Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

September 17, 2015


Thursday 17

• Constitution Day

Medicine Grand Rounds

“Acadia” by Merry Riding will be included in the Pitt-Bradford exhibit of work by arts faculty and staff that will be displayed Sept. 18-Oct. 16 in Blaisdell Hall’s KOA Art Gallery.

“Acadia” by Merry Riding will be included in the Pitt-Bradford exhibit of work by arts faculty and staff that will be displayed Sept. 18-Oct. 16 in Blaisdell Hall’s KOA Art Gallery.

“The Pitt-Kazakhstan Project: Building a New Medical School,”
D. Michael Elnicki;
west wing aud. UPMC Shadyside, noon

Health Services Research Seminar
“Large Pragmatic Clinical Trials: Principles & Practical Tips From a Recently Funded PCORI Project,”
Molly Conroy;
305 Parkvale, noon

ADRC Lecture
“Late-life Anxiety & Accelerated Aging,”
Carmen Andreescu, psychiatry;
S439 conf. rm. Montefiore, noon

CRSP Lecture
“Policing Reform, Community & Ethical Leadership,”
Cameron McLay, Pgh. Police chief;
2017 CL, noon

Physical Therapy Research Seminar
“Vision for Trunk Stability During Walking & Walking for Visual Stability,”
Eric Anson, Johns Hopkins;
232 Bridgeside Point, noon

CIDDE Workshop
“Dealing With Difficult Situations in the Classroom”;
B23 Alumni, 2 pm

Chemistry Seminars
“Chemical Methods to Monitor & Manipulate the Immune System,”
Thomas Kodadek, Scripps Research Inst., 2:30 pm;
“Theoretical & Computational Tools for Addressing Fundamental Questions Relevant to Optical Spectroscopy of Bio- & Nano-Systems,”
Lasse Jensen, Penn State, 4 pm;
150 Chevron (

Institution-Wide Strategic Planning Meeting
Connolly Ballrm. Alumni, 3 pm

Geology/Planetary Science Colloquium
“EH&S Training for Geology & Planetary Sciences Department Researchers,”
Mark DiNardo & Keith Duval;
11 Thaw, 3:50 pm

HSLS Workshop
“Painless PubMed,”
Andrea Ketchum;
Falk Library classrm. 1, 4 pm

Confident City Cyclist Class
Schenley Quad, 5:30-8:30 pm

Constitution Day Panel Discussion
“Marriage Equality & Beyond,”
Evan Wolfson, Anthony Infanti, William Carter & Dan Frankel;
Teplitz Memorial Moot Ctrm. Barco, 5 pm

UPPDA Fall Family Picnic
Vietnam Veterans Pavilion, Schenley Park, 5-8 pm

Falk Library Exhibit Lecture
“Background to the Discovery of DNA,”
Adam Davis;
1105 Scaife, 6 pm

Friday 18

SBDC Program
“The 2nd Step: Developing a Business Plan”;
Mervis, 7:30-10 am

GI Lecture
“Evaluation of Motility Disorders,”
Klaus Bielefeldt;
Presby M2 C-wing conf. rm., 7:45 am

IS Lecture
“IBM’s Research Agenda: Emerging Technologies & Future Industry Needs,”
Zachary Lemnios, IBM;
3rd fl. IS, 11 am

SVC Research Seminar
“Inflammatory Caspases in Nonimmune Cells: Regulating More Than Just Life & Death,”
Melanie Scott;
lec. rm. 6 Scaife, noon

Psychiatry Guest Lecture
“Role of Melatonin & Melatonin Receptor Pathways in Huntington’s Disease,”
Robert Friedlander & Walter Dandy, neurosurgery;
WPIC aud., noon-1:30 pm

Bradford Campus Exhibit Opening Reception
“Arts Faculty & Staff”;
KOA Speer Electronics Lobby, Blaisdell, UPB, noon

Philosophy of Science Talk
“COI: From Common Origin Inferences to Common Origin Ideas,”
Michel Janssen, U of MN;
817R CL, 12:05 pm

