Skip to Navigation
University of Pittsburgh
Print This Page Print this pages

October 26, 2006


Thursday 26

• Spring term registration & add/drop period begins.

FSDP Workshop

“Beyond Regulations: Cross-Cultural Awareness & Understanding,” Janine Fisher & Sha Zhao; 342 Craig, 9 am-noon (4-2728)

GSPH Symposium

“Five Decades & Beyond: A Symposium to Honor Pitt Infectious Disease Pioneer Monto Ho”;

G23 Parran, 9 am (7-3555)

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Copyright Issues”;

B23 Alumni, 10-11:30 am (register: 8-2832)

EOH Seminar

“Estradiol & Metabolites of Estradiol in Pulmonary Hypertension,”

Steven Tofovic, clinical pharmacology;

5th fl. conf. rm. 100 Tech Dr., noon-1 pm

Immunology Seminar

“Tracking the Activation of Naive Helper T Cells During the Primary Immune Response,”

Marc Jenkins, U of MN;

aud. 5 Scaife, noon (8-7050)

Survival Skills & Ethics Lunch

“Grants From Disease-Related Foundations,”

Robert Bowser, cellular & molecular pathology;

S100 BST2, noon-1:30 pm (register: 412/578-3716)

UPMC Health Plan Lecture

“Diabetes: The Emerging Epidemic,”

Linda Siminerio, Pitt Diabetes Inst.;

Schenley Park Visitor Ctr., noon

CIDDE Instructional Technology mCast

View at, 12:30 pm (also Nov. 2 & 9)

Chemistry Kaufman Lecture

“The Cage Effect Revisited: Time-Resolved Dynamics With Partially Solvated Anions,”

Carl Lineberger, U of CO;

12B Chevron, 2:30 pm (4-8200)

Chemistry Lecture

“Spirodiepoxides in Total Synthesis,”

Lawrence Williams, Rutgers;

12 Chevron, 4 pm (4-8200)

Geology & Planetary Science Colloquium

“What’s It Tuya: Subglacial Volcanoes in Northern British Columbia, Canada,”

Barry Cameron, U of WI-Milwaukee;

11 Thaw, 4-5 pm

HPS/Cultural Studies Film

“Dumpster” G24 CL, 5 pm (4-7232)

Global Studies/Global Solutions Pgh. Film & Panel Discussion

“The Last Best Chance,”

Matt Martin, Global Solutions Pgh., & Ira Shor, Physicians for Social Responsibility;

1501 Posvar, 7 pm (4-2918)

Medicine Lecture

“Addiction & the Brain,”

Nora Volkow, Nat’l Inst. on Drug Abuse;

aud. 5& 6 Scaife, 7-8:30 pm

Slavic Languages & Literatures/REES/Film Studies Films

“Aura,” “Summer Heat,” & “Toro”;

Bellefield aud., 8 pm (412/624-9101)

Friday 27

• Fall term deadline for students to submit monitored withdrawal forms to dean’s office.

Small Business Development Ctr. Seminar

“The Second Step: Developing a Small Business Plan”;

104 Mervis, 7:30-10 am (register: 8-1542)

UPMC Conference

“Addiction & the Brain: Update On Science-Based Treatments”;

Sheraton Station Square, 8 am-4:30 pm (412/802-6908)

FSDP Workshop

“Student Privacy & the Family Educational Rights & Privacy Act,”

Ted Fritz & Sam Conte;

342 Craig, 9-10:30 am (4-2728)

CIDDE Faculty Workshop

“Introduction to iPods,”

Barbara Frey & Dan Hummon;

815 Alumni, noon-1:30 pm (register: 8-2896)

Pharmacology Seminar

“Base Excision Repair, Recombination & Chemotherapy-Induced Thymineless Stress,”

Michael Wyatt, U of SC;

1395 Starzl BST, noon (3-7757)

Senate Budget Policies Committee Meeting

501 CL, noon

Philosophy of Science Talk

“Euclidean Geometrical Practice & the Theory of Mathematical Practice: Preliminary Report,”

Kenneth Manders, philosophy;

817R CL, 12:05 pm (4-1052)

