Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

October 23, 2014


Thursday 23

Flu Shot Clinic

Bassist Esperanza Spalding, the first jazz performer ever to win the Grammy for best new artist, is part of this year’s jazz seminar and concert, scheduled for Oct. 27-Nov. 1.

Bassist Esperanza Spalding, the first jazz performer ever to win the Grammy for best new artist, is part of this year’s jazz seminar and concert, scheduled for Oct. 27-Nov. 1.

503 Bridgeside Pt., 11 am-1 pm

Talking Tech

O’Hara dining rm., 11:30 am & 1 pm


Epidemiology Seminar

“Biological Stress in Depression & Anxiety Disorders: Results From the Netherlands Study of Depression & Anxiety (NESDA),”

Catherine Black;

public health aud., noon


ADRC Lecture

“Update on Predicting Driving Risk in Dementia & Cognitive Disorders of Aging,”

Beth Snitz;

S439 Montefiore, noon

Senate Fall Plenary Session

“Managing Research Data: Challenges & Opportunities at the University”;

WPU Assembly Rm., noon-3 pm

Integrative Cancer Wellness Fair

Cancer Pavilion, UPMC Shadyside, noon-4 pm


Chemistry Seminars

“Single-Sensor Arrays for Measuring the Full Range of Neuronal Communication,”

Michael Heien, U of AZ, 2:30 pm;

“The Effect of Covalent Chemistry on the Electronic Structure & Properties of Carbon Nanotubes & Graphene: Role of Organometallic Complexation Reactions in the Interconnection of Graphitic Surfaces,”

Robert Haddon, UC-Riverside, 4 pm;

150 Chevron

HAA Lecture

“After Digging Comes the Hard Part: Decoding Florence Cathedral Without Leaving Frick Fine Arts,”

Franklin Toker;

FFA aud., 4 pm

Provost Inaugural Lecture

“Capturing Light Quanta at a Metal Mirror,”

Hrvoje Petek;

2500 Posvar, 4 pm

Atkins Goethe Conf.

363 Hillman, 4:30 pm

(Through Oct. 26; schedule:

Friday 24

• Deadline for students to submit monitored withdrawal forms to dean’s office for fall term.

• Homecoming weekend (see Homecoming calendar, this issue)

Faculty & Staff Development Programs

“Time & Attendance Record Keeping,”

342 Craig, 9-11 am;

“Principles & Practices of Servant Leadership,”

Audrey Murrell, 532 Alumni, 9 am-noon


CIDDE Workshop

“Turnitin: OriginalityCheck, GradeMark & PeerMark”;

B26 Alumni, 10 am


Design, Biostatistics & Epidemiology Journal Club

109 Parran, noon

Psychiatry Lectures

“Cardiometabolic Risk in the Insomnia/Short Sleep Phenotype: Could Exercise Be a Key Treatment Component?”

Christopher Kline;

“Aggressive Behavior in Young Women With Borderline Personality Disorder Symptoms,”

Lori Scott;

WPIC aud., noon

Sustainability Lecture

“Sustainability Policies in the U.S. & Europe: A Comparison of Sources & Outcomes,”

Michaël Aklin & Johannes Urpelainen, Columbia;

4217 Posvar, 1:30 pm

Anthropology Presentation

“Participatory Bureaucracy: The WV Chemical Spill Disaster & Emergent Forms of Knowledge Democracy in Natural Resource Governance,”

Betsy Taylor;

3106 Posvar, 3 pm

Philosophy of Science Lecture

“Near a Contradiction:  Unconscious Thought & the Rise of Scientific Psychology 1700-1900,”

Alison Simmons, Harvard;

817R CL, 3:30 pm


Saturday 25

StepAFRIKA Performance

Alumni 7th fl. aud., 7:30 pm

Sunday 26

Episcopal Service

Heinz Chapel, 11 am


Shale Drilling & Public Health Conf.

UClub, 1-6 pm

(also Oct. 27;

Robert Sutherland Lord Memorial Concert & Tribute

Steven Anisko, Robert Blevins & Douglas Himes;

Heinz Chapel, 3 pm

Ukrainian-American Film Festival

“Our Shevchenko,” 5:30 pm;

“Ivan the Powerful,” 7 pm;

FFA aud.

