theatre, CL (4-0933)

Kuntu Repertory Theatre
“Pain in My Heart” & “Reachings”;
through April 18, 8 pm, Alumni 7th fl. aud. (4-7298)

Bradford Campus Performance
“Bye Bye Birdie”;
April 30, Bromeley Family Theatre, Blaisdell, UPB, 7:30 pm (814/362-5113)

Bread & Puppet Theatre
“Sourdough Philosophy Cabaret”;
April 25 at 8 pm & April 26 at 7 pm, Studio Theatre, CL (4-0933)


Studio Arts Student Exhibit
Through April 25, University Art Gallery, FFA, M-F 10 am-4 pm (8-2430)

Photography Exhibit
James Wesley Morar;
through May 31, Barco Law Library Gallery, M-Th 7:30 am-11:45 pm, F 7:30 am-8 pm, Sat. 10 am-8 pm, Sun. 10 am-11:45 pm (8-1376)


Chancellor’s Affirmative Action Award
Nominations should be sent to the Univ. Senate office, 1234 CL, by May 1. (info: Office of Affirmative Action, Diversity & Inclusion, 412 Bellefield, 8-7860)

Pharmacy Celebration
Event will be held May 30. Register by May 15 at (info: 8-3304)

Event Deadline

The next issue of the University Times will include events of April 30-May 14. Information for events during that period must be received by 5 pm April 23 at 308 Bellefield Hall. Information may be sent by fax to 4-4579 or email to


Information submitted for the Calendar of the Times should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program's specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person also should be included. Information should be sent to the University Times by email to:, by FAX to: 412/ 624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.

Leave a Reply