Medical Alumni Assn. Ross H. Musgrave Lecture

“Overview of Breast Reconstructive Surgery Following Mastectomy,”

James May, surgery;

aud. 5 Scaife, 5:30 pm (8-9090)

Saturday 28

UPMC Physical Exams & Screenings for High School Athletes

Sports Performance Complex, South Side, 9 am (412/647-3555)

Medical Alumni Assn. Ross H. Musgrave Lecture

“History of Surgery Grand Rounds,”

James May, surgery;

aud. 5 Scaife, 10 am (8-9090)

Sunday 29

Choral Prayer Compline Concert

Stanley Yoder, Zion Lutheran Church, Penn Hills;

Heinz Chapel, 8:30 pm

Monday 30

OIS Program

“PASSPORT to Health Care & Healthy Living”;

Dining Rm. A WPU, noon-1:30 pm

Memorial Service

For Mark Perlman, economics;

Heinz Chapel, 2 pm

Biological Sciences Seminar

“Trouble With the Life of a Tree,”

W. Ford Doolittle, Dalhousie U;

169 Crawford; 4:15 pm

Classics Lecture

“How Penelope Looks: Textual Problems in Odyssey 23.94-95,”

Edwin Floyd;

324 CL, 4:15 pm (4-4494)

Physics/CMU Colloquium

“Imaging Electrons in Nanodevices,”

Robert Westervelt, Harvard;

7500 Wean, 4:30 pm

Music Mondays Concert

Bellefield aud., 8 pm (4-4125)

Tuesday 31

FSDP Workshop

“Feeling Secure: Taking Control of Your Financial Life”;

342 Craig, 9 am-noon (4-2728)

CIDDE Intensive Standard CourseWeb Training Session

B23 Alumni, 1-5 pm (register: 8-2832)

Wednesday 1

FSDP Workshop

“Getting Ahead by Getting Along: People Skills for the Workplace,”

Albert Moore;

342 Craig, 9-10:30 am (4-2728)

Biological Sciences Ecology & Evolution Seminar

“Predators as Mediators of Diversifying Selection,”

Kristen Butela;

A214 Langley, noon

CIDDE Blackboard mCast

View at, 12:30 pm (also Nov. 8)

Jazz Seminar Lecture

“The History of Jazz,”

Dan Morgenstern, Rutgers;

Heinz Chapel, 7 pm (4-4187)

Pgh. Contemporary Writer’s Drue Heinz Literature Prize Reading & Awards Ceremony

Todd James Pierce & W.D. Wetherell, Newsworld;

FFA aud., 8 pm (4-6506)

Thursday 2

FSDP Workshop

“Managing Performance,”

John Greeno & Mark Burdsall;

342 Craig, 9 am-12:30 pm (4-2728)

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Using Microsoft Word & Virus Prevention With CourseWeb”;

B23 Alumni, 10 am-noon (register: 8-2832)

Immunology Seminar

“Testing the Concept of Sterilizing Vaccine Immunity to Lentiviruses: Implications for AIDS Vaccine Development,”

Ronald Montelaro, molecular genetics & biochemistry, aud. 5 Scaife, noon (8-7050)

UPMC Health Plan Lecture

“A Shot of Prevention: Protecting Yourself From Flu & Avian Flu,”

Anne Docimo;

Schenley Park Visitor Ctr., noon

Chemistry Lecture

“Chemical Dynamics at Metal Surfaces,”

John Tully, Yale; 12B Chevron, 2:30 pm (4-8200)

CIDDE Book Discussion

Mark Collins, geology & planetary sciences;

815 Alumni, 3:30-5 pm (register: 8-2896)

History Seminar

“Outside In: Diego De Ocaña’s Long Journey Home, 1599-1608,”

Kenneth Mills, U of Toronto;

3703 Posvar, 4 pm (8-7451)

A&S/Cultural Studies/REES Lecture

“Central Asia: Strategic Ally or Security Risk,”

Martha Brill Olcott, Carnegie Endowment for Nat’l Peace;

4130 Posvar, 5 pm (8-7407)

Medicine Marshall S. Levy Memorial Lecture/Reception

“Adult Stem Cells: New Tools & Logics for the Treatment of Human Diseases,”

