Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

November 6, 2014


Thursday 6

Faculty & Staff Development Programs

“Getting Started as a New Leader,”

Mark Burdsall, 342 Craig, 9 am-12:30 pm;

“Navigating the University Library System,”

Leslie Eibl, Hillman lower level, 9-11 am


CIDDE Workshops

“Best Practices in Online Teaching,”

815 Alumni, 10 am;

“TA Workshop: Developing a Teaching Portfolio,”

G74 Hillman, 3:30 pm


Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar

Rama Mallampalli;

6014 BST3, 11 am

Epidemiology Seminar

“The Epidemiology of Mental Health & Psychosocial Outcomes in Organ Donation & Transplantation,”

Mary Dew;

public health aud., noon


EOH Seminar

“Wrestling With CFTR Folding: Sumo Enters the Ring,”

Raymond Frizzell;

540 Bridgeside Pt., noon


African Studies Lecture

“Placing China’s Booming Relations With Africa in a Historical Context,”

Howard French, Columbia;

WPU Kurtzman Rm., 1-3 pm


Chemistry Seminars

“Semiconductor Nanocrystals for Robust & Efficient Solar Hydrogen Production,”

Todd Krauss, U of Rochester, 2:30 pm;

“Strategies for Microbial Natural Products Discovery & Diversification,”

Jon Thorson, U of KY, 4 pm;

150 Chevron

IS Sara Fine Lecture

“Sensing War at the Interface,”

Lucy Suchman;

UClub Ballrm. B, 3 pm


CLAS Conference

“Reforming Communism: Cuba in Comparative Perspective”;

Posvar, 3 pm

(through Nov. 8; schedule:

Business/Law Lecture

“To Trade or to Race? Today’s Stock Markets,”

Stefan Parker, IEX Group;

gr. fl. courtrm. Barco, 3 pm


Geology & Planetary Science Colloquium

“Diamonds: Unique Recorders of Continental Evolution, Plate Tectonics & Mantle Convection,”

Steven Shirey, Carnegie Inst. of WA;

11 Thaw, 4 pm

Iris Marion Young Awards Ceremony

Panelists: Curtiss Porter, City of Pgh;

Jessie Ramey, gender, sexuality & women’s studies, & John Wallace, CRSP;

20th Century Club, 4-6 pm

Friday 7

• Last day for spring term enrollment appointments.

IEE Workshop

“The First Step: Mechanics of Starting a Small Business”;

Mervis, 7:30-10 am


HSLS Workshop

“Painless PubMed,”

Jill Foust;

Falk Library classrm. 1, 9 am (

Bradford Campus Admissions Program

UPB, 10 am


Public Health Open House

Parran, 10 am-3 pm


Flu Shot Clinic

Posvar Galleria, 10 am-2 pm

Psychiatry Lecture

“Reward & the Adolescent Brain: Investigating the Development of Depression & Substance Use,”

Erika Forbes;

WPIC aud., noon

UCSUR Seminar

“Land Banks & ‘Land Aid’ in Pennsylvania Cities & Towns,”

John Kromer, Penn;

UCSUR, 3343 Forbes Ave., noon


Emerging Legends Concert

Jay Hitt;

Cup & Chaucer, gr. fl. Hillman, noon

Marcella L. Finegold Memorial Public Debate

“Should Organized, Full-contact Football Be Prohibited for Minors?”

Chris Nowinski & Joseph Maroon;

WPU Assembly Rm., 12:30 pm


Men’s Basketball/Exhibition Vs. Philadelphia;

Petersen, 7 pm

Greensburg Campus Concert

Pablo Amorós;

Campana Chapel, UPG, 7:30 pm

Saturday 8

• Spring term open enrollment begins.

Women’s Basketball Vs. IUP;

Petersen, 2 pm

Heinz Chapel Concert

Carnegie Mellon Wind Ensemble;

Heinz Chapel, 8:30 pm

Sunday 9

Episcopal Service

Heinz Chapel, 11 am


Nationality Rooms/Polish Festival

CL Commons Rm., noon-5 pm


Monday 10

Bradford Campus Visitation Day

UPB, 10 am

(also Oct. 11;

CIDDE TA Workshop

“Encouraging Student Participation”;

G74 Hillman, noon


National Remembrance Day Roll Call

Heinz Chapel, 1-3 pm


Tuesday 11

CIDDE TA Workshop

“Syllabus Construction”;