Monday 27

• Spring term enrollment appointments begin.

WPIC/Psychiatry/Medicine Conf.

“Violence & Behavioral Health: Developing an Evidence-Informed Community Agenda”;

Sheraton, Station Square,

9 am-4:30 pm


CIDDE Workshop

“Encouraging Student Participation,” B26 Alumni, noon


Senate Educational Policies Committee Mtg.

826 CL, 3 pm

GSPIA Lecture/Book Signing

“Political Order & Political Decay,”

Francis Fukuyama;

20th Century Club, 4 pm


English Panel Discussion

“Media Internships: Writing on the Job,”

David Shribman;

WPU ballrm., 7:30 pm


Tuesday 28

Salk Centenary Sustainability Symposium

“Survival of the Wisest”;

WPU Assembly Rm., 8 am-6 pm


Faculty & Staff Development Program

“Basics of Federal Contract Administration,”

Heide Eash;

B21 UClub, 9-11 am


CIDDE TA Workshop

“Teaching With PowerPoint,”

G74 Hillman, 10 am


Cell Biology Seminar

“Understanding Mechanisms of Receptor Tyrosine Kinase Regulation,”

Mark Lemmon;

E&EI 5th fl. boardrm., 11 am


Basic & Translational Research Seminar

“Exploiting Notch Interacting Pathways & Mechanisms of Activation as Novel Therapeutic Targets in Melanoma,”

Barbara Bedogni, Case Western;

Hillman Cancer Ctr. Cooper classrm. D, noon


MMR Seminar

“Mechanisms of SOD1 Linked ALS,”

David Borchelt, U of FL;

Rangos aud., noon


MWRI Work-in-Progress Seminar

“Hops & Fears: Transposon Activity in the Mouse Germline,”

Alex Bortvin, Carnegie Inst. of WA;

MWRI 1st fl. conf. ctr., noon

Jazz Seminar

Pitt Jazz Ensemble;

O’Hara Ballrm., noon

Philosophy of Science Talk

“West Coast Idealism: Biological Mechanisms as Theoretical Posits,”

William Bechtel, UC-San Diego;

817R CL, 12:05 pm


Gastroenterology/Hepatology Grand Rounds

“Case-Control Study,” Shiv Desai;

Presby M2 conf. rm., 12:15 pm HSLS Workshop

“PowerPoint for Conference Posters,” Julia Dahm;

Falk Library classrm. 2, 1-3 pm


Office of Academic Career Development Panel Discussion

“K99/R00,” Yvette Conley;

S120 BST, 3-5 pm


Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“Alpha-Arrestin Regulation of Protein Trafficking From Yeast to Humans,”

Allyson O’Donnell;

1395 BST, 3:30 pm


Greensburg Campus Written/Spoken Readings

Jason Baldinger & Steve Pelligrino;

Campana Chapel, UPG, 7 pm

Jazz Seminar Presentation

“Musician’s Local 471 Anthology,”

Harry Clark;

FFA aud., 7 pm

Wednesday 29

Medical Grand Rounds

“Restoring Upper Extremity Function After Devastating Nerve Injuries,”

Dan Zlotolow, Temple;

Montefiore 7th fl. aud., 7 am


Clinical Oncology & Hematology Grand Rounds

“Oncologic Decision Making & the Doctor-Patient Relationship Perspectives of Jewish Religious Law (Halacha),”

Frank Lieberman & Levi Langer;

Herberman conf. ctr. aud., 8 am


Faculty & Staff Development Programs

“Public Speaking in a Nutshell,”

Michael Bannon, 342 Craig, 9 am-noon;

“Everything You Wanted to Know About Capital Assets But Were Afraid to Ask,”

Kevin Starke, 116 Atwood, 10 am


Urban & Regional Seminar

“Creative Cities: The Future of Research in Urban Arts & Culture,”

Ann Markusen, U of MN;

