CALENDAR
Thursday 10
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Feedback Skills,” Tom Sobkowicz; 100 Craig, 9-11 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Presentation Skills,” Beth Fischer; 342 Craig, 9 am-4 pm
ADRC Faculty Exchange Presentation
“Genetics & Dementia: From the Frontal Lobe to the Fruitfly,” Daniel Geschwind, UCLA; S120 BST, 10-11 am
Community Health Forum
1103 Scaife, noon
Endocrine Conference
“Src Family Kinases as Molecular Targets for HIV Nef,” Thomas Smithgall; 1195 BST, noon
Health Services Research Seminar
“Latinos Health Care Access in Southwestern Pennsylvania,” Patricia Documet; A216 Crabtree, noon
Immunology Seminar
“Listeria Monocytogenes as a Live Bacterial Vector for Tumor Antigens: Can It Teach Us What Is Required for Effective Tumor Immunotherapy?” Yvonne Paterson, Penn; lecture rm. 5 Scaife, noon
Medicine Patient Management Conference
“H2O Homeostasis”; 7th fl. aud. Montefiore, noon
Pulmonary & Critical Care Case Conference
Eustace Fernandes; 628NW Montefiore, noon (also Oct. 17)
Chemistry Lecture
“Visualizing Molecular Recognition: Fluorescence Chemosensing Mediated by Control of Excited State Dynamics,” Nat Finney, UC San Diego, 2:30 pm; “Surface Chemistry of Complex Interfaces: Reactions on Bimetallic Surfaces & Chemistry of Si/TiN/Al Interface,” Andrew Teplyakov, U of DE; Ashe Aud. Chevron, 4 pm
World Federalist Assn./Ctr. for International Legal Education McLean Lecture on World Law
“The Judicial Branch in the European Union: A Model for International Legal Relations,” Kurt Ricchenberg, European Court of Justice; Teplitz Court Rm. Law, 6 pm
Friday 11
Health Policy Inst. Governance Initiative Briefings
“Current Legal Issues for Healthcare Trustees,” Thomas Boyle, Buchanan Ingersoll; Univ. Club, 8-9:30 am (to register: 4-6104)
Medical Grand Rounds
“Why Is Pennsylvania Losing the Stem Cell Race?” Glenn McGee; lecture rm. 6 Scaife, 8 am
Internal Medicine Conference
Raquel Buranosky & Janine McAssey; 933W Montefiore, 9 am
Psychiatry Conference
“Genetics of Behavioral Disorder,” Wade Berrettini; Thomas Detre Aud. WPIC, 11 am
Asian Studies Lecture
“Social Stratification, Higher Education & the State: The Case of Hong Kong 1971-2001,” David Post, education; 4E51 Posvar, noon
Human Genetics Seminar
“Profiling the Transcriptom: Application to Complex Biological Questions,” David Peters; A115 Crabtree, noon
Pharmacology Seminar
“Studying Mitochondrial Bioenergetics in Intact Neurons,” David Nicholls, Buck Inst. for Age Research; 1395 BST, noon
Pgh. Development Ctr. Seminar
“The Neuroprotective Effects of Tropic Factors in Cellular & Animal Models of Parkinson’s Disease,” Michael Zigmond; 1st fl. conf. rm. Magee, 3 pm
Ctr. for Philosophy of Science Lecture
“The Probabilistic Foundation of Evolutionary Theory,” Robert Brandon, Duke; 817R CL, 3:30 pm
Geology & Planetary Science Colloquium
“Stratigraphy & Paleoenvironmental Interpretations of the Hominid-Bearing Hadar Formation. Middle Ledi Region, Ethiopia,” Ramon Arroowsmith, AZ State; 104 Thaw, 4-4:50 pm
Swimming & Diving
Blue/Gold Intrasquad; Trees, 4 pm
Women’s Volleyball
Vs. Boston College; Field House, 7 pm
Asian Studies Film
“Vengeance for Peace”; Carnegie Art Museum, 7:30 pm (also Oct. 13)
Saturday 12
Dental Education Seminar
“Review of Dental Radiography for the Dental Assistant,” Judith Gallagher & Marie George; 2148 Salk, 8:30 am