G74 Hillman, 10 am


MMR Seminar

“NF-kB & Adipose Tissue Inflammatory Signaling Pathways,”

Jeffrey Pessin;

Rangos aud., noon


Basic & Translational Research Seminar

“Krüppel-Like Factors in Epithelial Biology & Cancer,”

Jonathan Katz, Penn;

Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. D, noon


Philosophy of Science Talk

“A Classical System With Entanglement,”

David Snoke;

817R CL, 12:05 pm (4-1052)

HSLS Workshop

“Advanced PowerPoint for Presentations,”

Julia Dahm;

Falk Library classrm. 2, 12:30-2:30 pm


Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“Crosstalk Between Nrf2 & Notch Signaling,”

Nobunao Wakabayashi;

1395 BST, 3:30 pm


HSLS Workshop

“Painless PubMed,”

Ester Saghafi;

Falk Library classrm. 1, 4 pm


Wednesday 12

Donald Blechman Medicine Lecture

“Liver Transplantation 2014: A View From Both Sides of the Table,”

John Daly, Temple;

Scaife aud. 6, 7 am


Hepatology Rounds

“Principles of Living Donor Selection,”

Abhinav Humar;

E724 Montefiore, 7 am


Family Medicine Grand Rounds

“Community Improvement Through Community Involvement,”

William Strickland;

Scaife lect. rm. 1, 8 am


Health Sciences Laureate Lecture

“The Roll of B Cells in Autoimmunity & Infection,”

Philippa Marrack, U of CO;

Scaife lect. rm. 6, noon

MMG Seminar

Andrew VanDemark;

503 Bridge-side Pt. 2, noon

Social Work Lecture

“Sustainability & the Social Services,”

Paul Sheldon;

2017 CL, noon

Artful Wednesday

“Meeting of Important People”;

Nordy’s Place, lower level WPU, noon

Pathology Robert S. Totten Lecture

“Renal Cell Carcinoma: Beyond the Usual,”

Victor Reuter, Cornell;

1104 Scaife, noon

SAC Mtg.

102 Benedum, noon

HSLS Workshop

“Pathway Analysis Tools 2,”

Ansuman Chattopadhyay;

Falk Library classrm. 2, 1-3 pm


Senate Council Mtg.

2700 Posvar, 3 pm

GI Grand Rounds

“Center of Excellence: Neurogastroenterology & Motility Disease”;

1104 Scaife, 5 pm


History & Philosophy of Science/Biological Science Lecture

“Three Revolutions in Molecular Biology,”

Phillip Sharp, MIT;

Scaife lect. rm. 6, 5:15 pm


Thursday 13

HSLS Workshop

“EndNote Basics,”

Linda Hartman;

Falk Library classrm. 2, 10 am-noon


CIDDE TA Workshop

“Dealing With Difficult Situations in the Classroom”;

G74 Hillman, 10:30 am


Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar

Nathan Yates;

6014 BST3, 11 am

TIES Workshop

UPMC Shadyside Herberman conf. ctr. rm. 201B, 11 am


History & Philosophy of Science/Biological Science Lecture

“The Biology of Non-coding RNAs,”

Phillip Sharp, MIT;

15 Chevron, 11 am


Epidemiology Seminar

“Digital Health Technology for the Assessment & Treatment of Obesity & Related Behaviors,”

J. Graham Thomas;

public health aud., noon


CTSI Workshop

“KL2 Awards Set”;

305 Parkvale, noon

Thornburgh Forum Discussions on Governance Lecture

“The Challenges & Promise of Democratic Governance in Asia,”

David Arnold, The Asia Foundation;

WPU lower lobby, noon


Bradford Campus Performance

“Gibbs & Main”;

Blaisdell KOA Lobby, UPB, noon

Senate PUP Committee Mtg.

153 Benedum, 3 pm

Chemistry Seminar

“Power to the Puny: How Do You Make a Micro-Robot?”