3343 Forbes Ave., noon (

MMG Seminar

“Heterogeneity of B Cell Responses: The Long & Short of It,”

Mark Shlomchik;

503 Bridgeside Pt. II, noon

Artful Wednesdays


WPU Nordy’s lower level, noon

Pathology Seminar

“Autophagy & Fatty Liver Diseases,”

Xiao-Ming Yin, IN U; 1104 Scaife, noon

HSLS Workshop

“Gene Regulation Resources,”

Ansuman Chattopadhyay;

Falk Library classrm. 2, 1-4 pm


Oral & Maxillofacial Surgery Lecture

“CMF Trauma, Part II,”

Mark Ochs;

G33 Salk, 4 pm

ULS/CMU Open Access Panel

“The Challenge of Openness & Transparency in Scholarly Communications”;

6115 Gates Hillman, CMU;

4:30 pm

Jazz Seminar Film Presentation

“The Girls in the Band”;

FFA aud., 7 pm

Thursday 30

Faculty & Staff Development Program

“Moving From Supervision to Leadership: People Skills for a Productive Workplace,”

Debra Messer;

342 Craig, 9 am-noon


Epidemiology Seminar

“Challenges of Working With Vulnerable Adolescents in the Community,”

Jeannette South-Paul;

public health aud., noon

EOH Seminar

“Nitric Oxide Caught in Traffic: The Emerging Biology of Hemoglobin & Methemoglobin Reductase in Somatic Vascular Cells,” Adam Straub;

540 Bridgeside Pt.;



Chemistry Seminar

“Searching for New Reactivity: Iron-Catalyzed Stereoselective Olefin Aminohydroxylation & Aminofluorination Reactions Through N-O Bond Activation of Functionalized Hydroxylamines,”

Hao Xu, GA St.;

150 Chevron, 2:30 pm

Jazz Seminar

“Style Analysis & History of Selected Vocalists,”

Connaitre Miller;

O’Hara dining rm., 3 pm

Ctr for Urban Education Lecture

“Culture, Teaching & Learning,”

Geneva Gay, U of WA;

Scaife aud. 5 & 6, 3:30 pm

UHC Climate Change Lecture

“The Changing Politics of Climate Change,”

Coral Davenport;

Alumni Connolly ballrm., 4:30 pm


Jazz Seminar Lecture

“Music Business,”

Guy & Ed Eckstine;

Bellefield aud., 7 pm

Friday 31

Jazz Seminar

“History of Women in Jazz: Female Jazz Instrumentalists From the Early 1900s to Present,”

Tia Fuller, FFA aud., 10 am

HSLS Workshop

“Undead PubMed,” Mary Lou Klem;

Falk Library classrm. 1, 11 am


SHRS PT Rounds

“Is Exercise Neuroprotective in Patients With Parkinson’s Disease?”

Jodi Krause;

175 BSP1, noon

Jazz Seminar Performance

Afro Blue Choir;

WPU Nordy’s Place, noon

Pathology Seminar

“The BAP1 Cancer Syndrome: High Incidence of Mesothelioma, Uveal & Cutaneous Melanomas & Other Malignancies,”

Michele Carbone, U of HI;

Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. D, noon


Emerging Legends Concert

The Geese in the Bag;

Cup & Chaucer, gr. fl. Hillman, noon

Philosophy of Science Talk

“Dealing With Scientific Uncertainty: The Case of the ‘Threshold of Toxicological Concern’ Approach in Health Risk Assessment,”

Karim Bschir, ETH Zurich;

817R CL, 12:05 pm


Classics Lecture

“Greek, Sanskrit & Marriage: Past & Future Reflections,”

Joshua Katz, Princeton;

125 FFA, 3 pm


Saturday 1

Bradford Campus Open House

Frame-Westerberg Commons, UPB, 12:30 pm


Football Vs. Duke;

Heinz Field, noon

Jazz Seminar Concert

Carnegie Music Hall, 8 pm

Monday 3

Flow Cytometry Workshop

Hillman Cancer Ctr. 2.42 pod lunch area, 9 am

CIDDE Workshops

“7 Strategies for Teaching Interactively in Large Lectures,” 10 am;

