CALENDAR
Thursday 25
HSLS Workshop
“Introduction to HSLS Resources & Services at WPIC Library,”
Rebecca Abromitis;
WPIC Library, 9:30 am
HSLS Workshop
“Advanced PowerPoint for Presentations,”
Sam Lewis;
Falk Library classrm. 2, 10 am-noon
Science 2008 Supplier Showcase
Petersen, 10 am-3 pm (4-8586)
Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar
“ESR Spectroscopic Rulers: Putting Another Spin on Protein Dynamics,”
Sunil Saxena;
6014 BST3, 11 am
EOH Seminar
“Cellular Response to Base Damage Involves the Interplay of Base Excision Repair, DNA Damage Response & NAD+ Metabolism Proteins,”
Robert Sobol;
Bridgeside Point, 100 Technology Dr., 5th fl. conf. rm., noon
ADRC Lecture
“MR Imaging Methods & Their Application to Alzheimer’s Disease & Late-Life Depression,”
Howard Aizenstein;
ADRC conf. rm., S439 Montefiore, noon
(412/692-2700)
Endocrine Research Conference
“Suppression of Beta-cell Autoimmunity in Type 1 Diabetes With the Immuno-Regulatory Lectin Galecin-1,”
Adrian Morelli;
1195 Starzl BST, noon
Asian Studies Lecture
“Why Is Pacific Island Studies Part of Asian Studies? Asian Connections in Pacific Prehistory,”
Richard Scaglion, anthropology;
4130 Posvar, noon
Epidemiology Seminar
“Supercourse & Global Health (from Pgh. & Tehran),”
Ronald LaPorte & Ali Ardalan;
G23 Parran, noon
Int’l Week Workshop
“Make Your Own Shofar,”
info table outside WPU, noon-3 pm
Int’l Week Health Sciences Study Abroad Info Session
lower lounge, WPU, noon-3 pm
Int’l Week Engineering Study Abroad Info Session
Benedum Lobby, noon-3 pm
Dental Medicine Faculty Development Lecture
“Recognizing & Managing Domestic Violence & Abuse in Dental Patients,”
Deb Polk & Erik Scheifele;
457 Salk, 1 pm
Roth 403(b) Info Session
342 Craig, 1 pm (4-8057 or 8-7858)
German Lecture
“Göthes Tränen: Leben, Mythos, Dichtung,”
Matthias Mayer, U of Augsburg;
144 CL, 2:30 pm (4-5909)
IS Sara Fine Inst. Lecture
“A Declaration of Independence,”
Lawrence Lessig, Stanford;
Teplitz Moot Courtrm., Barco, 3 pm
McGowan Inst. for Regenerative Medicine Seminar
Ira Herman, Tufts;
Scaife aud. 5, 4 pm
Chemistry Seminar
“Drivers & Road Maps for Improving the Undergraduate Chemistry Experience,”
Cynthia Larive, UC-Riverside;
12B Chevron, 4 pm
Int’l Week Multimedia Showcase
G17 CL, 4-6 pm
CILE Law Lecture
“The Rule of Law in Modern Iraq: Personal Perspectives,”
Haider Ala Hamoudi & USMC Col. Paul Amato;
Teplitz Moot Courtrm., Barco, 6 pm (3-6754)
Ridgway Lecture
“A Status Report on the Global War on Terror,”
Rand Beers;
WPU lower lounge, 7 pm
Int’l Week Films
“Life: The Story So Far” & “Silent Killer,”
4130 Posvar, 7 pm (4-2918)
Friday 26
SBDC Seminar
“The 2nd Step: Developing a Business Plan,”
115 Mervis, 7:30-10 am (4-5678)
HPI Briefing
“Major Implications of the New 990 on the Board,”
Ed Weisgerber;
PAA, 8-9:30 am (412/621-2400)
Bradford Campus Seminar
“Google Analytics”;
Mukaiyama University Rm., Frame-Westerberg Commons, UPB, 9 am-3:30 pm (814/362-5056)
Book Center Book Sale
WPU Assembly Rm., 9 am-5 pm
Endocrine Conference
“Toward Closing the Loop & Artificial Pancreas,”