Tom Mallouk, PSU;

150 Chevron, 4 pm

Provost Inaugural Lecture

“Our War on Melanoma: Progress on Three Fronts,”

John Kirkwood, medicine;

Scaife lect. rm. 6, 4 pm

Geology & Planetary Science Colloquium

“Long-Term Records of Atmospheric Circulation Reconstructed From Tree Rings: Insights Into Past & Future Hydroclimate Variability,”

Erika Wise, UNC;

11 Thaw, 4 pm

French & Italian Languages & Literatures Film Screening

“Afro Diasporic French Identities,”

Nathalie Etoke;

324 CL, 5 pm

Friday 14

Hispanic Languages & Literatures Symposium

“Pink Tide: Its Achievements, Its Failures, Its Legacy & the Ensuing Critiques”;

9:30 am-6 pm

(also Nov. 15, 10 am-12:30 pm)

CIDDE Workshop

“Teaching Portfolios,”

815 Alumni, 10 am


Molecular Biology Talk

“CRISPR: A Novel, Pathbreaking, Easy-to-Use Genome Editing Tool,”

Ankita Roy;

Falk Library classrm. 2, 10:30 am


Women’s Basketball Vs. Princeton;

Petersen, 11 am

Flu Shot Clinic

342 Craig, 11 am-1 pm

Sr. VC’s Research Seminar

“Molecular Pathogenesis of End-Organ Damage in Sickle Cell Disease,”

Solomon Ofori-Acquah;

Scaife lect. rm. 6, noon

Office of Academic Career Development Workshop

“Humanities to Administration,”

Joel Brady & Zsuzsa Horvath; 1105 Scaife, noon


Emerging Legends Concert

African Music & Dance Club;

Cup & Chaucer, gr. fl. Hillman, noon

Philosophy of Science Talk

“The Rationality of Science in Relation to Its History,”

Sherri Roush, CMU;

817R CL, 3:30 pm


Men’s Basketball Vs. Niagara;

Petersen, 7 pm

Saturday 15

Czech Film Screening

“The Magical Voice of a Rebel: Marta Kubisova”;

FFA aud., 6:30 pm

Sunday 16

Men’s Basketball Vs. Samford;

Petersen, 1 pm

Heinz Chapel Concert

Organ recital, IUP students;

Heinz Chapel, 3 pm

IonSound Concert

“Roots & Routes”;

Bellefield aud., 7 pm

Monday 17

HSLS Workshop

“Prezi for Presentation,”

Julia Dahm;

Falk Library classrm. 2, 9:30-11:30 am


Senate Educational Policies Committee Mtg.

826 CL, 3 pm

Women’s Basketball Vs. Niagara;

Petersen, 7 pm

Tuesday 18

Fellows Educational Conference

“Endoscopy #2: GI Bleeding,”

Kevin McGrath;

Presby M2 conf. rm., 7:30 am


Bradford Campus Seminar

“Injury Management: Don’t Make It Worse”;

Frame-Westerberg Commons Mukaiyama U Rm., UPB, 7:45 am


MMR Seminar

“The Heartbreak of Studying Glucocorticoid Receptors at the NIH,”

John Cidlowski, NIH;

Rangos aud., noon


Senate Community Relations Committee Mtg.

272 Hillman, noon-2 pm

Basic & Translational Research Seminar

“Recombination functions of BRCA1,”

Ralph Scully, Beth Israel Medical Ctr.;

Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. D, noon


CRSP Lecture

“Building Assets for All: Research & Policy for Universal Children’s Accounts,”

Michael Sherraden, WA U-St. Louis;

2017 CL, noon


Philosophy of Science Talk

“Should the Debate over Scientific Realism go Local?”

Leah Henderson, CMU;

817R CL, 12:05 pm


Senate Athletics Committee Mtg.

Petersen Minno conf. rm., 1:30 pm

CIDDE TA Workshop

“Developing A Lesson Plan”;

G74 Hillman, 3 pm


Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“What Every Man Should Know: Targeting AKR1C3 in Castration Resistant Prostate Cancer,”

Trevor Penning, Penn;

1395 BST, 3:30 pm


Bradford Campus Non-Traditional Student Admissions Session

Wick Chapel, UPB, 6-8 pm


Engineering Nuclear Night

Keynote: Kris Singh;

O’Hara; 6 pm


Wednesday 19

IEE Workshop

“The Age of Context,”

Robert Scoble & Shel Israel;

Regional Learning Alliance, Cranberry, 7:30-10:30 am


Molecular Biology Talk

“How to Identify a Gene of Interest From Exome Sequencing Results,”

Michelle Wood-Trageser;

Falk Library classrm. 2, 9:30 am


CIDDE TA Workshops

“Cheating & Plagiarism,” 11 am;

“Teaching With PowerPoint,” 2 pm;

G74 Hillman


HSLS Workshop

“Painless PubMed,”

Rose Turner;

Falk Library classrm. 1, 11:30 am


SAC Brown Bag Seminar


WPU Assembly Rm., noon


Artful Wednesday

Freya String Quartet;

