Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

September 28, 2006


Thursday 28

FSDP Workshop

“Traveling on University Business,”

Vincent Jacobs & Kevin Sheehy;

342 Craig, 9 am-noon (4-2728)

Int’l Week Habitat for Humanity Habishack

WPU lawn, 10 am-5 pm (also Sept. 29; 717/816-6724)

Int’l Week Int’l Studies Fair

WPU lawn, 10 am-4 pm (3-7165)

Int’l Week Studio Arts Chalk Mural Commission

Sidewalk between Posvar & Hillman, 10 am-7 pm

(also Sept. 29 & 30 weather permitting; 8-2424)

Bioethics & Health Law Grand Rounds

“From Principles to Practice: Implementing Ethical Health Policy for Pandemic Flu Preparation,”

James Tabery, HPS;

113 Law, noon-1 pm (8-1320)

EOH Seminar

“Arsenic-Induced Pulmonary Toxicity,”

R. Clark Lantz, U of AZ;

5th fl. conf. rm., 100 Tech Dr., noon-1 pm

Int’l Week Book Ctr. Indian Tea House

Book Ctr., noon-2 pm (8-1453)

Int’l Week GSPH Experiences Abroad Presentation

109 Parran, noon-1:30 pm (3-8849)

Immunology Seminar

“Neutralization of TNF by Antibody but Not TNF Receptor Fusion Molecule Exacerbates Chronic Murine Tuberculosis,”

Hillarie Plessner, medicine;

aud. 5 Scaife, noon (8-7050)

Int’l Week Global Dialogue

“U.S. Sustainability in Central Asia & the Middle East”;

Kurtzman Rm. WPU, noon (8-2113)

CIDDE Instructional Technology mCast

View at, 12:30 pm (also Oct. 5 & 12)

Chemistry Seminar

“Chemical Approaches to the Development of Probes for Biological Research,”

Kazunori Koide;

12B Chevron, 2:30 pm (4-8200)

Int’l Week Soccer Tournament

CL lawn, 3:30-7:30 pm (also Sept. 29; 8-7960)

History Seminar

“Race War & Nation in Caribbean Gran Colombia: Cartagena, 1810-1832,”

Marixa Lasso, Case Western Reserve;

3703 Posvar, 4 pm (8-7451)

Int’l Week Lecture

“The Crisis in Darfur: An African Perspective,”

Buba Misawa;

Kurtzman Rm. WPU, 4-5:30 pm (412/818-7719)

Int’l Week Steel Pan Workshop

Lower lounge WPU, 4:30-6:30 pm (412/849-1317)

C.F. Reynolds Medical History Lecture

“Disease & Drugs in the American Civil War: Fighting the Third Army,”

Michael Flannery, U of AL-Birmingham;

aud. 5 Scaife, 6 pm (8-8927)

Int’l Week Global Studies Lecture

“Transparency in Global Change: The Vanguard of the Open Society,”

Burkart & Leslie Holzner;

Kurtzman Rm. WPU, 6 pm (4-2918)

Int’l Week Mongolian Cooking Class

12th fl. kitchen CL, 6-8 pm (412/303-5894)

Int’l Week Peace Corps Info Session

527 WPU, 6-7 pm (8-7424)

Toastmasters Meeting

N727 Montefiore, 6 pm (also Oct. 5)

Int’l Week African Spoken Word & Poetry Presentation

Lower lounge WPU, 7-11 pm (614/432-4613)

Int’l Week Samba Dance Lessons

Galleria Posvar, 8-9 pm (412/708-4315)

Int’l Week Int’l Hip Hop & Flow

Assembly Rm. WPU, 8 pm-midnight (8-7834)

Int’l Week Latin American Studies Salsa Lessons

Galleria Posvar, 9:15-10:15 pm (8-7394)

Friday 29

Small Business Development Ctr. Seminar

“Hiring & Firing: Learn the Laws to Protect Your Business”;