Moshe Phillip;
1195 Starzl BST, 9:30 am
HSLS Workshop
“EndNote Basics,”
Andrea Ketchum;
Falk Library classrm. 2, 10 am-noon
Int’l Week Study Abroad Info Sessions
WPU Ballrm., Kurtzman Rm., Assembly Rm. & lower lounge, 11 am-3 pm
Anthropology Lecture
“The Domestic Mode of Production & the Development of the Spondylus Industry: Evidence From the Coast of Ecuador,”
Alexander Martin;
anthropology lounge, 3106 Posvar, noon
Philosophy of Science Talk
“Mathematics & Scientific Representation,”
Christopher Pincock, Purdue;
817R CL, 12:05 pm (4-1052)
OED Limbach Lecture
“From California to Pgh.: Starting a Biopharmaceutical Company to Discover Drugs for Alzheimer’s Disease,”
Susan Catalano;
1105A Scaife, 1-3 pm (4-3160)
Int’l Week UCIS African Festival
WPU Assembly Rm., 2-10 pm
Chemistry Seminar
“Finding a Needle in a Haystack: New Analytical Approaches for Characterizing Glycosaminoglycans,”
Cynthia Larive, UC-Riverside;
12B Chevron, 2:30 pm
Asian Studies Lecture
“Walking the Magazine, Reading the Street: The Birth of the Capitalist Semiosis in Japanese Women’s Magazines, 1900-1930,”
Miyako Inoue, Stanford;
anthropology lounge, 3rd fl. Posvar, 3 pm
History Book Symposium
“Before Renaissance: Planning in Pgh., 1889-1943,”
Morton Coleman, social work;
WPU lower lounge, 3:30-5:30 pm
Int’l Week African Studies/African Student Organization Showcase
WPU Ballrm., 5-9 pm
Global Studies Maghrebi-French Film
“Bled Number One,”
FFA aud., 7 pm (4-2918)
Ramadan Iftar Dinner
6th fl. WPU, 7-9 pm (412/608-4999 or 412/519-7508)
Latin American Studies Salsa Dance Workshop
Marlon Silva;
1st. fl. galleria, Posvar, 9:15 pm (8-7394)
Saturday 27
Dental Education Seminar
“Digital Radiography—Hands-On,”
Anitha Potluri & Lawrence Schneider;
2148 Salk, 8:30 am-12:30 pm
Greensburg Campus Golf Outing
Cherry Creek Golf Club, Greensburg, 10 am (724/836-7039)
Int’l Week Latin American & Caribbean Festival
Ballrm., Assembly Rm. & Kurtzman Rm., WPU, noon-mid. (8-7394)
Johnstown Campus Homecoming
Parade, Living/Learning Ctr. to Sport Ctr., noon;
wing fest, Campus Mall, 1 pm;
walking tour, Mountain Cat, 3 pm;
soul food fest, Student Union Cambria Rm., 4 pm;
The Clarks & Chris Higbee Project, Sports Ctr., UPJ, 8 pm (info: www.upj.pitt.edu/homecoming)
Bradford Campus Concert
Hanan Alattar;
Bromeley Family Theater, Blaisdell Hall, UPB, 7:30 pm
Monday 29
Bariatric Surgery Info Session
George Eid; zero level aud., Magee, 6:30-8 pm (412/641-3632)
Pgh. Contemporary Writers Reading
Maxine Hong Kingston;
FFA aud., 8:30 pm
Tuesday 30
SBDC Seminar
“You Said What?!?! The Things You Say Can Hurt You,”
PAA, 8-10:30 am (4-5678)
Health, Safety & Security Day
WPU patio & lawn, 10:30 am-2:30 pm
Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar
“Toward Structural Mechanisms of Secretion & Virulence in Gram-Negative Pathogens,”
Hye-Jeong Yeo;
1018 BST3, 11 am
Greensburg Campus Poetry Reading
“Incident at the Edge of Bayonet Woods,”
Paula Bohince;
campus coffeehouse, UPG, 7 pm
Bradford Campus Poetry Reading
Kevin Prufer;