Hillman Cancer Ctr. Open House
5115 Centre Ave., Shadyside, noon-3 pm
Men’s Soccer
Vs. Seton Hall; Founders Field, 1 pm
Sunday 13
Women’s Volleyball
Vs. Providence; Field House, 2 pm
Heinz Chapel Choir Fall Concert
Heinz Chapel, 3 pm
Monday 14
Journalism Lecture
“More Than Just Two Cents’ Worth: Effective Column Writing,” John Allison, Post-Gazette; 527 WPU, 4 pm
Biological Sciences Seminar
“The Community Ecology of Specialized Herbivores on Milkweed,” Anurag Agrawal, U of Toronto; 169 Crawford, 4:15 pm
ASC Study Skills Workshop
311 WPU, 6-7:30 pm (also Oct. 21)
Tuesday 15
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Chemical Hygiene Plan Lab Safety Training,” Frank Pokrywka; Benedum aud., 9-10 am
HA & A Colloquium
“Monument Wars: The Changing Memorial Landscape of Washington, DC,” Kirk Savage; 203 FFA aud., noon
Cancer Epidemiology & Prevention Seminar
“EGFR as a Target for Prevention & Treatment of Head & Neck Cancer,” Jennifer Grandis; A115 Crabtree, noon
Neurobiology Seminar
“Functional Identification of Activated Subsets of Neurons,” Alison Barth; 1495 BST, noon
Research on Health Care/Health Equity Research & Promotion Seminar
“Persistence of Expenditures Among High Cost Medicare Beneficiaries,” Amber Barnato; 1105 Scaife, noon
Ctr. for Philosophy of Science Talk
“Entropy & Levels of Description,” Janneke van Lith, Utrecht U; 817R CL, 12:05 pm
PA/Mid-Atlantic AIDS Education & Training Ctr. Satellite Videoconference
“Occupational Exposure to Viruses”; 211 Lawrence, 12:30-3:30 pm (to register: 4-1895)
Film Studies Lecture
“On the Road Again: Traveling Film Exhibition During the Depression,” Gregory Waller, U of KY; 501 CL, 1 pm
GSPH Planning & Budget Policies Committee Meeting
109 Parran, 3 pm
Magee Seminar
“Novel Concepts in Estradiol-Induced Cardiovascular Protection,” Edwin Jackson; 1st fl. conf. rm. Magee, 4 pm
Pgh. Prevention Ctr. Seminar
“Current Therapies for the Treatment of Type II Diabetes: Implications & Prevention in the Elderly,” David Kelley, medicine; A115 Crabtree, 4 pm
Frederick Kaufman Chemistry Lecture
“Atmospheric Chemistry & Flow Reactors,” Mario Molina, MIT; Ashe Aud. Chevron, 5:30 pm
ASC Study Skills Workshop
311 WPU, 7-8:30 pm (also Oct. 22)
Music/Ctr. for the Performing Arts of India Indian Classical Music Concert
Uday Bhawalkar & Manik Munde; FFA aud., 7:30 pm (tickets: 8-7814)
Wednesday 16
Sports Medicine Grand Rounds
“Fracture Management,” Robert Goitz; Aircast rm. Kaufmann, 8 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Distress Tolerance,” Sarah McDaniel; 100 Craig, 9- 10:30 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“Benefits”; 342 Craig, 9 am-1 pm
Pathology Seminar
“Making Gene Therapy Work: Uses of SV40-Derived Gene Delivery Vectors,” David Strayer, Jefferson Medical College; 1104 Scaife, noon
Renal Research Seminar
“Altered Regulation of the Death Receptor Fas (CD95) in Barrett’s Esophagus & Esophageal Adenocarcinoma,” Steven Hughes; F1145 Presby, noon
Student Health Service Intercultural Bag Lunch
5th fl. Medical Arts, noon
Toastmasters Meeting
L5 Clapp, noon-1 pm (also Oct. 23)
Frederick Kaufman Chemistry Lecture
“Surface Chemistry of Atmospheric Aerosols,” Mario Molina, MIT; Ashe Aud. Chevron, 2:30 pm
ASC Study Skills Workshop
311 WPU, 3:30-5:30 pm (also Oct. 23)
GSPH Council Meeting
109 Parran, 4 pm
HPI Lecture
“Making Medicaid Better: Options for States,” Vernon Smith; A115 Crabtree, 4- 5:30 pm