104 Mervis, 8-11 am (register: 8-1542)

TIAA-CREF One-on-One Counseling Sessions

4570 5th Ave., Suite 300, 8:30 am-4:30 pm (appointment: 877/209-3136)

Int’l Week Developing Global Competencies Conference Opening/Keynote Addresses

“Navigating a Flat World: Bridging & Expanding Resources Across the Pennsylvania Landscape,”

William Brustein, UCIS;

keynote address: Peter McPherson, Nat’l Assn. of State Universities & Land-Grant Colleges;

Kurtzman Rm. WPU, 10 am (4-4780)

Computer Science Lecture

“34 Years of Bin Packing,”

David Johnson, AT&T Labs;

5317 Sennott, 10:30 am

Chemistry Seminar

“Linking Research in Analytical Environmental Chemistry to Public Service-Learning in the Urban Environment: Curriculum Development & Student Accomplishments in Western New York,”

Joseph Gardella Jr., SUNY Buffalo;

12B Chevron, 11 am (4-8200)

Int’l Week Asian Studies Lunch

“Karaoke Learning in Japan,” Hideo Watanabe, Wm. Patterson U;

4130 Posvar, noon (8-7426)

Intelligent Systems AI Forum

Wendy Chapman & Rosta Farzan; 5317 Sennott, noon

Pharmacology Seminar

“Specific Targeting of Translation & Transcription for Cancer Prevention: AP-1/NfkB & eIF4F as Promising Targets,”

Nancy Colburn, NCI; 1395 BST, noon (3-7757)

Women’s Studies/Sociology Lecture

“The Politics of Sexual Harassment,” Kathrin Zippel, Northwestern;

2201 Posvar, noon-1 pm (4-6485)

Int’l Week African Festival

Assembly Rm. WPU, 2-7 pm (8-2058)

Int’l Week Mongolian Ger Exhibit

WPU lawn, 2-7 pm (412/303-5894)

History Symposium

“Afro-Latin America, 1800-2000,”

Marixa Lasso, Case Western Reserve, Ben Vinson, Johns Hopkins, & John Markoff, sociology;

3703 Posvar, 3-5 pm (8-7451)

Psychology Lecture

“Executive Control in the Implementation of Plans,”

Gordon Logan, Vanderbilt;

4127 Sennott, 3 pm (4-4500)

Philosophy of Science Lecture

“Truth Unbound,” Solomon Feferman, Stanford;

817R CL, 3:30 pm (4-1052)

Geology & Planetary Science Colloquium

“Not Just Basalt Anymore: The Lithologic Diversity of Mars as Viewed From Orbit,”

Victoria Hamilton, U of HI;

104 Thaw, 4-5 pm

Music Colloquium

“Who Really Composed ‘Mille Regretz?’”

Joshua Rifkin; 132 Music, 4 pm (4-4125)

NanoScale Fabrication & Characterization Facility Dedication Ceremony

Foyer Benedum, 4:30 pm (4-4356)

HA&A/Architectural Studies Presentation

Drew Armstrong; FFA aud. & cloister, 6-10 pm (8-2400)

Asian Studies/CMU Film

“Linda Linda Linda”;

McConomy Aud. CMU, 7 pm (4-4923)

Int’l Week Asian Karaoke Night

Kurtzman Rm. WPU, 7-10:30 pm (8-7426)

Int’l Week CLASA Int’l Flag Party

Assembly Rm. WPU, 9:30 pm-2 am (301/758-0187)

Saturday 30

• Johnstown campus fall fest begins at 4 pm.