Mukiyama University Room, Frame-Westerberg Commons, UPB, 7:30 pm
October
Wednesday 1
Science 2008 Seminar
“Responsible Conduct in Research for Emerging Investigators: Understanding Relations Between Academia & Industry,”
Barbara Barnes, medicine, & Leland Glenna, Penn State; Connolly Ballrm., Alumni, 9 am-noon (8-8486)
Student Affairs Job/Internship Fair
Petersen, noon-6 pm
HSLS Workshop
“Vector NTI Advance,” Ansuman Chattopadhyay; Falk Library conf. rm. B, 1-3 pm
Memorial Service
For Keiko McDonald, faculty member in East Asian languages & literatures; Heinz Chapel, 3 pm
Latin American Film
“Valentín,” FFA aud., 7:30 pm
Thursday 2
Endocrine Research Conference
“Apolipoprotein D: Friend or Foe in the Metabolic Syndrome?”
German Perdomo-Hernandez;
1195 Starzl BST, noon
Epidemiology Seminar
“An Update on a Syndemics Approach to HIV Prevention Among Gay Men,”
Ron Stall;
A115 Crabtree, noon
Asian Studies Lecture
“Building Resilience Through Sociotechnical Systems: Early Tsunami Detection for Sumatra, Indonesia,”
Louise Comfort, GSPIA;
4130 Posvar, noon
Bioethics & Health Law Grand Rounds
“Why Sociology Matters in Bioethics,”
Linda Morrison, Duquesne;
113 Barco, noon
Geology & Planetary Science Colloquium
“Basaltic Volcanoes—Surface to Source—& Ties to Risk Assessment,”
Greg Valentine, SUNY-Buffalo;
203 Thaw, 4 pm
Global Issues Lecture
“Slavery: An Old Crime in the New Global Economy,”
Kevin Bales, Roehampton U, & Benjamin Skinner;
107 Barco, 6 pm (4-2918)
Asian Studies Ghandi Celebration
“Non-Violence in an Age of Terrorism,”
David Cortright, Notre Dame;
Heinz Chapel, 8 pm (8-7370)
SCIENCE2008
Registration/Continental Breakfast
Alumni foyer, 8 am
Spotlight Session 1: Cellular Traffic Management & Molecular Signposts
Moderator: Russell Salter;
“Exit From the Endoplasmic Reticulum: Interplay Between Proteins & Lipids,”
Meir Aridor;
“Getting to the Top (of a Polarized Cell),”
Ora Weisz;
“Hypoxic Stress & Placental Fat Trafficking,”
Yoel Sadovsky;
“The Role of Toll-Like Receptors in Modulating Enterocyte Trafficking During Intestinal Mucosal Injury & Repair,”
David Hackam;
3rd fl. science lecture hall, Alumni, 9 am
Spotlight Session 2: Thinking Small: Nanoscience & Nanosafety
Moderator: George Klinzing;
“Biological Ion Channels: From Nanopores to Nanotechnology,”
Rob Coalson;
“Biological Effects of Carbon Nanotubes: ‘Once Harm Has Been Done, Even a Fool Understands It,’”
Valerian Kagan;
“Half Light, Half Matter: Coherent States of Solids,”
David Snoke;
“Ultrasensitive Nanobiosensors: Coordinating 3-D Structural Information With Electrode Platforms to Harness Biological Specificity & Functionality,” Joanne Yeh;
532 Alumni, 9 am
Spotlight Session 3: Delivering Health Care From a Distance
Moderator: Paul Paris;
“How Physicians Can Treat Patients Remotely Without Ever Seeing Them in Person — Telemedicine as the New Successful Paradigm for Patient Care,”
Andrew Watson;
“Telemedicine Services Past, Present & Future,”
Richard Bakalar;
“Project Tristan: The Mechanics of Defining the Need & Providing a Solution,”
Mark Zarick;