Senate BPC Meeting
1817 CL, 1:10 pm

CIDDE Workshop
“Introduction to Blackboard”;
B26 Alumni, 2 pm

German Student Roundtable
“German Unity/German Diversity”
(“Deutsche Einheit/Deutsche Vielfalt”);
206 CL, 3-4:30 pm

Allegheny Observatory Lecture
“Something’s Fishy in Fomalhaut,”
David Nero;
159 Riverview Park, North Side, 7:30 pm

Saturday 19

Soldiers & Sailors, noon Sat.-2 pm Sun.

Sunday 20

Organ Concert
Roberta Jones;
Heinz Chapel, 3 pm

Monday 21

Biomedical Informatics Lecture
“Power of Engagement,”
Jill Hagenkord, 23andMe;
536 A/B Baum, 9 am

Flu Shot Clinic
S100 BST2, 10 am-2 pm

HSLS Workshop
“Painless PubMed,”
Rose Turner;
Falk Library classrm. 1, 11:30 am-12:30 pm

HSLS Workshop
“Delve Into the World of Genes, Genomes, & Microbes With InfoBoosters”;
Falk Library classrm. 2, 1 pm

Daya ICPI Peace Week Lecture
“Promoting Peace in Pgh.: African-American Perspectives on Equality & the Hill District,”
Sala Udin & Michael David Battle;
3911 Posvar, 1 pm

CIDDE Workshops
“Teaching Interactively in Large Enrollment Classes,”
528 Alumni, noon;
“Introduction to Blackboard,”
B26 Alumni, 2 pm

Tuesday 22

GI Lecture
“Psychobehavioral Approaches to GI Disease,”
Eva Szigethy;
Presby M2 C-wing conf. rm., 7:30 am

Basic & Translational Research Seminar
“Molecular & Functional Preclinical MR Imaging Studies to Improve Diagnosis & Therapy Response,”
Gary Martinez, H. Lee Moffitt Cancer Ctr. & Research Inst.;
Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. D, 10 am

Laureate Lecture
“Dairy Cattle as a Source for Zoonotic Infections of Humans,”
Harald zur Hausen, German Cancer Research Ctr.;
Scaife lecture rm. 6, noon

Molecular Medicine Research Seminar
“Respiratory Viruses & T Cells: Who Will Guard the Guardians?”
John Willams, CHP;
Rangos Research Ctr. aud., noon-1 pm

Philosophy of Science Talk
“Visual Epistemic Representations as Tools for Gaining Information,”
Agnes Bolinska, U of Toronto;
817R CL, 12:05 pm

Pitt IoT Seminar
“IoT One Year Later: Now What?”;
102 Benedum, 1-5 pm

HSLS Workshop
“Advanced PowerPoint for Presentations,”
Julia Dahm;
Falk Library classrm. 2, 1:30-3:30 pm

CIDDE Workshops
“Blackboard Assessment Tools,” B26 Alumni, 2 pm;
“Developing a Teaching Philosophy Statement,”
815 Alumni, 2 pm

Pharmacology/Chemical Biology Seminar
“Development of Novel Drugs Targeting Cancer Metabolic Pathways,”
Thomas Burris, St. Louis U;
1395 Starzl BST, 3:30 pm

Year of the Humanities Reading/Presentation
“The Shift: One Nurse, 12 Hours, Four Patients’ Lives,”
Theresa Brown, NY Times;
O’Hara ballrm., 4-5 pm

Block Party
“Be A Good Neighbor Neighborhood Block Party”;
Oakland Sq. Parklet, 5:30-7:30 pm

Daya ICPI Peace Week Screening/Discussion
“The Imam & the Pastor”;
3431 Posvar, 6 pm

Wednesday 23

Clinical Oncology/ Hematology Grand Rounds
“Advances in Robotic Assisted Thoracic Surgery,”
Inderpal Sarkaria;
UPMC Cancer Pavilion 2nd fl. Herberman aud., 8 am