“TA Workshop: Developing a Teaching Philosophy Statement,” 1 pm;

G74 Hillman


Tuesday 4

Faculty & Staff Development Program

“Supervising Student Employees,”

Bill Charleroy;

342 Craig, 9-11 am


Molecular Biology Talk

“How to Do an ELISPOT to Detect Immune Responses in Vitro,”

Tatiana Garcia-Bates;

Falk Library classrm. 2, 10 am


Basic & Translational Research Seminar

“The Contrasting Biologies of EBV in B & Epithelial Cell Oncogenesis,”

Kathy Shair;

Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. D, noon

Philosophy of Science Talk

“Confronting Philosophical Concepts With Historical Cases,”

Raphael Scholl, U of Bern;

817R CL, 12:05 pm


Fellows Educational Conf.

“Systematic Review/Meta-Analysis,”

Harkirat Singh;

Presby M2 conf. rm., noon


Wednesday 5

Hepatology Rounds

“HBV: Natural History, Diagnosis & Treatment,”

Mordechai Rabinovitz;

E724 Montefiore, 7 am


Faculty & Staff Development Programs

“Grammar, Punctuation & Proofreading: Ensuring Professional Presentation,”

Beth Bateman Newborg, 342 Craig, 9-11 am;

“Introduction to Research Administration,”

Christine Crawford, B21 UClub, 9-11 am;

“Resume Writing & Cover Letters,”

Mark Burdsall, 342 Craig, noon


MMG Seminar

Matthew Soellner, U of MI;

503 Bridgeside Pt. II, noon

Dental Medicine Clinical Research Lecture

“Adolescent Oral Health: Clinical Implications for the Emerging Adult,”

Deborah Studen-Pavlovich;

458 Salk, noon

Artful Wednesdays

“No Boundaries”;

WPU Nordy’s lower level, noon

HSLS Workshop

“Pathway Analysis Tools 1,”

Ansuman Chattopadhyay;

Falk Library classrm. 2, 1-3 pm


Faculty Assembly Mtg.

2700 Posvar, 3 pm

Thursday 6

Faculty & Staff Development Programs

“Getting Started as a New Leader,”

Mark Burdsall; 342 Craig, 9 am-12:30 pm;

“Navigating the University Library System,”

Leslie Eibl; Hillman lower level, 9-11 am


CIDDE Workshops

“Best Practices in Online Teaching,”

815 Alumni, 10 am;

“TA Workshop: Developing a Teaching Portfolio,”

G74 Hillman, 3:30 pm


Epidemiology Seminar

“The Epidemiology of Mental Health & Psychosocial Outcomes in Organ Donation & Transplantation,”

Mary Dew; public health aud., noon


EOH Seminar

“Wrestling With CFTR Folding: Sumo Enters the Ring,”

Raymond Frizzell;

540 Bridgeside Pt., noon


History Lecture

“Parturition & Print in 17th-Century London”;

3703 Posvar, 2 pm

Chemistry Seminars

“Semiconductor Nanocrystals for Robust & Efficient Solar Hydrogen Production,”

Todd Krauss, U of Rochester, 2:30 pm;

“Strategies for Microbial Natural Products Discovery & Diversification,”

Jon Thorson, U of KY, 4 pm;

150 Chevron

IS Sara Fine Lecture

“Sensing War at the Interface,”

Lucy Suchman;

UClub Ballrm. B, 3 pm


CLAS Conf.

“Reforming Communism: Cuba in Comparative Perspective”;

Posvar, 3 pm

(through Nov. 8; schedule:

Geology & Planetary Science Colloquium

“Diamonds: Unique Recorders of Continental Evolution, Plate Tectonics & Mantle Convection,”

Steven Shirey, Carnegie Inst. of WA;

11 Thaw, 4 pm

Iris Marion Young Awards Ceremony

Panelists: Curtiss Porter, City of Pgh;

Jessie Ramey, & John Wallace, CRSP;

20th Century Club, 4-6 pm


IS/Telecommunications & Networking

“Spectrum Sharing: Quantifying the Benefits of Different Enforcement Scenarios,”