531 Alumni, 9 am
Plenary Session 1: Dickson Prize in Medicine Lecture
“Dissecting the Secretion Process: From Basic Mechanism to Human Disease,” Randy Schekman;
aud. 7 Alumni, 11 am
Poster Session 1
Alumni 1st fl. Ballrm., 1 pm
Science at Work Session 1:
IBM — Enabling Technologies: Transforming Health Care; Current & Future Impact on Patient Safety, Culture & Process
Moderator: G. Daniel Martich;
presenter: Marion Ball;
3rd fl. science lecture hall, Alumni, 1 pm
Science at Work Session 2: Innovation Works — Reaping the Value of Interns in a Technology Company Environment
Moderator: Andrew Remes;
panelists: Kathy Mitchell, Mark DeSantis, Jeff Swoveland, Apoorva Choudhary, Kurt Lesker III, Daniel Rogan & Anna Khromey;
532 Alumni,1 pm
Science at Work Session 3:
PLSG — Concept to Commercialization ™: A Successful System for Turning Innovation Into Enterprise
Moderator: Margaret McDonald;
presenters: John Manzetti & Peter DeComo;
531 Alumni,1 pm
Spotlight Session 4:
Application of Multiscale Computer Simulation to Complex Systems of Chemical, Biological, Material & Environmental Relevance
Moderator: Kenneth Jordan;
“Trying to Build Proteins Piece by Piece on a Computer,”
Daniel Zuckerman;
“Making Clean Coal Cleaner: Modeling Contaminant Removal,”
J. Karl Johnson;
“Toward the Computational Discovery of Porous Materials,”
David Earl;
“Modeling Microcapsules That Communicate Through Nanoparticles to Undergo Self-Propelled Motion,”
Anna Balazs;
3rd fl. science lecture hall, Alumni, 2 pm
Spotlight Session 5:
NO, NO, a Thousand Times NO
Moderator: Bruce Freeman;
“NO & Life & Death,”
Timothy Billiar;
“NO More Liver Damage,”
David Geller;
“The ‘Greening’ of Your Cardiovascular System,”
Volker Rudolph;
“Haldane, Hot Dogs & Halitosis: The Emerging Biology of the Nitrite Anion,” Mark Gladwin;
532 Alumni, 2 pm
Spotlight Session 6:
Immunology — Keeping Up Our Guard
Moderator: Penelope Morel;
“Of Asthmatic Mice & Men: New Views on the Zoo of TH2,”
Sally Wenzel;
“Heat Shock Proteins & Immune Responses,”
Robert Binder;
“Cellular Mechanisms Regulating the Skin Immune Function,”
Adriana Larregina;
“Innate Mechanisms of Transplant Rejection,”
Fadi Lakkis;
531 Alumni, 2 pm
Plenary Session 2:
Provost Lecture
“Bridging the Scales: Connecting Computer Simulations of Molecular Phenomena to the Problems of the Real World,”
Gregory Voth;
7th fl. aud. Alumni, 4 pm
Reception & Technology Showcase
WPU lower lounge, 5 pm
Friday 3
Dental Education Seminar
“Custom Fabrication of Athletic Mouthguards: A Hands-On Experience,”
Dennis Ranalli;
2148 Salk, 8:30 am-noon
Philosophy of Science Konstanz Colloquium
“Interpretation,”
817R CL, 9 am-7 pm (also Oct. 4, 10 am-7:30 pm; 4-1052)
Pathology Research Seminar/Szulman Lecture
“Choosing Children: Practical & Moral Choice in the Practice of Preimplantation Genetics,”
Peter Braude, Kings College London;
Magee conf. ctr., 9:20 am (8-1040)
Endocrine University-Wide Conference
“Nelson’s Syndrome: Diagnosis, Pathophysiology & Management,”
Janet Amico;
1195 Starzl BST, 9:30 am
Senate Budget Policies Mtg.