Molecular/Cellular Cancer Biology Mtg.
“Dynamic Interaction of PARP1 & APE1 During Repair of Abasic Sites,”
Lili Liu, pharmacology & chemical biology;
Hillman Cancer Ctr. Research Pav. 2nd fl. conf. rm., 9 am

CIDDE Workshops
“Technology for Large Lecture Courses,” B26 Alumni, 10 am;
“Writing Assignments: Design, Assessment & Feedback,”
B23 Alumni, 3 pm

Pathology Seminar
“Pathophysiology of Cholangiopathies: Lessons From Polycystic Liver Diseases,”
Mario Strazzabosco, Yale;
Scaife lect. rm. 1, noon

Social Work Lecture
“Lessons From the Demise of Hull House,”
Tracy Soska;
2017 CL, noon

Chemistry Seminar
“Exploring the Limits of Resolution in Liquid Chromatography & Capillary Electrophoresis,”
James Jorgenson, UNC;
150 Chevron, 4 pm

Oral & Maxillofacial Surgery Lecture
“Mandibular Surgery,”
Richard Bauer;
G33 Salk Annex, 4-6 pm

Thursday 24

Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar
Aaron Batista, bioengineering;
6014 BST3, 11 am

OACD Career Fair
Petersen, 11 am-4 pm
(professional students, graduate students, postdocs register:

Farmer’s Market
WPU driveway, 11:30 am-2:30 pm

Health Services Research Seminar
“Using a Microsimulation Model to Estimate the Prevalence & Cost of Hepatitis C Treatment in PA Medicaid,”
Walid Gellad;
305 Parkvale, noon

Hispanic Heritage Talk
Patricia Documet & Diego Chaves-Gnecco;
lect. rm. 1 Scaife, noon

TIES Informational Luncheon
UPMC Shadyside, west wing classrm. A/B, 12:15 pm
(info & register:

Studio Arts Conversations With Artists
JoAnna Commandaros & Paolo Piscitelli;
FFA Gallery, noon

German Party
“Septemberfest: The Event!”;
1228 CL, 1:30-3:30 pm

Medicine Seminar
“Leveraging Anatomical Connectivity to Understand Homologies & Neuroimaging of the Default Mode Network,”
Sarah Heilbronner, U of Rochester;
6014 BST3, 2 pm

Hispanic Lecture
“Populismo y política: Desmovilización marrana,”
Alberto Moreiras;
139 CL, 2 pm

Chemistry Seminars
“Capillary Liquid Chromatography at Ultra-High Pressures,”
James Jorgenson, UNC, 2:30 pm;
“Lessons From Nature: Biosynthetic Halogenation Inspires New Chemistry,”
Bradley Moore, UC-San Diego;
4 pm, 150 Chevron

Geology/Planetary Science Colloquium
“Impacts of Lake Level & Climate Change on Lake Tanganyika’s Chemistry & Biological Production Over the Past ~400 Years,” James McManus, U of Akron;
11 Thaw, 3:50 pm

Year of the Humanities Lecture
“The Graduate School Mess: What Caused It & How We Can Fix It,”
Leonard Cassuto, The Chronicle of Higher Education;
FFA aud., 5 pm

Greensburg Campus Reading
“Flight 93,”
Tom McMillan;
118 Village,  UPG, 7 pm

Pgh. Contemporary Writers Lecture
Michael Paterniti;
FFA aud., 8:30 pm

Friday 25

African-American Student Retention Symposium
Keynote: “Mentors & Role Models: A Personal Perspective,”
Alfred Moyé, former Student Affairs vc & trustee emeritus, 9:30 am;
UClub ballrm. B, 8:30 am-2 pm

CIDDE Workshops
“Accessibility & Universal Design for Digital Content,”
B26 Alumni, 10 am;
“Maximizing Your Inheritance: Effectively Adapting ‘Inherited’ Course Materials in Your Own Teaching,”
815 Alumni, 10 am;
“Turnitin: OriginalityCheck, GradeMark, PeerMark,”
B26 Alumni, 2 pm