Nordy’s Place, lower level WPU, noon

HSLS Workshop

“SNPs & Genetic Variation,”

Ansuman Chattopadhyay;

Falk Library classrm. 2, 1-3 pm


Chemistry Seminar

“Molecular Conduction & Beyond,”

Abraham Nitzan, Tel Aviv U;

150 Chevron, 4 pm

GI Grand Rounds

“Case Presentations,”

Shiv Desai & Harkirat Singh;

1104 Scaife, 5 pm


Political Science Lecture

Zerlina Maxwell;

WPU ballrm., 8:30 pm


Thursday 20

Medicine Seminar

“Making Sense of Transmembrane Voltage-Sensing by Voltage-Gated Ion Channels,”

Douglas Tobias, UC-Irvine;

6014 BST3, 11 am

ADRC Lecture

“How Does the Brain Break Our Hearts? A Neurobiological Perspective on Stress & Cardiovascular Disease,”

Peter Gianaros;

Montefiore ADRC conf. rm., noon

Epidemiology Seminar

“Chronic Kidney Disease & Physical Function,”

Linda Fried;

public health aud., noon

EOH Seminar

“Pulmonary Responses to Inhalation of Multi-Walled Carbon Nanotubes,”

Vincent Castranova, WVU;

540 Bridgeside Pt., noon


Nordenberg Law/Medicine/Psychiatry Lecture

“Medicaid Expansion Policy, Politics & Waivers: Pennsylvania & Beyond,”

Sidney Watson, St. Louis U;

ground fl. courtrm. Barco, 12:30 pm

Chemistry Seminar

“Beyond Molecular Conduction: Optical, Thermal & Spin Selective Effects in Molecular Conduction Junctions,”

Abraham Nitzan, Tel Aviv U;

150 Chevron, 2:30 pm

Office of Academic Career Development Workshop

“Teaching: The Basics of Best Practices,”

Carol DeArment & Kevin Craig;

O’Hara ballrm., 3-5 pm


Geology & Planetary Science Colloquium

“Field Emissions From Marcellus Shale Drilling,”

Albert Presto, CMU;

11 Thaw, 4 pm

CNBC Colloquium

“Communication Through Coherence,”

Pascal Fries; 6014 BST3, 4 pm


French & Italian Languages & Literatures Film Colloquium

“Rémi Fontanel”;

1228 CL, 5:30 pm

Women’s Basketball Hoopla Reception

Petersen Campus View Club, 5:30 pm


Women’s Basketball Vs. MI;

Petersen, 7 pm

Contemporary Writers Lecture

Noviolet Bulawayo;

FFA aud., 8:30 pm



Engineering/Industrial Engineering

“Efficient Resource Allocation in a Bilevel Hierarchy With Knapsack & Assignment Lower-Level Problems,”

Behdad Beheshti;

Nov. 6, 1060 Benedum, 9 am


“New Insight Into How VTA Neurons Encode Information About Serial Actions,”

Jesse Wood;

Nov. 6, LRDC 2nd fl. aud., 11 am


“Parturition & Print in 17th-Century London,”

Katharine Phelps Walsh;

Nov. 6, 3703 Posvar, 2 pm

Pharmaceutical Sciences

“Characterization of the Effect of Chronic Kidney Disease on Hepatic Reduction: In-vitro & In-vivo Studies of Warfarin,”

Osama Alshogran;

Nov. 7, 1105AB Scaife, 9 am

A&S/Biological Sciences

“Floral Color Assembly of Serpentine Seep Communities in Northern California, USA,”

Kathryn LeCroy;

Nov. 7, 169 Crawford, noon


“Monoaminergic & Neurotrophic Gene Variation Associated With Fronto-Limbic Circuitry Affect Mood & Cognitive Recovery Post-TBI,”

Michelle Failla;

Nov. 10, Hill Bldg. Safar 1st fl. conf. rm., 9 am

Public Health/Biostatistics

“Marginal Structural Cox Proportional Hazard Model for Data With Measurement Errors,”

Ming Geng;

Nov. 10, 109 Parran, 9:30 am

SHRS/Communication Science & Disorders

“2f2-f1 DPOAE Sources in Contradiction to the Two-Source/Two-Mechanism Model,”

Jennifer Horn;

Nov. 12, 5047 Forbes Twr., 11 am

Nursing/Health & Community Systems

“The Experience of Immigrant African Mothers Engaging in Reproductive Health Education With Daughters Ages 10-14,”