Arnold Caplan, Case Western Reserve;

west wing aud. Shadyside Hospital, 5 pm (8-9090)

C.F. Reynolds Medical History Society/Honors College Sylvan E. Stool History of Medicine Lecture

“Frankenstein & Other ‘Monstrosities’: A History of Congenital Malformations,”

Stephanie Brown Clark, U of Rochester; aud. 5 Scaife, 6 pm (8-8927)

Jazz Seminar Lecture

“Inside the Recording Industry,”

Mike McFadin, Ubiquity Recordings;

Heinz Chapel, 7 pm (4-4187)

REES/Polish Student Alliance Film

“Sami Swoi”; 4130 Posvar, 7-9:30 pm (8-7407)

Friday 3

HPI Governance Briefing

“Marketing & the Board,” Leslie Davis & Thomas Garfinkel;

100 Starzl BST, 8-9:30 am (register: 4-3675)

CIDDE Digital Camera Training

B23 Alumni, 9 am-noon (register: 8-2832)

Jazz Seminar Lecture

“The Brass Connection,” Jimmy Owens & Oscar Brashear;

Assembly Rm. WPU, 10-11:30 am (4-4187)

Computer Science Lecture

“Services for Large-Scale Shared Sensor Networks,”

Mike Franklin, UC-Berkeley;

5317 Sennott, 10:30 am

SAC Holiday Bazaar

WPU, 11 am-3 pm (4-4236)

Book Ctr. Meet & Speak

“I Celebrate Myself: The Somewhat Private Life of Allen Ginsberg,”

Bill Morgan;

Book Ctr., noon (8-1453)

Intelligent Systems AI Forum

5317 Sennott, noon

Pharmacology Seminar

“A Role for Hepatic Phosphatidylcholine Biosynthesis in Steatohepatitis & Atherosclerosis-Insights From Gene-Targeted Mice,”

Dennis Vance, Alberta Heritage Foundation for Medical Research;

1395 Starzl BST, noon (3-7757)

Women’s Studies Lecture

“Art & Eros: Allen Ginsberg’s ‘Howl’ & the Prehistory of the ’60s,”

Jonathan Katz, Smithsonian;

2201 Posvar, noon (4-6485)

Jazz Seminar Lecture

“The Artistry of Jazz Piano,”

Patrice Rushen;

Assembly Rm. WPU, 1-2:30 pm (4-4187)

Jazz Seminar Lecture

“The Art of Jazz Guitar,”

Ron Affif;

Assembly Rm. WPU, 3-4 pm (4-4187)

Biostatistics Seminar

“Why Likelihood Is on the Critical Path,”

Jeffrey Blume, Brown;

A115 Crabtree, 3:30 pm

Geology & Planetary Science Colloquium

“The Reawakening of Augustine Volcano: Real Time Volcano Monitoring & Eruption Response,”

Rick Wessels, Alaska Volcano Observatory;

104 Thaw, 4-5 pm

Saturday 4

Jazz Seminar Lecture

“Fascinating Rhythms in Motion,”

Wilnard Harper;

Assembly Rm. WPU, 10-11 am (4-4187)

Jazz Seminar Lecture

“Jazz Explosion: From New Orleans to LA,”

Dave Pike & Donald Harrison;

Assembly Rm. WPU, 11:30 am-12:30 pm (4-4187)

Jazz Seminar Lecture

“Latin-Jazz Fusion,”

Abraham Laboriel & Nestor Torres;

Assembly Rm. WPU, 1-2 pm (4-4187)

Bradford Campus Concert

Wendy Bryn Harmer, Marilyn Horne Foundation; Bromely Theatre Blaisdell, UPB, 7:30 pm

Jazz Seminar Concert

Nathan Davis, saxophone;

Ron Affif, guitar; Oscar Brashear, trumpet;

Winard Harper, drums;

Donald Harrison, alto saxophone;

Abraham Laboriel, bass;

Jimmy Owens, trumpet;

Dave Pike, vibes;

Patrice Rushen, piano;

Nestor Torres, flute; Carnegie Hall, 8 pm (4-4187)

Johnstown Campus Performance

Pgh. Ballet Theatre;