CTSI Workshop
“Implementing Ethical Conduct of Human Participant Research”;
7039 Forbes Twr., noon

Psychiatry Lecture
“Suicide as an Instrumental Behavior,”
Alexandre Dombrovski;
WPIC aud., noon-1:30 pm

Philosophy of Science Talk
“Dynamics & Diversity in Epistemic Communities,”
Cailin O’Connor, UC-Irvine;
817R CL, 12:05 pm

Daya ICPI Peace Week Activity
“UNHCR Passages: Environmental Refugee Simulation”;
Posvar patio, 12:30-4 pm

German Faculty Roundtable
“German Unity/German Diversity” (“Deutsche Einheit/Deutsche Vielfalt”);
4130 Posvar, 3-4:30 pm

Honors College Roundtable
“Academically Based Community Engagement: An Idea Exchange”;
WPU Kurtzman Rm., 2-4 pm

Saturday 26

Bradford Campus Open House
10 am, UPB

Bradford Campus Concert
Southern Tier Symphony;
Bromeley Theater, UPB, 7:30 pm

Monday 28

Flu Shot Clinic
WPU Assembly Rm., 10 am-2 pm

CIDDE Workshop
“Effective Teaching With & Without PowerPoint”;
815 Alumni, noon

French/Italian Roundtable
“La langue et l’identité dans le monde francophone,”
Jeanette Jouili, Abdellah Taïa, Nadia Fadil & Denis Provencher;
1328 CL, noon-1:30 pm

Tuesday 29

HSLS Workshop
“Painless PubMed,”
Michele Klein Fedyshin;
Falk Library classrm. 1, 8:30 am

Anne C. Sonis Memorial Lecture
“Palliative Care Futurist: Matching Care to Our Patients’ Needs,”
Diane Meier, Icahn School of Medicine at Mt. Sinai;
Scaife lect. rm. 6, noon

Molecular Medicine Research Seminar
“Stem Cell Differentiation & Cancer in the GI Tract,”
Noah Shroyer, gastroenterology/hepatology;
Rangos Research Ctr. aud., noon

UPCI Seminar
“PET Imaging: A Window in Cancer,”
Jason Lewis, Cornell;
Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. D, noon

Philosophy of Science Talk
“Epistemology of the Imagination,”
Mike Stuart, U of Toronto;
817R CL, 12:05 pm

CIDDE Workshop
“Panopto Video Hosting & Streaming”;
B26 Alumni, 2 pm

CTSI Workshop
“Reviewing Scientific Colleagues: Responsibilities of Peer Review”;
S123 BST, 2 pm

Pharmacology/Chemical Biology Seminar
“Controlling Controlled Release to Make Medicine That Imitates Life,”
Steven Little, chemical/petroleum engineering;
1395 BST, 3:30 pm

Chemistry Seminar
“Wetting the Nanoscale,”
Haitao Liu;
150 Chevron, 4 pm

ULS Wine & Cheese Faculty Reception
Thornburgh Rm. Hillman, 4-7 pm

GSWS Screening/Discussion
“Salvation Army,” Abdellah Taïa;
FFA aud., 7-9:30 pm

Wednesday 30

Clinical Oncology & Hematology Grand Rounds
“Circulating & Tumorial Biomarkers of the Proinflammatory Response & Immune Suppression as Predictors of Immunotherapeutic Benefit,”
Ahmad Tarhini;
Hillman Cancer Ctr. Cooper conf. rm. B & C, 8 am-9 pm

HSLS Workshop
“Genome Navigation: USCS Genome Browser,”
Ansuman Chattopadhyay;
Falk Library classrm. 2, 1-3 pm

Block Party
“Be a Good Neighbor Neighborhood Block Party”;
294 Semple St, 5:30-7:30 pm

Book Launch
“The Nerve of It: Poems New & Selected,”
Lynn Emanuel;
U Store on 5th, 6:30 pm (8-1455)

