Science 2010
WEDNESDAY 6
Life Sciences Supplier Show
Petersen concourse level, 10:30 am-2:30 pm (4-8586)
Career Development Symposium
“Early Career Transitions: Exploring Your Passions & Recognizing Your Potential”;
Alumni 7th fl. aud. & Cathedral Views Gallery, 3-5 pm
Opening Reception & Technology Showcase
Alumni Connolly Ballrm., 5-7 pm (4-3160)
THURSDAY 7
Science as Art
“Translational Art: From Bench to Bed Top”;
Alumni Cathedral Views Gallery, 7th fl. (also Oct. 8)
Spotlight Session 1: Endocytosis
Moderator: Ora Weisz;
“Cell Signaling & Endocytosis: Friends or Enemies?” Alexander Sorkin;
“Clathrin Couture: Designing Membrane Coats,” Linton Traub;
“Endocytosis in Bladder Umbrella Cells: You Get What You Give,” Gerard Apodaca;
“Nedd4-2: A Ubiquitous Bridge Between Kinase Cascades & Epithelial Channels,” Kenneth Hallows;
Alumni 3rd fl. science lecture hall, 9 am
Spotlight Session 2: Material Related to Energy
Moderator: Brian Gleeson;
“University Collaboration: A Driver for Energy Innovation & Regional Economic Development,”
Anthony Cugini; “Next Generation Plastic Solar Cells: Faster, Cheaper, Better,”
Geoffrey Hutchison; “Multifunctional Materials: Sustaining & Enabling ‘Clean’ Nuclear Energy Technologies,”
Jörg Wiezorek; “Steels for Conserving & Transporting Energy,” Anthony DeArdo;
531 Alumni, 9 am
Spotlight Session 3: Biological Implications of Climate Change—Past & Present
Moderator: K. Christopher Beard;
“Ancient Episodes of Global Warming & the Iterative Rise & Fall of North American Primates,” K. Christopher Beard;
“Climate Change & Birds: What Is Already Happening & What Can We Expect to Happen?” Andrew Mack;
“Climactic Variability Over the Last 100 Years: Is It Unusual for the Holocene?” Mark Abbott;
532 Alumni, 9 am
Special Spotlight Session: Navigating Intellectual Property Rights in Biomedical Research
Theresa Colecchia, Kelly Donwing & Alexander Ducruet;
528 Alumni, 9 am
Plenary Session 1: Dickson Prize in Medicine Lecture
“The DNA Damage Response: Stopped for Repairs,” Stephen Elledge, Harvard;
Alumni 7th fl. aud., 11 am
Poster Session I
Alumni Connolly Ballrm., 1 pm
Science at Work 1
“Building a Smart Planet: Hype or the Real Deal?” Christine Kretz;
531 Alumni, 1 pm
Science at Work 2
“Long Distance Relationships: Telemedicine Today,” Robert Noecker,
532 Alumni, 1 pm
Spotlight Session 4: Computational Advances
Moderator: J. Karl Johnson;
“Mastering the Art of Cooking…Carbon Nanotubes,” Albert To;
“Observing Rare Conformational Changes in Membrane Transporters Using GPU-Accelerated Path Sampling,” Michael Grabe;
“Controlling Particle Segregation: To Mix or Not to Mix?” Joseph McCarthy;
“Bayesian Rule Learning for Mining Data From Biomarker Profiling Studies,” Vanathi Gopalakrishnan;
531 Alumni, 2 pm
Spotlight Session 5: Cell Cycle Checkpoint Pathways—DNA Damage & DNA Replication Interference
Moderator: Robert Sobol;
“The Mitochondrial Genome: A Fossil to Fix or a Harbinger of Cell Death?” Bennett Van Houten;
“The Interplay Between Rad17 & Cdh1/APC in DNA Damage Checkpoint Signaling,” Yong Wan;
“DNA Damage Signaling at the Replication Fork,” Christopher Bakkenist;
“Creation of an Enzymatically Synthesized Genome,” Michael Trakselis;
Alumni 3rd fl. science lecture hall, 2 pm
Spotlight Session 6: New Ways of Seeing Things
Moderator: James Conway;
“‘Seeing’ With 3-D Electron Microscopy: Visualizing HIV-1 Particles in Host Cells,” Peijun Zhang;
“Studying Troublesome Solids: How Magic (Angles) & High RPMs Allow a Molecular View of Aggregated Proteins,” Patrick van der Wel;
“Luminescent Lanthanide Compounds for Real-Time Biological Imaging,” Stéphane Petoud;
“A Novel Nanoscale Optical Detector,” Jeremy Levy;
532 Alumni, 2 pm
Plenary Session 2: Provost Lecture