Kafuli Agbemenu;

Nov. 13, 451 Victoria, 10 am

Public Health/Biostatistics

“Statistical Methods for Fitting Dengue Disease Models & Related Issues,”

Yu-Ting Weng;

Nov. 13, 109 Parran, 1:30 pm


“Peptide-Based Methods for Assembling & Controlling the Morphologies, Metrics & Properties of God Nanoparticle Superstructures,”

Chen Zhang;

Nov. 13, 307 Eberly, 1:30 pm

A&S/Biological Sciences

“Cellular Transformation by Polyomavirus Oncoproteins,”

Tushar Gupta;

Nov. 13, A224 Langley, 3 pm


“Workplace Smoking Bans & Daily Smoking Patterns: Implications for Nicotine Maintenance & Determinants of Smoking in Restricted Environments,”

Michael Dunbar;

Nov. 14, 4127 Sennott, 10 am


“The Drama of Bioterror: Paranoia & the Rhetoric of Defense,”

George Gittinger;

Nov. 15, 1128 CL, noon

A&S/Physics & Astronomy

“Using Tutorial Approach to Improve Physics Learning From Introductory to Graduate Level,”

Seth DeVore;

Nov. 18, 319 Allen, 2:30 pm

A&S/Biological Sciences

“Using X-ray Crystallography to Gain Insight Into the Mechanisms Underlying Cdc73 & TPI Function,”

Christopher Amrich;

Nov. 18, A219B Langley, 3 pm

A&S/Slavic Languages & Literatures

“Heterotopia in Contemporary Russian Fiction,”

Irina Anisimova;

Nov. 19, 1218 CL, 11 am

Pharmaceutical Sciences

“Targeted Delivery of Anticancer Agents to Cancer,”

Jianqin Lu;

Nov. 19, Scaife lect. rm. 6, 1 pm

A&S/Biological Sciences

“Plant Constitutive Salicylic Acid Concentration Is Correlated With Insect Herbivore Performance While Induced Concentrations Have Variable Effects,”

Andrew Lariviere;

Nov. 19, A219B Langley, 2 pm


“On Causal Geometries,”

Jonathan Holland;

Nov. 20, 427 Thackery, 10 am


“Urbanicity, Income, and Academic and Behavioral Functioning Across Childhood: Longitudinal Associations and Mediating Mechanisms,”

Portia Miller;

Nov. 20, 4401 Sennott, 10 am


Pitt Stages Production

“Avenue Q”;

Studio Theatre CL, through Nov. 23, Wed-Sat 8 pm, Sun 2 pm



Barco Law Library

“Botany in Black & White”

by Tim Anderson;

through Nov. 7, Th 7:30 am-10 pm, F 7:30 am-5 pm


Falk Library Exhibit

“And There’s the Humor of It: Shakespeare & the Four Humors”;

through Nov. 8, Th 7 am-mid., F 7 am-10 pm, Sat 9:30 am-10 pm

Special Collections Exhibit

“Reading Goethe”;

363 Hillman, through Dec. 12, Sun 10 am-F 10 pm, Sat 9 am-10 pm


Hillman Library Exhibit

“All In: The University in the Great War”;

Hillman Library gr. fl., through Dec. 13, Sun 10 am-F 10 pm, Sat 9 am-10 pm


Bradford Campus Exhibit

“Picture Perfect”;

Nov. 7-Dec. 5, KOA Lobby, Blaisdell, UPB



Rita Allen Foundation Award

Nominations due Nov. 10 by 4 pm.


Brain Research Foundation Grant

Letter of intent due Nov. 14 by 10 am.


Spring 2015 Brackenridge Fellowship

Proposals due Nov. 17.


Basic to Clinical Collaborative Research Pilot Program

Submission deadline is Dec. 15.


Sustainable Innovation Grant

Proposals due Jan. 30.


Event Deadline

The next issue of the University Times will include University & on-campus events of Nov. 20-Dec. 4. Information for events during that period must be received by 5 pm on Nov. 13. Send information to


The University Times events calendar includes Pitt-sponsored events as well as non-Pitt events held on a Pitt campus. Each events calendar covers a two-week period; material must be submitted one week prior to publication.

For deadlines, see the current publication schedule.

Information submitted for the calendar should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program’s specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person should be included. Information should be sent by email to:, by FAX to: 412/624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.