American Experience Lecture
“The Roberts Court: The Struggle for the Constitution,”
Marcia Coyle, Natl Law Journal;
UClub ballrm. B, 7:30 pm


Thursday 1

Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar
James Schneider, CMU;
6014 BST3, 11 am-noon

CIDDE Workshop
“Role of the TA”;
B23 Alumni, 2 pm

Geology/Planetary Science Colloquium
“Discovering the World’s Youngest Exhumed Ultrahigh-Pressure Terrane,”
Suzanne Baldwin, Syracuse;
11 Thaw, 3:50 pm

Chemistry Seminar
“Mapping Conformational Changes in Proteins Using EPR Spectroscopy,”
Stefan Stoll, U of WA;
150 Chevron, 4 pm

CNBC Alumni Lecture
“Correlations & Causes of Alzheimer’s Disease in Molecular & Brain Networks,”
Chris Gaiteri, Rush U;
6014 BST3, 4-5 pm


“The Charm of Rhetoric: George Santayana & the Aesthetics of Rhetoric,”
Brita Anderson;
Sept. 18, 1128 CL, 9 am

Medicine/Integrative Molecular Biology
“Shear Stress Stimulated Apical Endocytosis in Renal Proximal Tubule Epithelia,”
Venkatesan Raghavan;
Sept. 18, S120 BST, 10 am

“An Exploratory Study on Physician/Patient Electronic Messaging Within Secured Health Portals,”
Susan Wieczorek;
Sept. 21, 1128 CL, 10 am

A&S/Physics & Astronomy
“Bose-Einstein Condensation & Quantized Flow of Microcavity Polaritons With Long Lifetime,”
Gangqiang Liu;
Sept. 24, 321 Allen, 10:30 am

A&S/Hispanic Languages & Literatures
“Imágenes de América Latina. Pensar con Roberto Bolaño y José Revueltas,”
Alejandro Sanches Lopera;
Sept. 25, 329 CL, 10 am-noon


PICT Production
“Educating Rita”;
through Sept. 19, Charity Randall Theatre
(times & tickets:


Bradford Campus Exhibit
Works by arts faculty & staff;
KOA Gallery, Blaisdell, UPB, Sept. 18-Oct. 16, M-F 8 am-6 pm

Falk Library Exhibit
“From DNA to Beer: Harnessing Nature in Medicine & Industry”;
through Oct. 10, M-Th 7 am-mid., F 7 am-10 pm, Sat 9:30 am-10 pm, Sun 11 am-mid.

FFA Exhibit
studio arts & music faculty members;
FFA Gallery, through Oct. 23

Barco Library Exhibit
by Jessica Kalmar;
through Nov. 6, M-Th 8 am-10 pm, F 8 am-5 pm, Sat 10 am-6 pm, Sun noon-10 pm (8-1376)


Science 2015 – Unleashed!
Submit poster abstracts by Sept. 18.

Iris Marion Young Award for Political Engagement
Nominations due Sept. 21.
(info: 4-7232)

Provost’s Award for Excellence in Mentoring
Submit nominations to 801 CL by Oct. 9.

Chancellor’s Distinguished Teaching Awards
Nominations due Oct. 16.

Chancellor’s Distinguished Public Service Awards
Nominations due Oct. 16.

Chancellor’s Distinguished Research Awards
Nominations due Oct. 16.

Coulter TPII $100K Awards for Translational Research
Letter of intent due Oct. 19.

ICRE 2016 Admission
Application due Oct. 31

Event Deadline

The next issue of the University Times will include University & on-campus events of Oct. 1-15. Information for events during that period must be received by 5 pm on Sept. 24. Send information to



The University Times events calendar includes Pitt-sponsored events as well as non-Pitt events held on a Pitt campus. Each events calendar covers a two-week period; material must be submitted one week prior to publication.
For deadlines, see the current publication schedule.

Information submitted for the calendar should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program’s specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person should be included. Information should be sent by email to:, by FAX to: 412/624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.

Leave a Reply