“Strengthening the Connections: Research, Innovation & Economic Growth,” Patrick Gallagher, Nat’l Inst. of Standards & Technology;
Alumni 7th fl. aud., 4 pm
Undergraduate Research Poster Reception
Alumni Connolly Ballrm., 5 pm
Performance
“Darwin & the Kid”;
Heymann Theatre, Stephen Foster Mem., 7:30 pm
FRIDAY 8
Spotlight Session 7: The Mysterious Operation of the Basal Ganglia in Health & Disease
Moderator: Robert Turner;
“Basal Ganglia Loops With the Cerebral Cortex: The Neural Substrate for Disorders of Movement, Cognition & Affect,” Peter Strick;
“Angling for Cures: Drug Discovery for Basal Ganglia Diseases Using Novel Zebrafish Models,” Edward Burton;
“Why Basal Ganglia Go Bad, or What the Creature From the Black Lagoon Taught Me About Parkinson’s Disease,” J. Timothy Greenamyre;
“Protein Networks Regulating Dopamine Homeostasis,” Gonzalo Torres;
532 Alumni, 9 am
Spotlight Session 8: Pragmatic Clinical Trials & Comparative Effectiveness Research
Moderator: Jane Cauley;
“Does It Really Work? Making Clinical Trials Practical,” Sheryl Kelsey;
“Adaptive Clinical Trial Designs: Peeking at the Future,” Daniel Normolle;
“Comparative Effectiveness & You: What, When, How & Why?” Sally Morton;
“Comparative Effectiveness Research: Are There Methods in the Madness?” Mark Roberts;
531 Alumni, 9 am
Spotlight Session 9: Stem Cells in Embryogenesis & Cancer
Moderator: Cecilia Lo; “Cardiovascular Differentiation From Human ES/iPS Cells,” Lei Yang;
“Targeting the ‘Untargetable’: The c-Myc Oncoprotein as a Universal Driver of Malignant Proliferation,” Edward Prochownik;
“The Quest for Liver Development & Regeneration,” Donghun Shin;
“Chemical Genetics Reveals Specific Functions for Src-Family Kinases in ES Cell Differentiation,” Thomas Smithgall;
Alumni 3rd fl. science lecture hall, 9 am
Plenary Session 3: Mellon Lecture
“Our Habitual Lives: How the Brain Makes & Breaks Habits,” Ann Graybiel, MIT;
Alumni 7th fl. aud., 11 am
Poster Session II
Alumni Connolly Ballrm., 1 pm
Science at Work 3
“Adding Trend Discovery to Search Engines,” Raul Valdes-Perez & Carrie Iwema;
532 Alumni, 1 pm
Science at Work 4
“Bringing Science to Market: Navigating the FDA’s Regulation of Medical Technologies,”
David Smith & Stephen Bollinger;
531 Alumni, 1 pm
Spotlight Session 10: Systems-Level Science
Moderator: Bino John;
“Finding Needles in Haystacks: Exploring the Genetics of Complex Diseases,” M. Michael Barmada;
“Distributed Computing in Cells,” Ziv Bar-Joseph;
“From Stem Cell to Pancreas: Can We Treat Diabetes?” Ipsita Banerjee;
“Rule-Based Modeling of Biochemical Systems: Past, Present & Future,”
James Faeder; 532 Alumni, 2 pm
Spotlight Session 11: Buying Time—Metabolic Flexibility
Moderator: Mark Gladwin;
“Emergency Preservation & Resuscitation of Otherwise Lethal Trauma,” Patrick Kochanek;
“Buying Critical Time in Acute Brain Injury: Novel Lipidomics-Based Anti-Apoptotic Strategies to Rescue Neurons,” Hülya Bayir;
“Hemorrhagic Shock & Therapeutic Carbon Monoxide: Story of an Asphyxiant Gas,” Brian Zuckerbraun;
“Curing Disease: The Role of the Nitrite Anion in Hypoxic Signaling & Cytoprotection,” Mark Gladwin;
Alumni 3rd fl. science lecture hall, 2 pm
Spotlight Session 12: Environmental Exposures
Moderator: Aaron Barchowsky; “Climate Change & Its Potential Impacts on Food Safety: Fungal Toxins,” Felicia Wu;
“Environment, Lifestyle & Asthma in Hispanics,” Juan C. Celedón;
“Prenatal Marijuana Exposure, Adolescent Marijuana Use & Symptoms of Psychosis,” Nancy Day;
“Potential Human Inhalation Exposure to Volatile Organic Compounds From Marcellus Shale Operations,” Conrad Volz;
531 Alumni, 2 pm
Plenary Session 4: Klaus Hofmann Lecture
“Metabolic Flexibility & Suspended Animation,”
Mark Roth, U of WA;
Alumni 7th fl. aud., 4 pm
Closing Happy Hour
Alumni 5th fl. foyer, 5 pm
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.