501 CL, noon-2 pm
Industrial Engineering Holzman Learning Ctr. Dedication
10th fl. Benedum, noon-1:30 pm (4-2344)
Pitt/CMU Japanese Film
“Honey & Clover,”
McConomy Hall, CMU, 7 pm
Allegheny Observatory Open House
159 Riverview Ave., Riverview Park, North Side, 7-10 pm (412/321-2400)
SCIENCE2008
Registration/Continental Breakfast
Alumni foyer, 8 am
Professional Development Workshop:
Early Career Transitions — Exploring Your Passions & Recognizing Your Potential
7th fl. aud. & Cathedral Views Gallery, Alumni, 8:30 am
Spotlight Session 7:
Organelle Abundance & Protein Dynamics
Moderator: John Woolford Jr.;
“Organelle Assembly & Functional Consequences,”
Adam Linstedt;
“Generating Membrane Networks,”
Tina Lee;
“Atomistic Simulations of Natively Unfolded Proteins,”
Lillian Chong;
“Garbage in, Garbage Out: How to Clear the Secretory Pathway of Aberrant Proteins,”
Jeffrey Brodsky;
3rd fl. science lecture hall, Alumni, 9 am
Spotlight Session 8:
Wicked Problems
Moderator: John Camillus;
“Epidemic Diseases in a Globally Warmed World: Apocalypse or Status Quo?”
Donald Burke;
“The Interrelated Wicked Problems of Lava Flow Emplacement & Explosive Volcanic Hazard Mitigation,”
Michael Ramsey;
“Designing Resilience to Extreme Events: Sociotechnical Approaches for Communities at Risk,”
Louise Comfort;
“Effect of Variability in Gene Expression on the Bacterial Response to Temperature,”
Hanna Salman;
531 Alumni, 9 am
Spotlight Session 9:
Plasticity — A Means to Adaptation
Moderator: Edda Thiels;
“Shape-Shifting When Death Is on the Line: How Predators Induce Changes in Their Prey,”
Rick Relyea;
“Plant Responses to Global Change: Plasticity & Adaptation in Arabidopsis,”
Stephen Tonsor;
“Behavioral Modulation of Sensory Responses in the Rat Thalamocortical System,”
Erika Fanselow;
“A Critical Role of Efferent Innervation of the Ear in Sharpening Auditory Brain Connections,”
Karl Kandler;
532 Alumni, 9 am
Plenary Session 3:
Mellon Lecture
“The Unfolded Protein Response: How the Endoplasmic Reticulum Talks to the Nucleus,”
Peter Walter;
7th fl. aud. Alumni, 11 am
Poster Session 2
1st fl. ballrm. Alumni, 1 pm
Science at Work Session 4:
Vivisimo — Thinking Outside the (Search) Box: Enterprise Search at the University of Pittsburgh & Vivisimo
Moderator: Barbara Epstein;
presenters: Raul Valdes-Perez & Frances Yarger;
531 Alumni, 1 pm
Science at Work Session 5:
Intel Research — Biomedical Applications of Computer Vision
Moderator: Drazen Jukic; presenter:
Mei Chen; 532 Alumni, 1 pm
Spotlight Session 10:
Brain Functional Evidence of Normative & Impaired Behavior
Moderator: Peter Strick;
“Can Functional Brain Imaging Be Used to Inform Educational Practice?”