Survival Skills & Ethics Workshop

“Training for Success”;

lecture rm. 2 Scaife, 9 am-3 pm (412/578-3716)

Int’l Week Latin American & Caribbean Festival

WPU, 1 pm-midnight (8-7394)


vs. Toledo; Heinz Field, noon


Sunday 1

Asian Studies/CMU Lecture

“Fasting & Healing: The Logic of Gandhi’s Social & Political Activism,”

Jos Alter, anthropology;

WPU, 2-5 pm

Monday 2

IS Lecture

“Managing the Records of the Parliament,”

Kimberly Barata; 501 IS, 11 am

Toastmasters Meeting

104 Mervis, 11:45 am

Physics Colloquium

“Student-Centered Activities for Large Enrollment University Physics,”

Robert Beichner, NC St.;

102 Thaw, 4:30 pm

Music Recital

Roger Zahab, violin & Robert Frankenberry, piano;

Bellefield aud., 8 pm

Tuesday 3

FSDP Workshop

“Research Contracts,”

Kelly Downing;

342 Craig, 9:30-11:30 am (4-2728)

OIS Program

“PASSPORT to U.S. Career Search for F-1s”;

Dining Rm. A WPU, noon-1:30 pm

Toastmasters Meeting

2203 Sennott, noon

Wellness Program Seminar

“Managing Stress With Cardiac Coherence Training,”

Ronald Glick, Ctr. for Integrative Medicine;

Kurtzman Rm. WPU, noon-1 pm (8-8251)

Faculty Assembly Meeting

2700 Posvar, 3 pm

Wednesday 4

FSDP Workshop

“Immigration Services: F-1/F-2 & J-1/J-2 Student Visa Classifications,”

Genevieve Cook & Sara Jones;

342 Craig, 9 am-noon (4-2728)

Toastmasters Meeting

L-5 Clapp, noon

Women’s Studies Lecture

“Counting Women/Women Who Count: Gender as Commodity in the Post-Soviet Cuban Literary Sphere,”

Barbara Riess, Allegheny College;

2201 Posvar, noon-1 pm (4-6485)

CIDDE Blackboard mCast

View at, 12:30 pm (also: Oct. 11)

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Using Photoshop Elements 4 to Create & Edit Images for Blackboard”;

B23 Alumni, 1-5 pm (register: 8-2832)

Ctr. for Nat’l Preparedness Lecture

“The Evolving Role of the Military in Homeland Security,”

D. Barbisch, Inst. for Global & Regional Readiness;

5th fl. Alumni, 3-4 pm (4-2677)

Pgh. Contemporary Writer’s Reading

“A Hundred Silences,” & “The Dream in the Next Body,” Gabeba Baderoon, poet;

501 CL, 8:30 pm (4-6506)

Thursday 5

FSDP Workshop

“Strategies for Excellence in Professional Writing,”

Beth Bateman Newborg;

342 Craig, 9-11 am (4-2728)

REES Lecture

“Shostakovich Dancing,”

Anna Nisnevich, music;

4217 Posvar, noon (8-7407)

Geology & Planetary Science Colloquium

“An Extended Field Season on Mars: Exploring Gusev Crater With the Mini-TES Instrument,”

Steven Ruff, AZ St.;

11 Thaw, 4 pm

Friday 6

HPI Governance Briefing

“Advocacy, Lobbying & the Board,”

Susan Mussman, Kirkpatrick & Lockhart Nicholson Graham LLP;

rm. 100 Starzl BST, 8-9:30 am (register: 4-3675)

CIDDE Standard CourseWeb Training Session

B23 Alumni, 9 am-5 pm (register: 8-2832)

FSDP Workshop

“Getting Started as a New Leader,”

Mark Burdsall;

342 Craig, 9 am-12:30 pm (4-2728)

Pathology Szulman Seminar

“The Mystery of the Human Eggs,”

Roger Gosden, Cornell;

zero level aud. Magee, 9:20 am (8-1040)

Computer Science Lecture

Doug Tygar;

5317 Sennott, 10:30 am

CIDDE Workshop

“Developing a Course,” Joanne Nicoll;

815 Alumni, noon-1:30 pm (also Oct. 11; 4-2896)

Intelligent Systems AI Forum

Min Chi;