Pasquerilla, UPJ, 8 pm (tickets: 800/846-2787)

Sunday 5

Slovak Heritage Festival

Commons Rm. CL, 1-5 pm (4-5906)

Monday 6

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Creating Audio Files”;

B23 Alumni, 10-11:30 am (register: 8-2832)

Senate Council Meeting

2700 Posvar, 3 pm

Biological Sciences Seminar

Graham Walker, MIT;

169 Crawford, 4:15 pm

Physics/CMU Colloquium

Robert Pelcovits, Brown;

102 Thaw, 4:30 pm

Magee /Nat’l Ovarian Cancer Coalition Ovarian Cancer Lecture

Paniti Sukumvanich & Karen Cooper;

conf. rms. A & B, 6-8 pm

Tuesday 7

FSDP Workshop

“Grammar, Punctuation & Proofreading: Ensuring Professional Presentation,”

Beth Bateman Newborg;

342 Craig, 9-11 am (4-2728)

Student Health Service Flu Clinic

Assembly Rm. WPU, 11 am-2 pm (3-1830)

Biological Sciences Seminar

“An Education Group Experiment: Concepts, Innovation & 3-D Visualization,”

Graham Walker, MIT;

L9 Clapp, noon

Wednesday 8

CIDDE Teaching Excellence Fair

Connolly Ballrm. Alumni, 9 am-1 pm (register: 8-2896)

FSDP Workshop

“Immigration Services: U.S. Lawful Permanent Resident Status,”

Genevieve Cook & Elizabeth Leibach;

342 Craig, 9 am-noon (4-2728)

SIS I-Fest Fair

Towers lobby, 10 am-4 pm

Asian Studies Lecture

“Are Chinese Patriotic? Archives, Veterans & the Study of a Controversial Emotion,”

Neil Diamant, Dickinson;

4130 Posvar, noon

Biological Sciences Ecology & Evolution Seminar

“A Nearly Modern Amphibious Bird From the Early Cretaceous of Northwestern China,”

Matt Lamanna, Carnegie Museum;

A214 Langley, noon

OIS Program

“PASSPORT to Academic Success”;

Dining Rm. A WPU, noon-1:30 pm

REES/EU Ctr./Graduate Organization for the Study of European & Central Asia Lecture

“Russia-EU Common Spaces: Convergence or Divergence?”

Ekatrina Turkina, GSPIA;

4217 Posvar, noon (8-7407)

Religious Studies Colloquium

“Censorship & Civic Order in Reformation Germany,”

Allyson Creasman, CMU;

2628 CL, noon

Women’s Studies Lecture

“What the Novel Can Know: George Eliot’s Experiments in Prose,”

Eric Clarke, English;

2201 Posvar, noon (4-6485)

Pathology Totten Lecture

“What Is a Small Round Blue Cell?”

Lester Thompson, Woodland Hills Medical Ctr.;

lecture rm. 5 Scaife, 4 pm (8-10400

Thursday 9

FSDP Workshop

“Purchasing Fundamentals”;

342 Craig, 9 am-3 pm (4-2728)

History Lecture

“Mellon: An American Life,”

David Cannadine, U of London;

3703 Posvar, noon-1:15 pm

Race & Social Problems Buchanan Ingersoll & Rooney Lecture

“Segregation, the Concentration of Poverty & Racial Stratification in the US,”

Douglas Massey, Princeton;

2017 CL, noon-1:30 pm

Senior Vice Chancellor’s Laureate Lecture

“Telomerase in Cancer & Stem Cell Failure,”

Carol Greider, Johns Hopkins;

aud. 6 Scaife, noon-1 pm

UPMC Health Plan Lecture

“Holistic Health: Being Well-Balanced,”

Rose Gantner, UPMC Health Plan;

Schenley Park Visitor Ctr., noon

CIDDE Elective CourseWeb Training Session

“Using Microsoft PowerPoint With CourseWeb”;

B23 Alumni, 1-3 pm (register: 8-2832)

Ctr. for Nat’l Preparedness Lecture

“Forensics & Terrorism,”

Keith Morris, WVU;

5th fl. Alumni, 3-4 pm (4-2677)