Cell Biology & Physiology Seminar
“Cellular Microphysiology: Counter-Intuitive Insights From Spatially Realistic Monte Carlo Simulations,” Joel Stiles; A115 Crabtree, 4 pm
Men’s Soccer
Vs. VA Tech; Founders Field, 7 pm
Thursday 17
Inst. for Entrepreneurial Excellence Conference
“BioRivers II: Navigating the Growth of Technology,” keynote speaker Daniel Fogel, Inst. for Industrial Competitiveness; Univ. Club, 7:30 am (to register: 8-1544)
Oncology Grand Rounds
“Breast Cancer: 2002 & Beyond,” Sandra Swain; conf. rm. C Shadyside Medical Bldg., 8 am
Faculty & Staff Development Program Workshop
“The Winds of Change,” Linda Neuenschwander; 342 Craig, 9-10:30 am
Bioethics & Health Law Mark A. Nordenberg Law & Psychiatry Lecture
“The Insanity Defense in the 21st Century,” Jennifer Bard, U of TX; Teplitz Court Rm. Law, noon-1 pm
Endocrine Conference
“Chest Pain in Women: Inflammation, Hormones & the Dysmetabolic Syndrome,” Steven Reis; 1195 BST, noon
HA & A Talk
“Yet Again, the ‘Friedsam Annunciation’ & Early Bruges School,” Derek Churchill; 203 FFA, noon
ASC Study Skills Workshop
311 WPU, 2-3:30 pm (also Oct. 24)
Biostatistics Seminar
“Testing Equality of Survival Functions of Quality Adjusted Lifetime,” Hongwei Zhao, U of Rochester; A115 Crabtree, 3:30 pm
Geology & Planetary Science Colloquium
“Structural & Stratigraphic Controls on te Distribution of Siliceous Iron Ore, Allegheny Plateau, West Central PA,” Danielle Deemer & Paul Coyle; 11 Thaw, 4-4:50 pm
Geriatric Dentistry Lecture
“Geriatric Dentistry: Necessary Components for a Comprehensive Interdisciplinary Approach,” Anthony Iacopino, Marquette; 2148 Salk, 4:30 pm
Global Studies/World Federalist Assn. Lecture
“International Aid & the Work of Brother’s Brother Foundation,” Luke Hingson, Brother’s Brother Foundation; 2K56 Posvar, 5:30 pm
Johnstown Campus Child Safety Town Meeting
“Focusing on Children & Uniting for Safety”; Living/Learning Ctr. Heritage, UPJ, 7-8:30 pm (814/269-2099)
Greensburg Campus St. Claire Lecture
“Thomas Jefferson’s Economic Revolution From Below,” John Majewski, UC Santa Barbara; Ferguson Theatre, UPG, 7:30 pm (724/836-7497)
Friday 18
Internal Medicine Conference
“Effect of 6 Month Adherence to a Very Low Carbohydrate Diet Program,” Scott Braithwaite; 933W MUH, 9 am
Maryann F. Fralic Nursing Lecture
“Stem Cell Research: Hope or Hype?” Alan Russel & Alan Meisel; 1st fl. Victoria, 10 am
Asian Studies Lecture
“My Search for Mountain Music in Western China,” Darinda Congden, music; 4E51 Posvar, noon
Pharmacology Seminar
“Mechanisms of Coronary Artery Vasospasm,” Elizabeth McNally, U of Chicago; 1395 BST, noon
Ctr. for Philosophy of Science Talk
“Skeptical Challenges to Self-Consciousness,” Drakoulis Nikolinakos, U of Athens; 817R CL, 12:05 pm
Pgh. Development Ctr. Seminar
“Genomic & Proteomic Approaches to Urological Cancers & Benign Diseases,” Robert Getzenberg; 1st fl. conf. rm. Magee, 3 pm
Psychology Colloquium
“Fifteen Years of Pittsburgh Studies on Violence & Psychopathology: Innovations in the Use of Longitudinal Data,” Rolf Loeber; Glaser Aud. LRDC, 3 pm
Journalism Lecture
“An Eye for the Action: Sports Reporting,” Pohla Smith, PostGazette; 527 WPU, 4 pm
Nicholas C. Tucci Lecture
“An Evening With Natalia Ginzburg,” Peg Boyers, Skidmore; 244 CL, 5:30 pm
Asian Studies Film
“Lily Festival”; Carnegie Art Museum, 7:30 pm (also Oct. 20)