5317 Sennott, noon

Political Science/Global Studies/GSPIA Lecture

“Beating the System or Fixing It? International Legal Institutions & Trade Cooperation Under Anarchy,”

Daniel Kono, UC Davis;

4501 Posvar, noon (8-5330)

Survival Skills & Ethics Program Lunch

“Careers in Industry,”

Paul Johnston, pharmacology;

S100 BST2, noon (412/578-3716)

Senate Budget Policies Committee Meeting

501 CL, noon

Mathematics Colloquium

Piotr Hajlasz;

704 Thackeray, 4 pm

GSPH Global Problems/Global Solutions Conference

Lawrence, 5:30-9 pm (also Oct. 7, 8:30 am-5:30 pm; 4-3100)

Sunday 8

Asian Studies/Int’l Studies Living Learning Community Film

“Kashmir: Valley of Despair”; ISLLC lounge Sutherland, 10 pm (8-2113)

Monday 9

GSPH Open House

1st fl. commons Parran, 8:30 am-1 pm (4-5200)

CIDDE Standard CourseWeb Training Session

B23 Alumni, 1-5 pm (register: 8-2832)

Senate Council Meeting

2700 Posvar, 3 pm

Biological Sciences Lecture

“Speaking With the Silent Majority: Unculturable Bacteria in Microbial Communities From Soil & Insect Guts,”

Jo Handelsman, U of WI-Madison;

169 Crawford, 4:15 pm

Pitt/CMU Physics Lecture

“Microwave Solutions in Magnetic Thin Films—Nonlinear Spin Wave Dynamics, Fractals & Chaos,”

Carl Patton, CO St.;

7500 Wean, CMU, 4:30 pm

Tuesday 10

IRB/HIPAA Clinical Research Seminar

“The Basic Science of Clinical Research,”

Richard Guido, IRB;

LHAS aud. Montefiore, 8-9:30 am (8-9114)

FSDP Workshop

“Moving Toward Work-Life Balance,”

Jo Downey;

342 Craig, 9am-noon (4-2728)

FSDP Workshop

“Developing Your Career at the University of Pittsburgh,”

Sherry Miller Brown;

401 CL, 9-11:30 am (4-2728)

Biological Sciences Seminar

“Scientific Teaching: Training a New Generation of Faculty,”

Jo Handelsman, U of WI-Madison;

L9 Clapp, noon

Memorial Service

For Richard C. Tobias, English;

Heinz Chapel, 2 pm

Women’s Studies Undergraduate Internship Opportunities Event

2201 Posvar, 3-5 pm

Asian Studies Talk

“The Conundrum That Is the Kashmir Problem,”

Richard Cohen;

ISLLC lounge Sutherland, 9-10 pm (8-2113)

Wednesday 11

FSDP Workshop

“Motivating Others,”

Mark Burdsall;

342 Craig, 9 am-12:30 pm (4-2728)

Pathology Seminar

“Molecular & Cellular Mechanisms of Steatohepatitis: Apoptosis as the Critical Mediator,”

Gregory Gores, Mayo Medical School;

1105 Scaife, noon (8-1040)

CIDDE Expert CourseWeb Training Session

B23 Alumni, 5-7 pm (register: 8-2832)

Thursday 12

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Using Images in Your Course”;

B23 Alumni, 9-10:30 am (register: 8-2832)

FSDP Workshop

“Purchasing Fundamentals”;

342 Craig, 9 am-3 pm (4-2728)

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Using Audio & Video With CourseWeb”;

B23 Alumni, 10:30 am-noon (register: 8-2832)

Mark A. Nordenberg Law/Psychiatry Lecture

“Autonomy & Profoundly Mentally Disabled Persons,”

Norman Cantor, Rutgers;

Teplitz Court Rm. Law, noon-1 pm

UPMC Educational Session

“Hearing Loss & Hearing Aids”;