Chemistry Lecture

“Enantioselective Brønsted Acid Catalysis & Synthesis,”

Scott Schaus, Boston U, 2:30 pm;

“Investigation of Polyvalent Biological Interactions Using a Nanoengineering Approach,”

Gang-yu Liu, UC-Davis;

12B Chevron, 4 pm (4-8200)

Geology & Planetary Science Colloquium

“New Perspectives in Pyroclastic Flow Deposit Mapping,”

Eliza Calder, SUNY-Buffalo;

11 Thaw, 4-5 pm

UPMC Educational Session

“Hearing Loss & Hearing Aids”;

EEI, 5-8 pm (register: 7-2030)

PhD Defenses

Medicine/Biomedical Informatics

“Decision-Oriented Display of Clinical Laboratory Data,”

Andrew Post;

Oct. 27, M184 Parkvale, 9 am


“The Practice of Coercive Diplomacy in the Post-9/11 Period,”

Sharad Joshi;

Oct. 27, 3600 Posvar, 9:30 am

Education/Instruction & Learning

“The Effect of Middle School Social Studies Teachers’ Questions on Learner Outcomes,”

Carianne Capalongo-Bernadowski;

Oct. 27, 5614 Posvar, 10 am

Education/Instruction & Learning

“An Observational Study of the Reading Instruction for Students Who Are Deaf/Hard of Hearing,”

Vicki JoAnne Donne; Oct. 30, 5140 Posvar, 10:30 am

Medicine/Cellular & Molecular Pathology

“Caveolin-1: A Critical Regulator of Inflammation & Lung Fibrosis,”

Xiaomei Wang;

Nov. 1, S120 BST, TBA

A&S/Theatre Arts

“The Impact of Japanese Shinpa on Early Chinese Huaju,”

Siyuan Liu;

Nov. 6, 1627 CL, 9:30 am

SHRS/Rehabilitation Science

“Conservative Treatment of Plantar Fasciitis With Dorsiflexion Night Splints & Medial Arch Supports: A Perspective Randomized Study,”

Ahmad H. Al-Ghadir;

Nov. 6, 4060 Forbes Tower, 3 pm

SIS/IS & Telecommunications

“Integrating Protein Data Resources Through Semantic Web Services,”

Xiong Liu;

Nov. 7, 522 IS, 10 am-noon


A&S Ampco-Pittsburgh Excellence in Advising Prize

Nomination letters due to 140 Thackeray by Oct. 31.

A&S Tina & David Bellet Teaching Excellence Award

Nomination letters due to 140 Thackeray by Oct. 31.

Johnson Award for Best Papers in Ethics & Accountability in Public Service

Papers due to 3913 Posvar or by Nov. 1 (8-1336).


Kuntu Repertory Theatre Production

“In the Midnight Hour”;

through Nov. 4, Th-Sat. at 8 pm, Sun. at 4 pm, 7th fl. aud. Alumni (4-7298)

Pitt Repertory Theatre

“A Toothache & A Plague & A Dog”;

Nov. 8-19, T-Sat. at 8 pm, Sun. at 2 pm, Studio Theatre CL (tickets: 4-7529)


Hillman Library

“Canada Warbler,”

through Nov. 6;

“Chipping Sparrow,”

Nov. 7-20;

Audubon exhibit case, ground fl. Hillman, M-Th 7:50 am-2 am, F 7:50 am-10 pm, Sat. 9 am-mid., Sun. 10 am-2 am (8-7715)

Barco Law Library

“Artistic Visions”; through Nov. 3; M-Th 7:30 am-11:45 pm, F 7:30 am-8 pm, Sat. 10 am-8 pm, Sun. 10 am-11:45 pm (8-1376)

Bradford Campus Exhibit

“Free Flow: A Solo Exhibition of Constructed Paintings”;

Nov. 3-Dec. 8, KOA Art Gallery Blaisdell, UPB, M-F 8:30 am-8 pm (814/362-7505)

Event Deadline

The next issue of the University Times calendar will be published Nov. 9. It will contain events of Nov. 9-22. Information for events during that period must be received by 5 pm Nov. 2 at 308 Bellefield Hall. Information may be sent by fax to 4-4579 or e-mail to

Leave a Reply