Mohammed Altamaimi;

Oct. 23, 828 IS, 10 am

Public Health/Biostatistics

“Proportional Subdistribution Hazards Regression With Interval-censored Competing Risks Data,”

Yi Ren;

Oct. 31, A215 Public Health, 11:30 am

A&S/Biological Sciences

“Ecological & Evolutionary Consequences of Plant Growth on Serpentine Soils: Effects of Soil Metals on Plant Morphology, Metal Accumulation, Plant-Pollinator Interactions & Pollen-Pistil Interactions,”

George Meindl;

Nov. 3, A219B Langley, 12:30 pm

IS/Telecommunications & Networking

“Risk & Decision Analysis of Spectrum Usage,”

Liu Cui;

Nov. 4, 828 IS, 9 am

A&S/Physics & Astronomy

“Information Perspective on Turbulence,”

Rory Cerbus;

Nov. 4, 321 Allen, 1:30 pm

Engineering/Industrial Engineering

“Efficient Resource Allocation in a Bilevel Hierarchy With Knapsack & Assignment Lower-Level Problems,”

Behdad Beheshti;

Nov. 6, 1060 Benedum, 9 am


“New Insight Into How VTA Neurons Encode Information About Serial Actions,”

Jesse Wood;

Nov. 6, LRDC 2nd fl. aud., 11 am


PICT Production


Charity Randall Theatre, through Oct. 25


Stages Production


Stephen Foster, through Oct. 26



Bradford Campus Disabilities Awareness Month Exhibit

KOA Art Gallery, UPB, through Oct. 31, M-Th 8:30 am-8 pm, F 8:30 am-6 pm

FFA Exhibit

“Conflict Zone: A Ground-Breaking Look at War”;

FFA Gallery, through Oct. 31,

M-Th 9 am-9pm, F 9 am-5 pm, Sat noon-5 pm, Sun noon-7 pm

Barco Law Library

“Botany in Black & White” by Tim Anderson;

through Nov. 7,

M-Th 7:30 am-10 pm, F 7:30 am-5 pm, Sat 10 am-6 pm, Sun noon-8 pm


Falk Library Exhibit

“And There’s the Humor of It: Shakespeare & the Four Humors”;

through Nov. 8,

M-Th 7 am-mid., F 7 am-10 pm, Sat 9:30 am-10 pm, Sun 9:30 am-mid.

Hillman Library Exhibit

“All In: The University in the Great War”;

Hillman Library gr. fl., through Dec. 13,

Sun 10 am-F 10 pm, Sat 9 am-10 pm



Chancellor’s Distinguished Research Awards

Nominations due Oct. 24.


Provost’s Excellence in Mentoring Award

Nominations due Oct. 24.


Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the Community

Nominations due Oct. 27.


Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the University

Nominations due Oct. 27.


Engineering Sustainability 2015 Call for Abstracts

Submission deadline is Oct. 27.


Doris Duke Charitable Foundation Funding

Pre-proposals due Oct. 31 by 3 pm.


Ampco-Pittsburgh Prize for Excellence in Advising Award

Submit nominations to 140 Thackery by Oct. 31.


A&S Bellet Teaching Excellence Awards

Submit nominations to 140 Thackery by Oct. 31.


Provost & MCSI Faculty Sustainability Fellowship

Applications due Oct. 31.


Coulter TPII Awards for Translational Research

Letter of intent due Nov. 3.


Basic to Clinical Collaborative Research Pilot Program

Submission deadline is Dec. 15.


Sustainable Innovation Grant

Proposals due Jan. 30.


Event Deadline

The next issue of the University Times will include University & on-campus events of Nov. 6-20. Information for events during that period must be received by 5 pm on Oct. 30. Send information to


The University Times events calendar includes Pitt-sponsored events as well as non-Pitt events held on a Pitt campus. Each events calendar covers a two-week period; material must be submitted one week prior to publication.

For deadlines, see the current publication schedule.

Information submitted for the calendar should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program’s specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person should be included. Information should be sent by email to:, by FAX to: 412/624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.