EEI, 12:30-3:30 pm (register: 7-2030)

Chemistry Seminar

“Bis-Amino Acids: A New Technology for Synthesizing Macromolecules With Designed Shapes,”

Chris Schafmeister;

12B Chevron, 4 pm (4-8200)

Geology & Planetary Science Colloquium

“Robotic Geology Using Robots to Study the Geology & Biology of the Atacama Desert,”

David Wettergreen, CMU;

11 Thaw, 4-5 pm

Johnstown Campus Lewis W. Foy Lecture

“Amazing Sodexho: Setting Global Standards in Workplace Diversity,”

Richard Macedonia, Sodexho;

J. Irving Whalley Chapel, UPJ, 7 pm (register: 814/269-2099)

PhD Defenses

Education/Instruction & Learning

“The International Reading Association Within the Context of U.S. Educational History, 1900-2006,”

Lou Ann Sears;

Sept. 28, 5614 Posvar, 2 pm


“Psychological & Physiological Predictors of Adherence to Antiretroviral Medications for Women With HIV/AIDS,”

E. Sue Lehman-Trzynka;

Oct. 6, 451 Victoria, 12:30 pm


Chancellor’s Distinguished Teaching Awards

Nomination letters due to Patricia Beeson or Carol Baker at G33 CL by Oct. 9.

Chancellor’s Distinguished Public Service Awards

Nomination letters due to Andrew Blair at 826 CL by Oct. 10.

Chancellor’s Distinguished Research Awards

Nomination letters due to George Klinzing at 826 CL by Oct. 10.

Voter Registration

Voter registration forms due to Allegheny Board of Elections by Oct. 10 at 5 pm. (412/350-4510)

Inst. for Entrepreneurial Excellence Big Idea Competition

Applications due to the Inst. for Entrepreneurial Excellence by Oct. 16 at 3 pm. (8-1542)

Johnson Award for Best Papers in Ethics & Accountability in Public Service

Papers due to 3913 Posvar or by Nov. 1. (8-1336)


Pitt Repertory Theatre

“Light Years” & “For Whom the Southern Bell Tolls”;

through Oct. 1, Sept. 28-30 at 7:30 pm, Sept. 30 & Oct. 1 at 2 pm, Henry Heymann Theatre, Stephen Foster Memorial (tickets: 4-7529)

Titusville Campus

“Tables Float…Minds Are Read…Metal Bends…& Your Imagination Is Challenged Because You Won’t Believe Your Eyes!”

Craig Karges;

Oct. 3 at 7:30 pm, Henne Aud., UPT (814/827-4503)

Pitt Repertory Theatre

“Nocturnal Wanderer”;

Oct. 4-7 &10-14 at 8 pm, Oct. 8, 14 & 15 at 2 pm, Studio Theatre CL (tickets: 4-7529)


Study Abroad International Photo Exhibition & Contest

“Around the Planet”;

Kimbo Gallery WPU, through Oct. 6, M-F 10 am-6 pm, Sat. & Sun. noon-5 pm (3-7165)

Hillman Library

“Raven,” through Oct. 9; “Blue Jay,”

Oct. 10-23; Audubon exhibit case, ground fl. Hillman, M-Th 7:50 am-2 am, F 7:50 am-10 pm, Sat. 9 am-midnight, Sun. 10 am-2 am (8-7715)

Barco Law Library

“Artistic Visions”;

through Nov. 3, Barco Law Library, M-Th 7:30 am-11:45 pm, F 7:30 am-8 pm, Sat. 10 am-8 pm, Sun. 10 am-11:45 pm (412/648-1376)

Univ. Art Gallery

“From Pavement to Paradise: The Urban Revolution of Schenley Plaza”;

through Oct. 21, Univ. Art Gallery FFA, M-Sat 10 am-4 pm, Th until 8 pm (8-2423)

Leave a Reply