Saturday 19
Surgery Grand Rounds
David Herndon; lecture rm. 5 Scaife, 9 am
Women’s Tennis
Vs. Mercyhurst; Washington’s Landing, 11 am
Sunday 20
Women’s Soccer
Vs. VA Commonwealth; Founders Field, 1 pm
Monday 21
UPMC Depression Prevention Presentation
“Depression: Everything You’ve Always Wanted to Know,” Andrea Fagiolini, psychiatry, & Joan Buttenfield, UPMC Depression Prevention Program; Carnegie Library, Squirrel Hill, 2-2:30 pm (to register: 1-877/624-4100)
Biological Sciences Seminar
“Evolutionary Genetics of Biological Invasion in an Aquatic Plant,” Christopher Eckert, Queens U; 169 Crawford, 4:15 pm
Tuesday 22
Faculty & Staff Development Program Workshop
“The Respectful Workplace,” John Greeno, Carol Mohamed & Judith Stemmler; 342 Craig, 9 am-1 pm
Cancer Epidemiology & Prevention Seminar
“Inflammation & Ovarian Cancer, New Opportunities for Prevention,” Roberta Ness; A115 Crabtree, noon
HA & A Colloquium
“Horsewoman at the Margins,” Kathy Linduff; 203 FFA aud., noon
Neurobiology Seminar
“Experience & Auditory Brainstem Development: Signals, Cellular Events & Critical Events,” Edwin Rubel; 1495 BST, noon
Political Science/UCIS Talk
“The Ordinary Election of Adolph Hitler: A Modern Voting Behavior Approach,” Ori Rosen, statistics; 4L51 Posvar, noon-1:30 pm (8-7272)
Research on Health Care/Health Equity Research & Promotion Seminar
Donald Fischer; 1105 Scaife, noon
Ctr. for Philosophy of Science Talk
“Is Science Representation? Some Reflections on Bas van Fraassen’s Empiricism,” Demetra Sfendoni-Mentzou, U of Thessaloniki; 817R CL, 12:05 pm
Faculty & Staff Development Program Workshop
“The 3-Dimensional Leader,” Katherine Loh; 100 Craig, 1-4 pm
Magee Seminar
“Addressing Depression in OB/GYN Practice,” Sarah Scholle; 1st fl. conf. rm. Magee, 4 pm
Pgh. Prevention Ctr. Seminar
“Prevention of Osteoporosis,” Jane Cauley, epidemiology; A115 Crabtree, 4 pm
Greensburg Campus Indian Classical Music Concert
Sitar & tabla recital; Ferguson Theatre, UPG, 7:30 pm (724/836-7497)
Music on the Edge Concert
Patti Monson, flute; FFA aud., 8 pm
Wednesday 23
Dental Education Seminar
“Fall Refresher: Inhalation Sedation Nitrous Oxide,” Richard Bennett; 2148 Salk, 9 am
Sports Medicine Grand Rounds
“Responses to Oxygen-Kinetic Chain,” Bob Robertson; 5th fl. conf. rm. Shadyside, 10 am
Ophthalmology Seminar
“An Eye on Transgenic & Cloned Primates: Stem Cell Therapies for Vision,” Gerald Schatten; 5th fl. board rm. EEI, noon
Pathology Seminar
“Building Liver Tissue in Culture: Lessons From In Vitro Embryology Models,” George Michalopoulos; 1104 Scaife, noon
Renal Research Seminar
“Renal Calcium Absorption in Mice Lacking a Calcium Channel Beta Subunit,” Jose Bernardo; F1145 Presby, noon
Student Health Service Intercultural Bag Lunch
5th fl. Medical Arts, noon
Occupational & Environmental Medicine Grand Rounds
“Protecting Young Workers: Information From the Massachusetts Department of Public Health,” Danielle Dell; A719 Crabtree, 2:30 pm
Maxillofacial Prosthetic Rehabilitation Lecture
“Current Trends in Treatment of Myogenous TMD”; 1204N Montefiore, 4 pm
Neurosurgery Patient Care Conference
“History of Gamma Knife Surgery,” Christer Lindquist; 4th fl. neurological surgery conf. rm. Presby, 4 pm
Pgh. Contemporary Writers Lecture
Jo Ann Beard, essayist; FFA aud., 8:30 pm
Thursday 24
• Spring term registration begins: first two days reserved for seniors.