Julie Fiez;
“The Young & the Restless: fMRI Studies of Adolescent Brain Development,” Beatriz Luna;
“Facing Facts About Face Recognition: Underlying Neural & Psychological Mechanisms,”
Marlene Behrmann;
“Imaging Emotion in the Brain: From Normal Feelings to Mood Disorders,”
Mary Phillips;
3rd fl. science lecture hall Alumni, 2 pm
Spotlight Session 11:
Modeling Biochemical Processes
Moderator: Michael Grabe;
“Toward Comprehensive Models of Cell Regulatory Networks,”
James Faeder;
“Understanding Cell Membrane Remodeling by Using Coarse Grained Molecular Dynamics Simulations,”
Markus Deserno;
“Relaying the Message: A Transcribing RNA Polymerase at Atomic Resolution,”
Guillermo Calero;
“Project GATTACA: Accelerating Biomedical Discovery & Reducing Public Health Response Time via Computational Inference,”
Roni Rosenfeld;
532 Alumni, 2 pm
Spotlight Session 12:
Stem Cells in Development & in Cancer
Moderator: Albert Donnenberg;
“Selective Chemotherapeutic Targeting of Cancer Stem Cells,”
Edward Prochownik;
“Stem Cell Diversity in the Mouse Brain,”
Laura Lillien;
“Molecular Dissection of Functional Stem Cell Properties,”
Tao Cheng;
“Liver Stem Cells in Development & Cancer: You WNT Some, You Lose Some!” Satdarshan (Paul) Monga;
531 Alumni, 2 pm
Plenary Session 4:
Klaus Hofmann Lecture
“Two Views of Brain Function,”
Marcus Raichle;
7th fl. aud. Alumni, 4 pm
Closing Happy Hour
5th fl. foyer Alumni, 5 pm
Saturday 4
Dental Education Seminar
“Radiology Review for the Dental Assistant,”
Judith Gallagher;
2148 Salk, 8:30 am-12:30 pm
Bradford Campus Vendor Fair
Bromeley Quadrangle, UPB, noon-5 pm
(in case of rain, McDowell Fieldhouse; 814/362-5091)
Latin American Studies Concert
“The Americas: In Concert,”
Lilly Abreu;
FFA aud., 7:30 pm (8-7394)
Monday 6
Part-Time MBA Info Session
101 Mervis, 6-7:30 pm (mba@katz.pitt.edu)
Tuesday 7
Pulmonology/Allergy & Immunology Research Conference
“Promotion of & Protection From Allergic Asthma,”
Matthew Poynter;
1st. fl. conf. rm., Rangos Research Ctr., 8 am
HSLS Workshop
“The WOW Factor: Creating Posters With PowerPoint,”
Sam Lewis;
Falk Library classrm. 2, 10-11:30 am
Cell Biology & Physiology Seminar
“New Insights Into the Man-6-P Lysosomal Enzyme Targeting System From Mouse Models,” Stuart Kornfeld;
5th fl. boardrm., E&EI, 11 am
CHP Molecular Medicine Research Seminar
“Liver Disease in Alpha-1-Antitrypsin Deficiency: How Cells Respond to Protein Misfolding & Aggregation,” David Perlmutter;
1st fl. conf. rm., Rangos Research Ctr., noon
Vaccine Research Seminar
“A Tale of Two Invasions: CHIKV Reaches Italy,”
Ann Powers;
6014 BST3, noon
HSLS Lunch With a Librarian
“Tools for Quick Searching,” Charles Wessel;
Falk Library conf. rm. B, noon
CIDDE Service-Learning Seminar
Tracy Soska, social work;
2017 CL, noon-1:30 pm (4-6307)
Faculty Assembly Mtg.
2700 Posvar, 3 pm
CGS Info Session
Grad. certificate in gerontology;
4th fl. CL, 6-7 pm (4-6600)
Mini-Medical School
“Will We Be Ready for a Flu Pandemic?”
Scaife aud. 6, 7-8:30 pm (3-7255)
Titusville Campus Concert
Blue Jupiter;
Henne Aud., UPT, 7:30 pm (814/827-4429)
Ridgway Lecture
“Iran in the New Middle East,”
Ray Takeyh;
1500 Posvar, 7:30 pm (4-7884)
Wednesday 8
HSLS Workshop
“Transitioning to Ebsco CINAHL,”
Mary Lou Klem;
Falk Library classrm. 1, 10:30 am-noon
Survival Skills & Ethics Seminar
“Careers Over Lunch,”
S100 BST 2, noon-1:30 pm (412/578-3716)
Pharmacology & Chemical Biology Seminar
“Transitioning from Academia to a Biotechnology Company,”
Frank Delfino, Cellumen;
1395 Starzl BST, noon
Inst. on Aging Elder Care Workshop
“No Elder Care? Know Medicare,”
WPU Ballrm., noon-1:30 pm (866/647-3432)
CIDDE Workshop
“Developing a Course,”
Joanne Nicoll;
815 Alumni, noon-1:30 pm
Studio Arts Exhibition Talk
Lenore Thomas & Barbara Weissberger;
University Art Gallery, FFA, noon (8-2430)
HSLS Workshop
“Pathway Analysis Tools,”
Ansuman Chattopadhyay;
Falk Library conf. rm. B, 1-3 pm
Latin American Film
“25 Watts”;
FFA aud., 7:30 pm
Greensburg Campus St. Clair Lecture
“The ‘British & Indian War’ in PA, 1758,”
Michael McConnell, U of AL-Birmingham;
Ferguson Theater, UPG, 7:30 pm
Thursday 9
Endocrine Research Conference
“Making Insulin: Trouble in Paradise?”
Peter Arvan;
1195 Starzl BST, noon
Epidemiology Seminar
“The Increasing Numbers of the Uninsured: Causes & Consequences,”
Judith Lave;
A115 Crabtree, noon
Asian Studies Talk
“International Cooperation on Counter-Terrorism: A Comparative Case Study of Indonesia & Saudi Arabia,”
A.S.M. Ali Ashraf;
4130 Posvar, noon
Medieval & Renaissance Studies Lecture
“Quid Is Veritas? Trying to Disentangle the Real From the Mythical Pilate,” Colum Hourihane, Princeton;
203 FFA, 3:30 pm (4-5220)
McGowan Inst. Seminar
Jeremy Mao, Columbia;
Scaife aud. 5, 4 pm
Greensburg Campus Book Discussion
“When Huai Flowers Bloom,”
Shu Jiang Lu;
2nd fl. Millstein Library, UPG, 7-9 pm (also Oct. 10, 3-5 pm; 724/836-9689)
Global Studies Maghrebi-French Film
“Memories of Oct. 17,”
also “Memoire d’Immigres (Part I),”
FFA aud., 7 pm (4-2918)
Ridgway Lecture
“Which Candidate Is Better for National Security?”