Oncology Grand Rounds
“Von Willebrand Factor in Thrombosis & Hemostasis,” Timothy Nichols; conf. rm. C Shadyside Medical Bldg., 8 am
ADRC Lecture
“Sleep in AD Caregivers: Results From an ADRC Seed Money Pilot Study,” Martica Hall, psychiatry; ADRC conf. rm. Montefiore, noon
Endocrine Conference
“Transriptomics in Perspective: Application to Biological Questions,” David Peters; 1195 BST, noon
Health Services Seminar
“Spatial Data Analysis of Area Effects for Infant Health in Allegheny County, Pennsylvania,” Lucas Musewe; A216 Crabtree, noon
Pulmonary & Critical Care Case Conference
Donna Zhang; 628NW Montefiore, noon
Biostatistics Seminar
“Measuring Sensitivity to Nonignorability,” Daniel Heitjan, Penn; A115 Crabtree, 3:30 pm
Ph.D. Defenses
English
“Nickels & Dimes: The Movies in a Rampantly American City, 1914-1923,” Michael Aronson; Oct. 14, 526 CL, 9:30-11:30 am
Electrical Engineering
“A Thermal Analysis Model for IGBT & Its Implementation in a Real Time Simulator,” Zhaohui Luo; Oct. 15, 330 Benedum, 9:30 am
Bioengineering
“Computational Simulation of Platelet Transport, Activation & Deposition,” Erik Sorensen; Oct. 17, 2nd fl. conf. rm. McGowan Inst., 3025 Carson St., 4 pm
Exhibits
University Art Gallery
“I Gave You My Song: The Art of Ora Lerman,” & “Selections From the Permanent Collection”; 1st fl. FFA, through Dec. 6, M-Sat. 10 am-4 pm, Th. until 8 pm
Inst. for International Studies in Education
“Innocence Under Siege”; Kimbo Art Gallery WPU, Oct. 14 at 6:30 pm; Oct. 15, 7 am-11:30 pm
Theatre
Pitt Repertory Theatre
“Ballad Hunter,” directed by Jenny Laird; through Oct. 27, W-Sat. at 8 pm, Sun. 2 at pm Henry Heyman Theatre (4-7529)
Kuntu Repertory Theatre
“Hieroglyphic Graffiti,” by Chadman Boesman; Oct. 17-Nov. 2, Th.-Sat. at 8 pm, Sun. at 4 pm, 7th fl. aud. Masonic (4-7298)
Bradford Campus Production
“Attack Theatre”; O’Kain Aud. Swarts, UPB, Oct. 22 at 7:30 pm
Deadlines
Chancellor’s Distinguished Research Award
Nomination forms due Oct. 14 in 826 CL. (4-0784)
Event Deadline
The next issue of the calendar will contain events of Oct. 24-Nov. 7. Information must be received by 5 pm Oct. 17 at 308 Bellefield Hall. Information may be sent by fax to 4-4579 or e-mail to utcal@pitt.edu.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.