Richard Clarke, Harvard;
Teplitz Moot Courtrm., Barco, 7:30 pm
PhD Defenses
Engineering/Bioengineering
“Contraction Dyssynchrony & Left Ventricular Mechanoenergetic Function,”
Lauren Johnson;
Sept. 26, 2nd fl. conf. rm., Ctr. for Bioengineering, 300 Technology Dr., 8 am
A&S/Chemistry
“Photodegradable Nanocarriers for Externally-Triggered Drug Delivery,” Michelle Ward Muscatello;
Sept. 26, 325 Eberly, 11:30 am
GSPH/Infectious Diseases & Microbiology
“Studies of Human Herpesvirus-8 Interactions With Dendritic Cells,”
Heather Hensler;
Sept. 30, 109 Parran, 9:30 am
A&S/Chemistry
“Charge Transfer Through Chiral Organic & PNA Molecules,”
Amit Paul;
Oct. 1, 325 Eberly, 3:30 pm
Education/Health & Physical Activity
“Effects of Training Status, Exercise Mode & Intensity on Differentiated Ratings of Perceived Exertion,”
Melinda Bolgar;
Oct. 2, Petersen conf. rm., 1 pm
Education/Instruction & Learning
“Cognitive Tutoring Systems: A Look at How the Utilization of an Audio Support System Impacts the Word Problem Solving Skills of Struggling Readers,”
Eileen St. John;
Oct. 3, 5140 Posvar, 1 pm
Exhibits
Hillman Library Audubon Exhibit
“Sharp-Tailed Finch,” through Oct. 6;
“Red-eyed Vireo,” Oct. 7-20;
Hillman Library ground fl. exhibit case, reg. library hours (8-7715)
Study Abroad Office Photography Contest
Public judging of entries for
“Pitt Around the Planet,”
through Oct. 3; Kimbo Art Gallery, 1st fl. WPU.
Barco Law Library Photography Exhibit
“Pittscapes” by Kaoru Tohara;
through Nov. 7;
Barco 4th fl. exhibit gallery, reg. library hours (8-1376)
Studio Arts Faculty Exhibition
Oct. 1-Nov. 21;
University Art Gallery, FFA, M-F 10 am-4 pm (opening: Oct. 1, 4-6 pm; info: 8-2430)
Deadlines
Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the Community
Nominations due Sept. 29 to Jane Thompson, 1817 CL. (4-6576)
Chancellor’s Award for Staff for Excellence in Service to the University
Nominations due Sept. 29 to Jane Thompson, 1817 CL. (4-6576)
Chancellor’s Distinguished Teaching Awards
Nomination letters due Oct. 10 to Patricia Beeson, c/o Nancy Reilly, G33 CL.
Grant Program for Faculty Research or Teaching in Germany
Applications due Oct. 15. (info: www.ucis.pitt.edu/euce/faculty/funding/germany.html)
Chancellor’s Distinguished Research Awards
Nomination forms due Oct. 24 to George Klinzing, 826 CL.
Pittsburgh Innovates
Submissions due online Oct. 26 for technology competition. (info: www.pittsburghinnovates.com)
International Symposium on Academic Globalization Paper
Papers/abstract & invited session proposals due Oct. 28. Author notifications due Dec. 18. Camera-ready full papers due Feb. 11. Submit online at www.2009iiisconferences.org/AG.
Ampco Pgh. Prize for Excellence in Advising
Send nominations to Juan Manfredi, 140 Thackeray, Oct. 1-31. (info: taylor@as.pitt.edu)
Bellet Teaching Excellence Awards
Send nominations to Juan Manfredi, 140 Thackeray, Oct. 1-31. (info: clynch@pitt.edu)
GSPIA Johnson Award for Best Papers in Ethics & Accountability in Public Service
Entries must be received by Nov. 1. (8-1336)
UCIS Faculty Fellowship Program
Requests for proposals due Nov. 1. (info: www.ucis.pitt.edu/main/faculty_fellowship.html)
Chancellor’s Distinguished Public Service Awards
Nomination letters due Nov. 14 to Andrew Blair, 826 CL.
European Studies Ctr. Faculty European Grant
Deadline is Dec. 5. (info & application: www.ucis.pitt.edu/euce/faculty/funding/europeangrant.html)
EUCE Faculty Research Grant Competition
Deadline is Dec. 12. (info & application: www.ucis.pitt.edu/euce/faculty/funding/EUCEgrant.html)
###
Information submitted for the Calendar of the Times should identify the type of event, such as lecture or concert, and the program's specific title, sponsor, location and time. The name and phone number of a contact person also should be included. Information should be sent to the University Times by email to: utcal@pitt.edu, by FAX to: 412/ 624-4579, or by campus mail to: 308 Bellefield Hall. We cannot guarantee publication of events received after the deadline.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.